Ruszył nabór dla aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień. Wsparcie farmaceutów pozwoli zwiększyć dostępność szczepień.
Wszystkie Oddziały NFZ ogłosiły nabór do programu i mogą przyjmować już wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień.

- Wsparcie farmaceutów zwiększy możliwości zaszczepienia Polaków i osiągnięcie odporności populacyjnej przeciwko COVID-19. Do działających już punktów szczepień m.in. w szpitalach czy poradniach POZ dołączą niedługo apteki. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia od 15 czerwca rozpoczęły przyjmowanie wniosków od aptek do Narodowego Programu Szczepień - informuje Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie.

Kto może się zgłosić?


Do programu mogą dołączyć apteki ogólnodostępne, działające zgodnie z prawem farmaceutycznym. Apteka musi mieć aktywny status w Rejestrze Aptek, spełnić wszystkie wymagania określone przez Ministra Zdrowia oraz przesłać do NFZ formularz zgłoszeniowy. Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma zatem konkretnej daty jego zakończenia. Wnioski aptek będą rozpatrywane według kolejności zgłoszenia. Przewidywany czas od zgłoszenia do rozpoczęcia szczepień w aptece to co najmniej 14 dni. Wykaz zakwalifikowanych aptek będzie systematycznie udostępniany na stronie internetowej Podkarpackiego NFZ.

Jakie są wymagania?


Szczepienia ochronne powinny być przeprowadzane zgodnie z przepisami dotyczącymi punktów szczepień. Badanie kwalifikacyjne w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 i jego wykonanie będzie przeprowadzone przez farmaceutę posiadającego uprawnienia odpowiednio do kwalifikacji lub do wykonywania szczepień ochronnych przeciwko COVID-19. Do zaszczepienia w aptece niezbędne jest e-skierowanie. Apteka musi prowadzić dokumentację medyczną ze zrealizowanych szczepień i stosować się do zasad dystrybucji i przechowywania szczepionek.

Jak wybrać konkretny punkt szczepień?


Na szczepienie przez farmaceutę będzie można zarejestrować się przez elektroniczny system e-rejestracja na stronie pacjent.gov.pl, telefonicznie lub w samej aptece. Procedura jest taka sama jak podczas rejestracji do powszechnych i populacyjnych punktów szczepień. Warto jednak pamiętać, że osoby z chorobami współistniejącymi powinny wybrać powszechny bądź populacyjny punkt szczepień.

~Świadomy

18-06-2021 11:13 16 29

Szczypawka nie chroni przed zachorowaniem ani tez nie powoduje braku transmisji wirusa na inna osobe przez osobe zaszczepiona.
Odpowiedz

~Astra

16-06-2021 19:04 13 37

Brawo, niedługo będą robić łapankę do szczepień
Odpowiedz

~awz

16-06-2021 18:36 13 35

Niedługo to ci szaleńcy będą ludzi szczepić nawet w miejskich toaletach.
Odpowiedz

~Jan kos

16-06-2021 17:48 13 33

a co z bardzo niską temperatura przechowywania? już nie stanowi problemu?pamiętamy
Odpowiedz

~Szczep się człowieku!

16-06-2021 15:24 14 32

Eliminacja to będzie na jesieni, jak 4 fala zaatakuje antyszczepionkowców :)
Odpowiedz

~Heł Heł

16-06-2021 11:06 17 30

Brawo! Eliminacja ludu idzie pełną parą. W sumie i tak was za dużo.
Odpowiedz

~pamietamy

16-06-2021 08:28 18 32

a co z problemem przechowywania w niskiej temperaturze?
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.