W Rymanowie odbyła się uroczystość wręczenia nagród za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz odznak honorowych "Zasłużony dla Kultury Polskiej".
Starosta Krośnieński już od kilkunastu lat przyznaje nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury tym, którzy swoją pracą, pasją i zaangażowaniem promują tradycję i kulturę regionu. Nagrody, zostały przyznane przez starostę w roku 2020, ale ze względu na sytuację epidemiologiczną uroczystość nie odbyła się. Spotkanie zostało zorganizowane 17 czerwca br. w Rymanowie.

Uroczystość wręczenia w Rymanowie
Uroczystość odbyła się w restauracji "Stara Gorzelnia" w Rymanowie

W gronie laureatów nagród przyznanych w roku 2020 znaleźli się:

 • Renata Słowik z Krościenka Wyżnego - polonistka, która w sposób szczególny dba o rozwój czytelnictwa wartościowej literatury wśród dzieci i młodzieży poprzez zachęcanie młodych do poznawania świata poezji i prozy podczas prowadzonych zajęć lekcyjnych czy dodatkowych kół zainteresowań.

 • Zespół obrzędowo-śpiewaczy "Szarotka - Duklanie" - zespół działa od ponad 15 lat. Od początku zespołem opiekuje się Małgorzata Walaszczyk-Faryj, dyrektor Ośrodka Kultury Dukli.


 • Zespół "Mali Lubatowianie" z Lubatowej - obecnie jest to grupa 12 dzieci w wieku od 4 do 13 lat i są oni już kolejnym pokoleniem tej grupy. Kierownikiem zespołu jest Sabina Cichoń.


Zespół Mali Lubatowianie z Lubatowej
Nagrodę starosty otrzymał zespół "Mali Lubatowianie" z Lubatowej

 • Chór "LEGATO" ze Szczepańcowej - chór działa od 2011 roku przy Gminnym Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce oraz przy wydatnym wsparciu Stowarzyszenia na Rzecz rozwoju Wsi Szczepańcowa. Od roku 2018 chór prowadzi Magdalena Makiel.


 • Chór "Koloryt" z Rymanowa - chór powstał w lutym 2012 roku, a w jego skład weszli chórzyści z chórów "Wawrzyniec" z Rymanowa i "Źródło" z Rymanowa-Zdroju. Działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie. Dyrygentem jest Iwona Tylka.


 • Fundacja Gniazdo na rzecz wspierania "Małych Ojczyzn" - fundacja powstała z inicjatywy ks. Janusza Burego - proboszcza parafii Łączki Jagiellońskie. Fundatorzy to grupa 12 osób, którzy podejmują szereg inicjatyw, skierowanych do lokalnej społeczności. Prezesem jest Leokadia Mazurkiewicz.


Nagroda dla Tanie Dranie z Jedlicza
Nagrodę odbiera przedstawiciel kapeli "Tanie Dranie"

 • Zespół taneczny "Płomyki" z Komborni - zespół powstał w 2017 roku z inicjatywy Rady Rodziców w Komborni i tworzą go uczennice w wieku 6-12 lat. Działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie. Instruktorem zespołu jest Urszula Korzeń.


 • Folkowa Kapela Podwórkowa "Tanie Dranie" z Jedlicza - kapela działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jedliczu od 2018 roku. Wykonuje repertuar muzyczny z pogranicza muzyki kapel podwórkowych, polskich artystów muzyki rozrywkowej, a także światowe standardy.


Nagrody pieniężne wyróżnionym wręczyli starosta krośnieński Jan Pelczar.

Tradycyjnie już starosta krośnieński na wnioski wójtów i burmistrzów wystąpił w 2020 r. o nadanie honorowych odznak "Zasłużony dla Kultury Polskiej" zasłużonym ludziom kultury z powiatu krośnieńskiego. W ubiegłym roku wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński nadał 6 odznak honorowych "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Podczas uroczystości w Rymanowie otrzymali je:
 • Danuta Czelniak z Wietrzna - aktywna działaczka społeczna, angażująca się w życie lokalnej społeczności. Od roku 1998 pełni funkcję przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Wietrznie. Z jej inicjatywy powstał zespół śpiewaczy Wietrznianki.


 • Grażyna Kłap z Równego - od 31 lat pełni funkcję przewodniczącej KGW w Równem. Z jej inicjatywy w 2000 roku założony został zespół obrzędowo- śpiewaczy "Równianie".


 • Józefa Knap - działalność artystyczną rozpoczęła ponad 30 lat temu. Od 2011 roku jest instruktorką w "Studio Wokalnym Gama" działającym pod auspicjami Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Miejscu Piastowym. Prowadzi zespół "Mali Rogowice".


 • Iwona Tylka - dyrektorka Społecznej Szkoły Muzycznej I i II st. W Krośnie. Od 2014 roku jest dyrygentem chóru "Koloryt" w Rymanowie.


Piotr Babinetz wręcza odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej
Odznaki "Zasłużony dla Kultury Polskiej" wręczył poseł Piotr Babinetz

 • Alicja Zając - jest autorką licznych scenariuszy i opracowań artystycznych, reżyseruje spektakle i widowiska okolicznościowe. W 2017 roku założyła i prowadzi grupę artystyczną "Maskarada" działającą przy Gminnym Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce.


 • Kapela Ludowa "Krościeniacy" - została reaktywowana w 2011, działa pod patronatem gminy Krościenko Wyżne. Kierownikiem kapeli jest Marek Filar.


Odznaki wręczył poseł Piotr Babinetz w asyście starosty Jana Pelczara i Moniki Subik - dyrektora - etatowego członka Zarządu Powiatu Krośnieńskiego.

Zuzanna Błaż
Zuzanna Błaż

W części artystycznej wystąpili Zuzanna Błaż z GOK w Rymanowie, Maria Jarosz, absolwentka SP w Sieniawie oraz kapela ludowa "Rymanowianie".

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Rymanowa:

~zwykły człowiek

27-12-2021 12:56 5 11

Szanowne państwo - ja oddaje krew już od 1976 roku , mam oddane 74 litry,nie mogę się doprosić o jakieś odznaczenie i działam społecznie za darmo przekazałem prace , które poświęciłem 3000 godzin. W jednym urzędzie i drugim potraktowano mnie jak szmatę i nieuka .
Odpowiedz

~Nick

21-06-2021 15:42 8 24

Najlepszy jest pan Babinetz. Lansuje sie gdzie sie da, nie mając z tym nic wspołnego, ale do wreczania odznak pierwszy i do otwierania dróg.
Odpowiedz

~niepłaskoekran

20-06-2021 15:50 8 37

W sklepach, muzeach, autobusach nadal gazy na twarzach, a przy okazji takich imprez nie... Ależ ten mikrusowaty fruwacz inteligĘtny- wie gdzie atakować, w jakich odstępach na metr i w ogóle, i w szczególe. No jak nie doceniać takiego!
Odpowiedz

~andrus

19-06-2021 18:39 8 41

Tylko tyle potrafią. Zagrodzić się przed Biedronką, kompetentnych i uczciwych zwolnić dyscyplinarnie, a śpiewaków ludowych "ludzie, ludzie, gruski nie spodajom ...." łodznacyć. Hej!
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.