3 grudnia w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie odbył się wykład Adama Krzanowskiego 'Mgr Jan Krzanowski (1921-1984) - krośnieński pedagog'.
W spotkaniu uczestniczyli krewni Jana Krzanowskiego: Barbara Krzanowska (córka J. Krzanowskiego), Anna i Tadeusz Bazanowie, Anna Czekańska oraz Anna i Tadeusz Jankowie. Obecni byli też członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej oraz nauczyciele, którzy z J. Krzanowskim pracowali w krośnieńskich placówkach oświatowych.

W czasie wykładu Adam Krzanowski przedstawił sylwetkę Jana Krzanowskiego oraz jego wkład w rozwój oświaty w regionie krośnieńskim.

Jan Krzanowski urodził się 26 września 1921 roku w dzielnicy Krosna - Krościenko Niżne. Po szkole podstawowej naukę kontynuował w Liceum Pedagogicznym w Krośnie, które ukończył w 1946 roku. W 1963 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (w 1966 roku otrzymał dyplom mgra pedagogiki).

wykład Adama Krzanowskiego

Pracę zawodową podjął w 1946 roku, pełnił funkcję sekretarza szkoły w Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym w Krośnie. W latach 1948-1952 kierował Szkołą Podstawową w Łękach Dukielskich. W okresie 1952-1954 był dyrektorem Liceum Pedagogicznego w Sanoku. Od 1954 roku do 1970 roku pełnił funkcję zastępcy inspektora oświaty w Krośnie. W latach 1965-1967 prowadził wykłady z pedagogiki i psychologii na studiach zaocznych w Studium Nauczycielskim w Krośnie. W 1970 roku został inspektorem oświaty w Krośnie. W latach 1975-1977 pełnił funkcję miejskiego inspektora oświaty w Krośnie. W 1977 roku został zastępcą dyrektora w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Krośnie, gdzie w 1982 roku objął stanowisko dyrektora.

Jan Krzanowski pracował na tle ważnych wydarzeń społecznych, politycznych i oświatowych (…). Sumiennie traktował swoje obowiązki, odznaczał się pilnością, ta cecha jego osobowości, jego charakteru towarzyszyła mu w pracy zawodowej i społecznej. Był niezwykle oczytany w literaturze pedagogicznej, historycznej i społecznej, był niewątpliwie trudnym partnerem w dyskusjach nad wieloma dylematami oświatowymi (…). Jan Krzanowski był człowiekiem otwartym i życzliwym, a dla młodzieży był zawsze wyrozumiały - mówił w czasie wystąpienia Adam Krzanowski.

Jan Krzanowski był też działaczem społecznym. Należał do Związku Nauczycielstwa Polskiego. Jako członek Zarządu Oddziału ZNP działał na rzecz rozwoju oświaty w regionie krośnieńskim. Jan Krzanowski w latach 1960-1961 pełnił funkcję komendanta Hufca ZHP w Krośnie. Pod jego kierownictwem w 1960 roku odbyło się podsumowanie kampanii sztandarowej drużyn harcerskich i zuchowych (hufiec ZHP Krosno otrzymał od Rady Przyjaciół Harcerstwa Ziemi Krośnieńskiej sztandar harcerski). Jan Krzanowski współpracował też ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Krośnieńskiej. W styczniu 1984 roku został przewodniczącym Zarządu Głównego SMZK. Współorganizował obchody 25-lecia działalności Stowarzyszenia (główne uroczystości odbyły się 7 grudnia 1984 roku w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Krośnie).

wykład Adama Krzanowskiego

Jan Krzanowski zmarł 9 grudnia 1984 roku, został pochowany na krośnieńskim cmentarzu.

Uczestnicy spotkania w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej nie tylko wysłuchali wykładu Adama Krzanowskiego. Mieli też możliwość obejrzenia archiwalnych fotografii prezentujących życie rodzinne i zawodowe Jana Krzanowskiego (prezentację ze zdjęciami opracował Henryk Bogacz, członek Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej).

Adam Krzanowski jest autorem książki "Krośnieński pedagog Jan Krzanowski (1921-1984), która ukazała się w 2010 roku, w serii "Portrety Krośnian". Autor planuje też wydanie wspomnień o Janie Krzanowskim.

Spotkanie poświęcone pamięci Jana Krzanowskiego (w 30. rocznicę śmierci) zorganizowane zostało przez Krośnieńską Bibliotekę Publiczną oraz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.