Co wydarzyło się w Krośnie i w powiecie krośnieńskim 20, 15, 10 i 5 lat temu (wybór subiektywny).

2001


1 lipca jubileusz 120-lecia działalności świętowała Ochotnicza Straż Pożarna w Rymanowie. Podczas uroczystości jednostka uhonorowana została Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza. Złote medale "Za zasługi dla pożarnictwa" otrzymali: Józef Klimkiewicz, Marian Potasiewicz i Marek Kołodziejczyk, medal srebrny Piotr Penar, a medal brązowy Marian Opaczyński. Z okazji jubileuszu strażacy OSP w Rymanowie otrzymali skarosowany samochód ratowniczo-gaśniczy Jelcz 315 oraz specjalistyczny sprzęt do ratownictwa technicznego.

Uroczystość 120-lecia OSP Rymanów rok 2001
Uroczystość 120-lecia OSP Rymanów


Krosno było gospodarzem I etapu 12. Wyścigu Kolarskiego Solidarności i Olimpijczyków. Start honorowy do pierwszego etapu liczącego 204 kilometry nastąpił na krośnieńskim rynku, a start ostry w Jedliczu. Meta usytuowana została na Placu Konstytucji 3 Maja w Krośnie.

Wyścig Kolarskiego Solidarności i Olimpijczyków w Krośnie rok 2001
Wyścig Kolarskiego Solidarności i Olimpijczyków (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Wyścig Kolarskiego Solidarności i Olimpijczyków w Krośnie rok 2001
Wyścig Kolarskiego Solidarności i Olimpijczyków (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Uroczyste przekazanie budynku dla potrzeb Komisariatu Policji w Rymanowie, które odbyło się 8 lipca, zapoczątkowało w powiecie krośnieńskim obchody 82. rocznicy powstania Policji Państwowej. Mszę św. w kościele parafialnym w Rymanowie odprawił kapelan policjantów województwa podkarpackie ks. Tadeusz Wyskiel. W uroczystości wzięli udział między innymi senator Jerzy Borcz, posłowie Andrzej Kozioł i Józef Górny, I zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Rzeszowie podinspektor Józef Gdański, starosta krośnieński Jan Juszczak.

Otwarcie Komisariatu Policji w Rymanowie
Uroczyste otwarcie Komisariatu Policji w Rymanowie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie był gospodarzem I Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych. Jego pomysłodawcą był Jan Pelczar, radny powiatowy, członek Zarządu Powiatu Krośnieńskiego i sołtys Ladzina. W sali kinowej koncertowały orkiestry z Odrzykonia, Krościenka Wyżnego, Iwonicza-Zdroju i Rymanowa. Pamiątkowe dyplomy i puchary wręczali wicestarosta Grzegorz Gościński i wiceburmistrz Wojciech Farbaniec.

Pięć osób trafiło do szpitala w Krośnie po wypadku, do jakiego doszło w Moderówce na trasie Jasło - Krosno. Ciągnik siodłowy volvo jadący za autobusem, który zamierzał zjechać na zatokę autobusową, wpadł w poślizg. Jadący z naprzeciwka fiat siena uderzył w naczepę i zsunął się z przydrożnej skarpy.

Wypadek w Moderówce
Poważny wypadek w Moderówce (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


36 załóg uczestniczyło w rajdzie turystyczno-krajoznawczym zabytkowych samochodów CARPATHIA. Uczestnicy rajdu odwiedzili między innymi Iwonicz-Zdrój i Krosno.

Uczestnicy rajdu CARPATHIA na rynku w Krośnie
Uczestnicy rajdu CARPATHIA na rynku w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Pod hasłem "Popołudnie z humorem na Białobrzegach", 29 lipca odbył się VII Festyn Białobrzeski. W programie imprezy znalazły się zarówno propozycje dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Na scenie zaprezentowała się tradycyjnie kapela ludowa "Białobrzeżanie", wystąpiły też zespoły TRIO-Band oraz O’KAY. Gwiazdą festynu w 2001 r. był parodysta Waldemar Ochnia.

Popołudnie z humorem na Białobrzegach w Krośnie
Popołudnie z humorem na Białobrzegach w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Ponad 460 razy wyjeżdżali strażacy w powiecie krośnieńskim od 23 do 29 lipca do działań związanych z usuwaniem skutków obfitych opadów deszczu. Największe straty i najwięcej interwencji odnotowano w gminach Wojaszówka, Jedlicze i Dukla. Między innymi potężne oberwanie chmury miało miejsce 24 lipca w Łękach Strzyżowskich. Woda z niepozornego na co dzień potoczku Rzepniczanka zalała centrum miejscowości podtapiając około 30 budynków mieszkalnych.

Podtopione budynki w Łękach Strzyżowskich
Podtopione budynki w Łękach Strzyżowskich (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


2006


W Krośnie oddano do użytku 10 nowych mieszkań przy ul. Tysiąclecia w ramach programu prezydenta Krosna "Mieszkania Młodych Rodzin". Głównym założeniem tego programu była pomoc młodym małżeństwom w zdobyciu własnego mieszkania poprzez systematyczne oszczędzanie na ten cel.

12 lipca na pierwszym posiedzeniu zebrał się Zarząd Regionu Podkarpacie NSZZ "Solidarność" w Krośnie. Zarząd dokonał wyboru nowego prezydium. Wiceprzewodniczącym - sekretarzem został Stanisław Galon, wiceprzewodniczącym - skarbnikiem Andrzej Szall, etatowym członkiem Prezydium Kazimierz Krężałek, a członkiem Prezydium Elżbieta Preisnar. Wcześniej, bo 29 czerwca XVII Walne Zebranie Delegatów na przewodniczącego Zarządu Regionu wybrało Tadeusza Majchrowicza.

Zarząd Regionu Podkarpacie NSZZ
Zarząd Regionu Podkarpacie NSZZ "Solidarność" w Krośnie


W amfiteatrze przy Zielonym Domku w Rymanowie-Zdroju odbyła się szósta edycja Rymanowskich Spotkań Orkiestr Dętych. Na scenie zaprezentowały się orkiestry z Zarszyna (kapelmistrz Piotr Tutak), Iskrzyni (kapelmistrz Wiesław Wojnar), Krościenka Wyżnego (kapelmistrz Maciej Filar) i Rymanowa (kapelmistrz Błażej Ziemiański).

Rymanowskie Spotkania Orkiestr Dętych w Rymanowie-Zdroju
Rymanowskie Spotkania Orkiestr Dętych w Rymanowie-Zdroju


Po niespełna roku budowy oddano do użytku nowy most na ul. Asnyka w Krośnie. Całkowity koszt budowy wyniósł blisko 4,5 mln zł, z czego 85 procent kosztów pokryła Unia Europejska. Wstęgę oficjalnie przecięli prezydent Krosna Piotr Przytocki, starosta krośnieński Zbigniew Braja oraz przewodnicząca Rady Dzielnicy Krościenko Niżne Stefania Zborowska. Nowy most poświęcił ks. proboszcz Tadeusz Musz. W uroczystości wzięli też udział radni Sejmiku Stanisław Jucha i Józef Szajna. Uroczystość była okazją do przekazania na ręce prezydenta Piotra Przytockiego certyfikatu "Promotor Ekologii" przyznanego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego na wniosek Narodowej Rady Ekologicznej.

Uroczyste otwarcie mostu na ul. Asnyka w Krośnie
Uroczyste otwarcie mostu na ul. Asnyka w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Uroczyste otwarcie mostu na ul. Asnyka w Krośnie
Uroczyste otwarcie mostu na ul. Asnyka w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


22 i 23 lipca odbyły się Dni Iwonicza. Dwudniową imprezę zainaugurował występ zespołu "Da Camera" z Rzeszowa. Zaprezentowały się także zespoły z Czech i Ukrainy oraz kilku miast podkarpackich. Można było również podziwiać prace uczestników Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego. Gwiazdą Dni Iwonicza była Alicja Majewska, która wystąpiła z Włodzimierzem Korczem.

Dni Iwonicza 2006
Dni Iwonicza w centrum kurortu (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Na zgrupowaniu w Krośnie przebywała reprezentacja Polski koszykarek. Podopieczne Krzysztofa Koziorowicza rozegrały na hali sportowo-widowiskowej przy ul. Bursaki trzy mecze kontrolne z reprezentacją Estonii. Wszystkie wygrały Polki.

Reprezentacja Polski na zgrupowaniu w Krośnie
Reprezentacja Polski na zgrupowaniu w Krośnie


Reprezentacja Polski na zgrupowaniu w Krośnie
Reprezentacja Polski na zgrupowaniu w Krośnie


23 lipca Stowarzyszenie "Jedność" zorganizowało w Łękach Dukielskich drugą edycję spotkań folklorystycznych. Na scenie zaprezentowali się "Łęczanie" z Łęk Dukielskich pod kierunkiem Henryka Kyca, kapela "Piasty" z Miejsca Piastowego, zespół śpiewaczy "Oratyk" z Krościenka k. Ustrzyk Dolnych, zespół "Rogowice", zespół "Ropieńczanie", kapela "Rymanowianie", zespół pieśni i tańca "Ziemia Sanocka", zespół "Furmane" z Trebisova. Do degustacji potraw zaprosiły panie z KGW z Łęk Dukielskich, Kobylan i Bóbrki.

Druga edycja spotkań folklorystycznych w Łękach Dukielskich
Druga edycja spotkań folklorystycznych w Łękach Dukielskich (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


2011


2 i 3 lipca odbywał się tradycyjny Jarmark Jedlicki. Imprezę rozpoczęła widowiskowa parada ulicami miasta z udziałem delegacji z wszystkich miejscowości, prowadzona przez orkiestrę dętą z Beska. Dużą furorę zrobili aktorzy krakowskiego teatru ulicznego maszerujący na szczudłach i zionący ogniem. Gwiazdami Jarmarku Jedlickiego były zespoły Liverpool, Sumptuastic, Czerwone Wranglery i Kabaret z Kopydłowa.

Jarmark Jedlicki 2011
Inauguracja Jarmarku Jedlickiego (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Jarmark Jedlicki 2011
Inauguracja Jarmarku Jedlickiego (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


24 lipca wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak wziął udział w obchodach 130. rocznicy działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Rymanowie. Premierowi towarzyszył wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak. Uroczystości uświetnił występ kapeli podwórkowej "Ta Joj" i Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Jaćmierza.

130-lecie <a href=OSP Rymanów" class="rrrresize-img" />
130-lecie OSP w Rymanowie z udziałem wicepremiera Waldemara Pawlaka (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


W Krośnie odbyły się obchody Święta Policji. Rozpoczęły się mszą świętą, którą w kościele pw. św. Piotra i św. Jana z Dukli odprawił ks. prałat Jan Bielec. Podczas odprawy w auli Komendy Miejskiej Policji wręczono awanse na wyższe stopnie oraz odznaczenia. Brązową Odznaką "Zasłużony Policjant" uhonorowano podinsp. Wisława Sanockiego, asp. sztab. Józefa Urbańskiego i asp. sztab. Krzysztofa Jakiełę. Medale "Za zasługi dla pożarnictwa" otrzymali: podinsp. Adam Paczosa, nadkom. Bogusław Podkul i nadkom. Robert Hedesz.

Obchody Święta Policji w KMP w Krośnie
Obchody Święta Policji w KMP w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Deszczowa pogoda nie zniechęciła mieszkańców gminy Korczyna do udziału w IX Jarmarku Korczyńskim, który zorganizowany został 30 i 31 lipca. Odbył się między innymi turniej wsi z udziałem sześciu miejscowości z gminy Korczyna. Na scenie zaprezentowały się zespoły artystyczne, swoje prace zaprezentowali również artyści i twórcy.

IX Jarmark Korczyński
IX Jarmark Korczyński (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


2016
Do Dworu Kombornia zawitało ponad 100 zabytkowych samochodów, uczestników rajdu "Peking to Paris Motor Challenge". Trasa liczyła ponad 13,6 tys. kilometrów z metą na Placu Vendome w Paryżu.

Rajd Peking to Paris Motor Challenge
Rajd "Peking to Paris Motor Challenge"(kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Od 8 do 10 lipca w parku nad Czarnym Potokiem w Rymanowie-Zdroju odbywał się Festiwal im. Hanki Ordonówny. Między innymi w spektaklu muzycznym "Bodo cafe" zaprezentowane zostały największe przeboje lat 30. ubiegłego stulecia.

Festiwal im. Hanki Ordonówny w Rymanowie-Zdroju
Festiwal im. Hanki Ordonówny w Rymanowie-Zdroju (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


W niedzielne popołudnie 24 lipca na Placu Dietla w Iwoniczu-Zdroju zaprezentowała się Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza. Orkiestrze podczas koncertu towarzyszyli soliści. Koncert zgromadził wielu kuracjuszy, gości i mieszkańców gminy.

Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza w Iwoniczu-Zdroju
Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza w Iwoniczu-Zdroju (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Marin Daniec był gwiazdą kolejnej już edycji Jarmarku Korczyńskiego. Podczas jego występu na stadionie bawiły się tłumy widzów. Podczas imprezy wystąpiły również zespoły artystyczne.

Jarmark Korczyński
Jarmark Korczyński na stadionie w Korczynie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Krosno zajęło I miejsce wśród miast powiatowych najlepiej wykorzystujących fundusze unijne w Polsce. Zajęło także XX miejsce w kraju w ogólnym zestawieniu miast na prawach powiatu. Ranking przygotował dziennik "Rzeczpospolita". W opracowaniu zestawienia kapituła konkursu bazowała na danych Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Rozwoju. W przypadku Krosna w rankingu zwrócono uwagę na ponad 40 inwestycji dotowanych przez Unię Europejską. Jako trzy najważniejsze wskazano zwiększenie atrakcyjności miasta przez kompleksowe uzbrojenie terenów pod inwestycje, przebudowę i rozbudowę obwodnicy miasta oraz utworzenie Centrum Dziedzictwa Szkła.

Gród nad Wisłokiem na jeden dzień ponownie stał się stolicą Polski. 30 lipca do Krosna zawitał Jan Kazimierz z Bożej łaski król Polski, wielki książę litewski, ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, inflancki, smoleński, siewierski i czernihowski, a także dziedziczny król Szwedów.

Powitanie Króla Jana Kazimierza w Krośnie
Powitanie Króla Jana Kazimierza w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.