Zakończył się kolejny etap przebudowy DK28. Przez miasto można teraz przejechać bezpieczniej i szybciej. W oficjalnym otwarciu wziął udział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.
Blisko 2 km przebudowanej drogi, nowe obiekty inżynieryjne jak: wielojezdniowy wiadukt nad linią kolejową, bezkolizyjne węzły drogowe, rozbudowa kilku ulic, budowa nowych ścieżek rowerowych oraz oświetlenia ulicznego.

- Marzyliśmy o dokończeniu tej inwestycji - powiedział prezydent Piotr Przytocki podczas oficjalnego otwarcia przebudowanego odcinka DK28, które odbyło się 2 lipca.

Prace IV etapu przebudowy krośnieńskiej "obwodnicy" rozpoczęły się 19 grudnia 2019 i trwały pomimo trudnej sytuacji epidemicznej nieprzerwanie do 5 maja 2021.

- W ramach inwestycji dobudowano nową jezdnię, wraz z wiaduktem nad torami kolejowymi. Wymieniono nawierzchnię na całym odcinku, wykonano nowe węzły komunikujące tereny przemysłowe oraz dzielnicę Polanka. Inwestycja ta znacząco podniosła dostępność dla mieszkańców, przedsiębiorców i bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego - powiedział dr Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna.

Przebudowane zostały skrzyżowania, które wcześniej utrudniały życie kierowcom. Na skrzyżowaniu ulic Podkarpackiej, Skłodowskiej-Curie, Okulickiego i Baczyńskiego, powstały nowoczesne, bezkolizyjne węzły drogowe. Wybudowano rondo na ul. Skłodowskiej-Curie, a także nową ulicę Tytusa Trzecieskiego, która połączyła dzielnicę Polanka z ulicą Tysiąclecia.
Najtrudniejszym i najbardziej czasochłonnym elementem inwestycji był wiadukt drogowy nad linią kolejową nr 108. Dodatkowo powstały drogi zbiorcze, chodniki, ścieżki rowerowe, zatoki autobusowe, ekrany dźwiękochłonne oraz nowoczesne oświetlenie.

Obwodnica Krosna

Koszt modernizacji to 56 065 507,09 zł, dofinansowanie z Ministerstwa Infrastruktury wyniosło 31 859 740 zł. Z kolei na budowę łącznika pomiędzy ul. Tysiąclecia a skrzyżowaniem drogi krajowej z ul. Tysiąclecia do ul. Popiełuszki Krosno pozyskało 3 mln zł, czyli połowę kosztów zadania, z Funduszu Dróg Samorządowych.

- Po blisko półtora roku prac i związanych z nimi utrudnień, możemy użytkować bezpieczną infrastrukturę sprzyjającą mieszkańcom, kierowcom i pieszym. Droga uzbrojona została w oświetlenie, sygnalizacje świetlne oraz sterowanie ruchem. Przez Krosno można teraz przejechać bezpieczniej, płynniej, szybciej, bez stania w korkach. Nie bez znaczenia są też wrażenia estetyczne. Miasto pięknie wygląda, szczególnie wieczorem. Krosno zyskało wielkomiejski charakter. To jest to o czym marzyliśmy - podkreślił Piotr Przytocki.

Piotr Przytocki i Tomasz Soliński
Prezydent Krosna Piotr Przytocki (z prawej) i zastępca prezydenta Tomasz Soliński

- Każdy, kto będzie przejeżdżał tą drogą, zauważy, że miasto dynamicznie się rozwija i dzięki poprawie infrastruktury sprzyja mieszkańcom, inwestorom i zachęca do tego, żeby w miejscu o takich warunkach mieszkać i rozwijać swój biznes - dodał Tomasz Soliński.

Uczestniczący w oficjalnym otwarciu przebudowanego odcinka DK28 wiceminister infrastruktury Rafał Weber zaznaczył, że istnym elementem działania ministerstwa jest wspieranie samorządów w tym, aby usprawniali układy komunikacyjne wewnątrz miast.

- I z taką radykalną poprawą układu komunikacyjnego mamy do czynienia w Krośnie. Cieszę się, że Ministerstwo Infrastruktury środkami rządowymi mogło wesprzeć to wielkie przedsięwzięcie. Robimy wszystko, by wspólnie z samorządami problemy komunikacyjne rozwiązywać, poprawiać bezpieczeństwo mieszkańców i użytkowników dróg. Gratuluję tej inwestycji panom prezydentom oraz radnym Krosna - powiedział wiceminister Rafał Weber.

otwarcie obwodnicy Krosna

Poseł Piotr Babinetz powiedział, że zakończona inwestycja jest rozwiązaniem kolejnego problemu komunikacyjnego Krosna, ale nie tylko.

- Jest również rozwiązanie dużego problemu komunikacyjnego dla mieszkańców dziennicy Polanka. Dziękuję za tak duże wsparcie tych zadań Ministerstwu Infrastruktury. Gratuluję też dobrych decyzji i skutecznych działań radnym rady Miasta Krosna na czele z przewodniczącym Zbigniewem Kubitem oraz wielkiego zaangażowania w realizacji inwestycji prezydentowi Piotrowi Przytockiemu i zastępcy Tomaszowi Solińskiemu - powiedział poseł Piotr Babinetz.

Nową drogę poświęcił proboszcz parafii Krosno – Polanka ks. prałat Mirosław Grendus.
Wykonawcą prac było konsorcjum złożone z lokalnych firm. Liderem był Rejon Budowy Dróg i Mostów w Krośnie, a partnerami: Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych i Drogowych S.A. w Krośnie, oraz Wolmost Sp. z o. o.

Uroczystość otwarcia zabezpieczali policjanci z wydziału ruchu drogowego krośnieńskiej komendy

Kolejnym wyzwaniem komunikacyjnym dla Krosna jest bezpośrednie włączenie drogowe w układ komunikacyjny budowanej drogi ekspresowej S19 „Via Carpathia”, dzięki któremu mieszkańcy Krosna będą mogli szybko i bezpiecznie skorzystać z sieci Europejskich Korytarzy Transportowych.
Wiceminister Rafał Weber zapewnił, że środki na zadania drogowe będą zapewnione również w kolejnych latach.

- Wojewoda podkarpacki jeszcze w lipcu br. ogłosi nabór wniosków w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Zachęcamy więc wszystkie samorządy do składania wniosków. Ministerstwo Infrastruktury w październiku ogłosi nabór wniosków w ramach subwencji ogólnej na rok 2022. Zachęcam panów prezydentów, by aplikować o kolejne środki - dodał Rafał Weber.