Ponad 5 tys. m kw. powierzchni do wykorzystania przez początkujących przedsiębiorców, wsparcie doradcze, warsztaty i szkolenia, a także sala coworkingowa - to główne elementy oferty Inkubatora Przedsiębiorczości Krosno.

Najważniejsze wydarzenie na Podkarpaciu

- Dzisiaj jest to najważniejsze wydarzenie na Podkarpaciu. Inkubator w Krośnie dołączył do dwóch powstałych wcześniej, w Mielcu i Rzeszowie. Starać się o pieniądze to jest jedno, a wydać je na dobrą rzecz to jest druga bardzo ważna sprawa. I to jest radość nas wszystkich - powiedział marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl podczas uroczystego otwarcia Inkubatora Przedsiębiorczości Krosno, które odbyło się 9 lipca.

Władysław Ortyl
Jednym z gości uroczystości był marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl

Biura i boksy produkcyjne

Inkubator mieści się w nowoczesnym budynku przy ul. Żwirki i Wigury 15 w Krośnie, gdzie dla firm przygotowano 27 w pełni wyposażonych biur i 11 boksów produkcyjnych. Będzie wspierał firmy, których działalność wpisuje się w inteligentne specjalizacje województwa podkarpackiego: lotnictwo i kosmonautykę, motoryzację, informację i telekomunikację, a także jakość życia. Powierzchnię mogą wynająć firmy z sektora MŚP, działające na rynku nie dłużej niż 2 lata.

36 tysięcy miejsc pracy

Zdaniem prezydenta Krosna Piotra Przytockiego, utworzenie inkubatora to bardzo ważna inwestycja dla Krosna, wzmacniająca ogromny potencjał miasta, jakim jest przedsiębiorczość. W Krośnie jest 36 tysięcy miejsc pracy, a do miasta przyjeżdża codziennie ponad 16 tysięcy osób, by tutaj pracować w firmach, przedsiębiorstwach, instytucjach.

Plany zawodowe młodzieży

- Oferta nowego inkubatora skierowana jest przede wszystkim do młodych mieszkańców Krosna i sąsiednich gmin Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. W ubiegłym roku przeprowadziliśmy szerokie badanie planów zawodowych młodzieży. Wzięło w nim udział prawie 800 uczniów ostatnich klas szkół średnich. Wynikają z niego bardzo ciekawe wnioski dotyczące przedsiębiorczości. Aż 41% badanych zadeklarowało, że rozważa prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Dobry pomysł na biznes i pozyskanie środków na start to aspekty, które skłoniłyby młodych do założenia firmy. Jednocześnie młodzież dostrzega potrzebę uzupełnienia wiedzy i kompetencji z zakresu planowania i prowadzenia biznesu. Działalność nowego inkubatora będzie odpowiedzią na te potrzeby. Prowadzimy także prace nad miejskim programem wsparcia dla start-upów - podkreślił prezydent Piotr Przytocki.

Inkubator Przedsiębiorczości Krosno otwarty
Inkubator poświęcił gwardian klasztoru oo. Franciszkanów w Krośnie

Doradztwo, warsztaty, szkolenia

Inkubator Przedsiębiorczości oprócz przestrzeni do wystartowania z własnym biznesem zapewni profesjonalne doradztwo m.in. z zakresu przedsiębiorczości i zakładania firmy, prawa, podatków i księgowości, czy też pozyskiwania środków.

- Będą tutaj organizowane warsztaty i szkolenia, spotkania z przedstawicielami biznesu i mentorami oraz sesje networkingowe. Naszym celem jest stworzenie miejsca przepełnionego młodą energią, kreatywnością, sprzyjającego współpracy i realizacji innowacyjnych pomysłów - poinformował dr Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna.

Dodał też, że jest spore zainteresowanie ofertą.

- W pierwszej turze naboru, przeprowadzonej w czerwcu br., zostało złożonych 7 wniosków o przyjęcie do Inkubatora, obecnie trwa ich ocena. Nabór w formule otwartej jest kontynuowany, serdecznie zapraszamy osoby z pomysłami na biznes - dodał Tomasz Soliński.

Piotr Przytocki i Tomasz Soliński
Z lewej prezydent Krosna Piotr Przytocki, obok zastępca Tomasz Soliński

Po symbolicznym przecięciu wstęgi, obiekt poświęcił gwardian klasztoru oo. Franciszkanów w Krośnie, o. Piotr Micał.

Miejsce dla kreatywnych ludzi

Uczestnicząca w otwarciu inkubatora Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej pogratulowała tego pomysłu władzom Krosna i całemu zespołowi, który pracował nad projektem.

- Nie byłoby też tego pomysłu, gdyby nie przedsiębiorcy, którzy chcą tworzyć i kreować innowacje oraz wpływać na rozwój gospodarczy Krosna, Podkarpacia, całej Polski. Za to serdecznie dziękuję. Dzięki inkubatorowi, kreatywni młodzi ludzie będą mieć miejsce, gdzie znajdą dach nad głową i będą mogli korzystać z wiedzy i wsparcia ekspertów - powiedziała minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak
W Krośnie gościła minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak

Ogromne wsparcie


Pomysłu na inkubator pogratulowała też posłanka Joanna Frydrych. Stwierdziła, że w miejscach takich jak inkubator przedsiębiorczości przygodę z biznesem mogą rozpoczynać młodzi ludzie, młodzi przedsiębiorcy.

- To ogromne wsparcie dla nich na początek działalności w biznesie. Krosno to miasto ludzi przedsiębiorczych, miasto kreatywnej młodzieży i mam nadzieję, że to miejsce zostanie przez nich wykorzystane w odpowiedni sposób - powiedziała Joanna Frydrych.

Studenci tworzą innowacje

Podczas uroczystego otwarcia odbyły się dwa panele dyskusyjne dyskusyjne. Pierwszy z nich "Studenci tworzą innowacje" prowadziła dr Agnieszka Woźniak, prorektor ds. rozwoju Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie, a wzięli w nim udział studenci KPU: Mariola Giergiel, Paweł Bek i Dominik Bober oraz opiekunowie kół naukowych: Radosław Kruk, Krzysztof Ochałek i Paweł Milan.

Innowacje

Drugi panel "Innowacje w sektorach ICT, lotniczym, motoryzacyjnym - co trzeba wiedzieć zakładając własną firmę" poprowadził Jacek Kubrak, prezes Podkarpackiego Centrum Innowacji, a swoimi doświadczeniami dzielili się: dr hab. Zbigniew Barabasz, prof. KPU, rektor Karpackiej Państwowej uczelni w Krośnie; Sławomir Palczewski, dyrektor sektora publicznego transportu i energetyki Nokia Solutions and Networks; Tadeusz Sanocki, prezes spółki SPLAST; Paweł Panasiuk, wiceprezes spółki Innergo Systems; Piotr Długosz, prezes spółki STIMO oraz Piotr Wietecha, prezes spółki Wietpol Aerospace.

Piotr Wietecha, zwracając się do młodych ludzi, stwierdził, że warto wystartować z własnym biznesem, choć jest to ciężka praca i ciężkie wyzwanie.

Studenci - uczestnicy panelu dyskusyjnego
Panel dyskusyjny "Studenci tworzą innowacje"

- Nie trzeba się jednak bać i poddawać, ale trzeba korzystać z potencjału, jaki jest wokół nas - powiedział Piotr Wietecha.

Zdaniem Tadeusza Sanockiego, w każdej działalności gospodarczej trzeba przeanalizować skutki, wyniki, jakie się chce osiągnąć i trzeba wyciągać z tego wnioski.

- Staraliśmy się budować nas biznes na mocnym fundamencie, zaczynając w 1989 r. i idąc dalej cierpliwie do przodu krok po kroku. Naszą ambicją było zdobywanie nie tylko rynków polskich, ale i zagranicznych. Przebijaliśmy powoli, cały czas udowadniając, że to my jesteśmy lepsi. Dużo środków przeznaczaliśmy również na badania. Uważałem, że postęp i innowacyjność są najważniejsze - powiedział Tadeusz Sanocki.

Tadeusz Sanocki i Zbigniew Barabasz
Z prawej Tadeusz Sanocki, prezes spółki SPLAST, obok Zbigniew Barabasz - rektor KPU w Krośnie

Zbigniew Barabasz, rektor KPU w Krośnie zapowiedział, że uczelnia jest etapie tworzenia specjalności "Tworzywa i kompozyty" na kierunku Mechanika i budowa maszyn wspólnie z firmą SPLAST.

- Współpracujemy nie tylko z władzami samorządowymi, ale i z przedsiębiorcami. Prowadzimy konwent, który składa się z ponad 30 podmiotów gospodarczych. Jest to bardzo dobre miejsce do wymiany inspiracji, zarówno dla nas jak i dla przedsiębiorców. Także młodzi ludzie, którzy uczestniczą w spotkaniach mogą zobaczyć co to jest biznes, czy warto ryzykować - podkreślił Zbigniew Barabasz.

Paweł Panasiuk podkreślił, że jego firma postawiła na Krosno, gdyż na miejscu jest uczelnia na wysokim poziomie, stworzyła się też w mieście fajna przestrzeń, której wcześniej nie było. Również władze Podkarpacia stawiają na działania innowacyjne.

Według Sławomira Palczewskiego giganty technologiczne poszukują lokalnych partnerów, by dać im narzędzia do działania.

- Jako Nokia mamy strategię, że 80 procent rynku na którym funkcjonujemy obsługiwać poprzez naszych partnerów. Jednym z przykładów jest spółka Innergo, która z powodzeniem dokonuje obecnie cyfryzacji sektora energetycznego, transportowego w Polsce - powiedział Sławomir Palczewski.

Piotr Długosz podkreślił, że w przypadku jego branży - IT i ICT, trzeba analizować trendy i kierunki rozwoju branży technologicznej.

- Młodzi ludzie, którzy planują obecnie przygodę w biznesie powinni "słuchać świata" i patrzeć, w którym kierunku dana branża podąża - stwierdził Piotr Długosz.

Piotr Długosz i Sławomir Palczewski
Z lewej prezes firmy Stimo Piotr Długosz, obok Sławomir Palczewski - dyrektor sektora publicznego transportu i energetyki Nokia Solutions and Networks

Współpraca z Nokią

Podpisano również list intencyjny o współpracy pomiędzy Nokia Solutions and Networks, Karpacką Państwową Uczelnią oraz Miastem Krosnem. Współpraca będzie dotyczyła m.in. działań badawczo - rozwojowych, organizacji hackatonu w Krośnie, konsultacji dotyczących wykorzystania nowoczesnych technologii w obszarze smart city.

Podpis pod dokumentem złożyli prezydent Piotr Przytocki, dyrektor Sławomir Palczewski, rektor Zbigniew Barabasz i zastępca prezydenta Tomasz Soliński.

Inkubator Przedsiębiorczości Krosno otwarty
Podczas otwarcia inkubatora podpisano list intencyjny

Unikalna energia

- Dla firmy Nokia to jest zaszczyt, że możemy podpisać ten list intencyjny o partnerstwie. My go podpisujemy, żeby zainspirować i pobudzić ducha przedsiębiorczości. Będzie to z korzyścią zarówno dla Krosna, Podkarpacia, jak i dla nas. W Krośnie widzimy unikalną energię, gwarantują to osoby, które tutaj spotkałem - podkreślił Sławomir Palczewski.

Projekt o wartości ponad 31 mln zł

Projekt pn. "Utworzenie Inkubatora Przedsiębiorczości na terenie Gminy Miasto Krosno" został zrealizowany przy wsparciu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Wartość projektu wynosi ok. 31 334 128 zł, w tym dofinansowanie - ok. 21 481 142 zł.
Operatorem Inkubatora jest miejska spółka - Krośnieński Inkubator Technologiczny KRINTECH.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z otwarcia:

~Hbao

11-07-2021 08:17 5 32

Szmal w błoto.
Odpowiedz

~Lux veritas

10-07-2021 08:41 7 33

Mój znajomy bardzo starszy Pan mówi tak: " panie mi to siy nawet podobo to wielorakie przecianie wstążeczek, jakom łoni musiom miyć radoche panie z tego, dawni to przecinał jeden tyn najwożniejszy abo najwyższy władzom"
Odpowiedz

~antypijak

10-07-2021 07:32 3 31

Za najniższą krajową. Albo nawet mniej.
Odpowiedz

~RG

09-07-2021 22:45 4 27

Widać na fotorelacji osoby z różnych opcji politycznych w dość przyjacielskiej atmosferze. Co za pozytywna odmiana. Proszę przestańcie walczyć przeciwko sobie, szkoda krwi. Gdybyście tak wspólnie zajęli się przyszłością Polskim, nie musielibyśmy się o nią martwić.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.