W Miejscu Piastowym podpisana została umowa na projekt i budowę kolejnych 10 kilometrów drogi ekspresowej S19 - Via Carpatia.
Umowa, która została podpisana 12 lipca, przewiduje opracowanie projektu i budowę odcinka drogi ekspresowej S19 o długości ok. 10,1 km. Wykonawcą prac jest firma Strabag. Wartość umowy wynosi prawie 479 mln zł.

Miejsce Piastowe - Dukla

Na odcinku Miejsce Piastowe - Dukla wybudowany zostanie nowy odcinek drogi ekspresowej o przekroju dwujezdniowym po dwa pasy ruchu w obu kierunkach (bez pasa awaryjnego). Powstanie także węzeł drogowy zlokalizowany w rejonie Dukli, łączący drogę ekspresową S19 z drogą krajową nr 19 oraz drogą powiatową nr 1956R. Wychodząc naprzeciw wnioskom zgłoszonym przez władze samorządowe, rozwiązania projektowe węzła (węzeł typu karo) umożliwiają późniejsze włączenie do niego nie tylko drogi krajowej i drogi powiatowej, ale także drogi wojewódzkiej nr 993 relacji Gorlice - Nowy Żmigród - Dukla.

27 obiektów inżynierskich

- Na tym odcinku S19 powstanie łącznie 47 obiektów inżynierskich, w tym 22 w ciągu głównym drogi ekspresowej: trzy estakady, pięć wiaduktów, dziewięć mostów, jedno przejście górne dla dużych zwierząt, jedno przejście dolne dla średnich zwierząt, jedno przejście dolne dla małych zwierząt oraz dwa przepusty - poinformował Bogdan Tarnawski, dyrektor rzeszowskiego oddziału GDDKiA.

Droga zostanie wyposażona w urządzenia BRD oraz ochrony środowiska. Przebudowane lub rozbudowane zostaną kolidujące drogi poprzeczne, a także infrastruktura techniczna oraz cieki wodne i urządzenia melioracyjne. Wybudowana zostanie również para Miejsca Obsługi Podróżnych Równe (kat. I).

Andrzej Adamczyk
Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk

Otwarcie komunikacyjne Podkarpacia

- Via Carpatia otwiera komunikacyjnie Podkarpacie, Lubelszczyznę, Podlasie na sieć drogową Europy w układzie Północ - Południe - powiedział w trakcie podpisania umowy w Miejscu Piastowym minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- Via Carpatia będzie również ogromnym otwarciem społecznym, gospodarczym, ekonomicznym i co ważnej dla tej części Podkarpacia, również otwarciem turystycznym. Od samego początku, gdy przejęliśmy odpowiedzialność za losy naszego kraju, od jesieni 2015 r. Via Carpatia stała się celem numer "1" jeśli chodzi inwestycje drogowe w naszym kraju. Cały czas konsekwentnie i z determinacją ten projekt realizujemy - dodał wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Długo oczekiwana inwestycja

Dorota Chilik, wójt gminy Miejsce Piastowe podkreśliła, że po podpisaniu umowy wielu niedowiarków przejrzy na oczy.

- Już nie mówimy, że coś będzie, że może coś będzie. Dzisiaj jest podpisanie konkretnego dokumentu, który pozwala wykonawcy wejść w teren. Odcinek z Miejsca Piastowego do Dukli ma być gotowy już za 4 lata. Mieszkańcy potrzebują spokoju, ale potrzebują też rozwoju. A droga jest arterią życia, która odblokuje nasze tereny. Przysporzy nam więcej pracy, ściągnie wielu inwestorów. Jeśli ktoś chce u nas inwestować, samorząd jest otwarty - stwierdziła wójt Dorota Chilik.

Uroczyste podpisanie umowy
Uroczyste podpisanie umowy odbyło się w Miejscu Piastowym, na parkingu obok urzędy gminy

W uroczystym podpisaniu umowy wzięli również udział europoseł Tomasz Poręba, poseł Adam Śnieżek, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wicemarszałek województwa Piotr Pilch.

Najważniejsze terminy

Wykonawca na projekt i roboty budowlane wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie będzie miał 36 miesięcy (do etapu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych).

Wymaganiem GDDKiA jest złożenie wniosku o uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) w terminie 10 miesięcy od podpisania umowy. Ponadto w terminie 23 miesięcy wymagane jest wykonanie robót i materiałów o wartości nie mniejszej niż 15 proc. zaakceptowanej kwoty kontraktowej. Zakończenie inwestycji zaplanowano na połowę 2025 r.

Moment podpisania umowy
Moment podpisania umowy

Charakterystyka terenu

Odcinek drogi ekspresowej S19 Miejsce Piastowe - Dukla przebiega przez teren o złożonej lub skomplikowanej budowie geologicznej.

- W związku z tym na etapie opracowania Koncepcji programowej wykonano w szerokim zakresie rozpoznanie budowy geologicznej podłoża. Teren ten charakteryzuje się różnorodnym i skomplikowanym ukształtowaniem, przechodząc przez wzniesienia i doliny. Specyficzne ukształtowanie terenu skutkuje występowaniem licznych osuwisk i obszarów predysponowanych osuwiskowo. W ramach rozpoznania geologicznej budowy podłoża wykonano badania geofizyczne, wiercenia i sondowania. Ponadto prowadzono monitoring osuwisk wgłębny i powierzchniowy - poinformowała Joanna Rarus z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie.

Ponadto ten odcinek S19 przebiega przez teren i obszar górniczy Bóbrka-Równe I o intensywnej niegdyś eksploatacji górniczej ropy naftowej metodą otworową (i potencjalnie za pomocą tzw. kopanek).

Zobacz zdjęcia:

~SOMGORSI

22-07-2021 08:51 9 134

Dwa i pół kilometra drogi na rok ,to jest imponujący wynik. Dużą i małą pętlę bieszczadzką wybudowano w 3 (słownie trzy lata). Ale firma Strabag zatrudnia podwykonawców, którzy układają kostkę brukową ,to nie ma się co dziwić. Dodam ,że pętle bieszczadzkie mają około 170 km długości.
Odpowiedz

~Ed

18-07-2021 10:22 5 27

Do "rowerzystka": No tak. Po co komu droga, gdy jeszcze z drzewa nie zszedł.
Odpowiedz

~Haha

14-07-2021 21:21 7 213

Teraz w gminie Miejsce Piastowe liczy się lans, zdjęcia, przypisywanie sobie cudzych zasług, zadłużanie, chwalenie się oczywistymi rzeczami które są w każdej gminie, wynika to z braku poważnych inwestycji, obiecywanie gruszek na wierzbie, lekceważenie spraw dotyczących oświaty, dzieci i ich rodziców...
Odpowiedz

~Roześmiany

13-07-2021 21:56 11 199

Lans i nic więcej... Przypisują sobie cudze zasługi.
Odpowiedz

~rowerzystka

13-07-2021 14:59 6 144

Ruch ciężarowy mknący bez opamiętania przez Duklę jest strasznie uciążliwy i niebezpieczny, ale może postawić na rozwój infrastruktury kolejowej?
Beskid Niski zostanie rozdeptany przez pseudoturystów. Pozostaną góry śmieci, hałas i brak spokoju, który jeszcze wzlędny jest w tej pięknej części kraju.
Odpowiedz

~rowerzystka

13-07-2021 14:58 8 136

Kiedy Zachód tworzy miasta wolne od samochodów, klimat drastycznie się zmienia, globalnie dąży się do ograniczenia emisji CO2, Podkarpacie rozwija infrastrukturę drogową, żeby jeszcze częściej i bez potrzeby korzystać z auta.
Rozumiem mieszkańców.
Odpowiedz

~Bazyliszek

13-07-2021 09:57 7 167

Brawo radny i sołtys z Miejsca Piastowego!
Dzięki wam będziemy mieli super drogę!
Odpowiedz

~Kot

13-07-2021 08:08 10 173

I z czego się tu cieszyć??? Z Miejsca do Dukli jedzie się w miarę przyzwoicie. Za to w kierunku Rzeszowa - tragedia, ale co tam, na logikę nie liczymy.....
Odpowiedz

~Kamil

13-07-2021 07:50 11 163

Bez pasa awaryjnego liipa
Odpowiedz

~Z głowienki

12-07-2021 22:24 9 359

Śmiać mi się chce, bo niby z miejsca do dukli... Wójtowna oczywiście się lansuje, na bank "to jej" zasługa cała ta droga.. a burmistrza z dukli już nikt nie śmiał zaprosić... Szkoda.
Odpowiedz

~Time Vortex

12-07-2021 21:34 8 210

Nic z tego nie będzie. Dlaczego? Niebawem zobaczycie...
Odpowiedz

~Mieszkaniec

12-07-2021 21:21 6 174

Inwestycja międzynarodowa, na pewno nie ich, ale zdjęcia trzeba sobie zrobić.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.