Polska za obecnych rządów została doprowadzona do ruiny i nie możemy dopuścić do dalszego rujnowania kraju - tak uważają parlamentarzyści opozycji.
Parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej – Koalicji Obywatelskiej rozpoczęli objazd polskich miast w ramach kampanii "Kierunek Przyszłość - Powiedz nam jakiej chcesz Polski!".

Posłowie w Krośnie

W piątek, 16 lipca, na zaproszenie posłanki Joanny Frydrych zawitali do Krosna posłowie: Klaudia Jachira, Ewa Kołodziej i Andrzej Szewiński. Parlamentarzyści spotkali się z mieszkańcami Krosna i okolic na dziedzińcu przed Centrum Dziedzictwa Szkła przy ul. Blich.

- Chcemy dyskutować o naszym programie, co się w nim podoba, co się nie podoba, jakie macie inne propozycje - powiedziała Joanna Frydrych.

Jest źle, ale zmiany są możliwe

Zdaniem posłanki Klaudii Jachiry, po ostatnich spotkaniach i rozmowach w różnych miejscach kraju, widać nadzieję, że w Polsce może się coś zmienić, oczywiście na lepsze.

- O tym, że jest źle, to nikogo nie trzeba przekonywać, ale musimy się wspólnie zastanowić, co jest najważniejsze i od czego trzeba zacząć zmiany. Mówmy, że zmiany są możliwe, że szkoła może być z powrotem normalna, że ochrona zdrowia może na nowo zacząć funkcjonować, że wreszcie będziemy mogli żyć w Polsce, gdzie przestrzegane jest prawo i Konstytucja. Ja głęboko wierzę, że tak się stanie jeśli wszyscy tego będziemy chcieli. Możemy zrobić to tylko wspólnie - powiedziała Klaudia Jachira.

Klaudia Jachira w Krośnie
O tym, że jest źle, to nikogo nie trzeba przekonywać - mówiła w Krośnie Klaudia Jachira

Zmiany są konieczne

Poseł Andrzej Szewiński stwierdził, że spotkania są po to, by rozmawiać na żywo z mieszkańcami całej Polski o przygotowanym programie, o zmianach, jakie są konieczne w kraju.

- Wcześniej byliśmy liderem w tej części Europy, porządnym partnerem na poziomie Unii Europejskiej, na poziomie NATO. Takie relacja buduje się latami. A teraz popatrzmy i odpowiedzmy na pytanie, z kim współpracujemy jako państwo, jak działa nasza dyplomacja. Wszędzie są problemy - podkreślił Andrzej Szewiński.

Zwrócił też uwagę, że po przemianach ustrojowych w Polsce najlepiej udała się decentralizacja władzy, oddanie władzy mieszkańcom, samorządom. Prezydent, burmistrz, wójt są wybierani w wyborach bezpośrednich i najlepiej wiedzą, gdzie i jakie środki są najbardziej niezbędne.

- Teraz mamy do czynienia z uznaniowością i centralizacją w tym temacie. To jest zły kierunek. Tak było w dawnych czasach - dodał poseł Szewiński.

Zaniedbani seniorzy

Z kolei posłanka Ewa Kołodziej powiedziała, że obecnie całkowicie "odłogiem leży" polityka senioralna Państwa, a jest to ponad 9 milionów osób.

- Jest to najsłabiej finansowo uposażona grupa, najsłabiej zdrowotnie funkcjonująca, choć powinna być języczkiem uwagi u rządzących. A tak nie jest - zaznaczyła Ewa Kołodziej.

Spotkanie w Krośnie
W spotkaniu wzięło udział kilkadziesiąt osób

Niewydolna służba zdrowia


Uczestnicy spotkania zwracali uwagę między innymi, że w całej Polsce powinien obowiązywać bon rehabilitacyjny dla seniorów. Takie rozwiązanie dla seniorów 70+ wprowadziło ostatnio miasto Krosno.

- Także emerytury, czy dodatki do emerytur powinny pozwalać na godną egzystencję w naszym wieku. Trzeba też zwracać uwagę na sprawy opieki medycznej zarówno na poziomie lekarza rodzinnego, mam tutaj na myśli leczenie przez teleporady oraz na poziomie szpitalnym. W Krośnie jest bardzo wiele do poprawienia - mówiła mieszkanka Krosna.

- Opieka zdrowotna w czasie pandemii okazała się bardzo niewydolna. Minister zdrowia zamknął ośrodki, zezwolił na teleporady, wstrzymał badania, profilaktykę i planowane zabiegi, które często były jedynym ratunkiem dla pacjentów - odpowiedziała Joanna Frydrych.

Powrót Donalda Tuska

Kolejny rozmówca zaznaczył, że najważniejszą sprawą jest pogonić PiS, ale nie będzie to proste i łatwe.

- Odkąd wrócił Donald Tusk i powiedział kilka mądrych słów, to złapaliśmy trochę wiatru w żagle. "Góra" PiS-u przestraszyła się i zaczyna swoje ruchy. Chce nas między innymi pozbawiać jedynego medium, które mówi prawdę. I trzeba zrobić wszystko, by do tego nie doszło. Trzeba jak najczęściej i jak największej liczbie osób mówić o zagrożeniach, jakie są obecnie - podkreślił mieszkaniec Krosna.

Walka o demokrację

Klaudia Jachira powiedziała, że obecnie trwa walka o to, żeby Polska była demokratycznym krajem, o to, czy zostaniemy w Unii Europejskiej, czy będziemy mieć jeszcze niezależne sądy.

-Zrobi się "jazda", jeżeli naprawdę wyjdziemy z Unii. Wtedy zostanie nam naprawdę już tylko wschód i wy będziecie tutaj pierwsi. A dzisiaj właśnie Trybunał Konstytucyjny wyprowadza Polskę z Unii Europejskiej - dodała Klaudia Jachira.

Odsunąć PiS od władzy

- Trzeba odsunąć PiS od władzy i trzeba to zrobić jak najszybciej i jak najskuteczniej. Nie zrobi tego sam Tusk, ani my tego sami je zrobimy, ani wy tego sami nie zrobicie. Możemy to zrobić wszyscy razem i wierzę, że za dwa lata powiemy wszyscy, że zwyciężyliśmy - podsumowała dyskusję Klaudia Jachira.

- Jeżeli partie opozycyjne dogadają się, to jest na to szansa. Pokazały to ostatnio wybory prezydenckie w Rzeszowie, gdzie wgrał wspólny kandydat opozycji - dodała mieszkanka Krosna.