W Boguchwale odbyły się obchody święta 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. W uroczystości wziął udział Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.
Uroczystości święta 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. "Pług" odbyły się w sobotę 24 lipca na Rynku Miejskim w Boguchwale. Poprzedziła je zorganizowana dzień wcześniej msza święta w Kościele Garnizonowym w Rzeszowie. Data obchodów jest nieprzypadkowa. 23 lipca obchodzone jest święto brygady wyznaczone przez szefa MON w rocznicę rozpoczęcia "Akcji Burza" na Podkarpaciu.

Święto 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Boguchwale

W sobotnich obchodach wziął udział Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. W ich trakcie 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej otrzymała Chorągiew Wojska Polskiego. Chorągiew poświęcił ksiądz ppor. Wojciech Środoń, kapelan Rzeszowskiego Batalionu Lekkiej Piechoty oraz kapelan prawosławny ksiądz ppor. Marcin Chyl.

Święto 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Boguchwale

Po uroczystościach odbył się piknik wojskowy na którym zaprezentowano sprzęt będący na wyposażeniu wojska, policji i straży pożarnej. Zaprezentowała się grupa mażoretek "Finezja" z Tryńczy w towarzystwie orkiestry dętej.

Święto 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Boguchwale

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej to największa brygada WOT. Służy w niej ponad 3,5 tys. żołnierzy. Bataliony lekkiej piechoty rozmieszczone są w pięciu powiatach: rzeszowskim, niżańskim, dębickim, jarosławskim i sanockim. 3PBOT do końca 2021 r. sformuje także 36. Batalion Lekkiej Piechoty w Przemyślu, na bazie którego powstanie 20. Przemyska Brygada OT.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości: