24 lipca w Rzeszowie podsumowany został konkurs Międzywojewódzkiej Akwareli „Ściana Wschodnia” im. Mariana Strońskiego. Wśród wyróżnionych znalazła się Renata Pelczar z Korczyny.
Od 6 do 24 lipca w galerii WDK w Rzeszowie prezentowane były prace XXII Międzywojewódzkiej Wystawy Akwareli im. Mariana Strońskiego „Ściana Wschodnia”. W sobotę odbyło się podsumowanie konkursu, którego pokłosiem była ta wystawa.
Prace oceniała komisja konkursowa pod przewodnictwem artysty malarza Macieja Majewskiego. Jurorzy przyznali trzy nagrody główne, które trafiły do Moniki Bielat-Sobicewskiej z Tarnowa, Henryka Lasko z Przemyśla i Kazimierza Kraczonia z Lublina. Przyznano też siedem równorzędnych wyróżnień, a jedno z nich trafiło do Renaty Pelczar z Korczyny za pracę „Jabłonie korczyńskie”. Pozostałe otrzymali artyści z Rzeszowa (trzy), Puław, Białegostoku i Lublina.
Renata Pelczar mieszka w Korczynie, jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie oraz Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplom realizowała w Pracowni Rysunku pod kierunkiem prof. UR Doroty Jajko Sankowskiej i obroniła z wyróżnieniem Dziekana Wydziału Sztuki prof. UR Jerzego Kierskiego. Najczęściej tworzy w technice olejnej, akwareli, pastelu olejnym, ołówku.
Swoje prace prezentowała na wielu wystawach na Podkarpaciu oraz w Stropkovie na Słowacji. Jej prace malarskie otrzymały III nagrodę na przeglądzie twórczości Stowarzyszenia Kulturalnego „Dębina” w 2004 r., natomiast cykl rysunkowy zatytułowany „Zwierciadło” otrzymał nominację do nagrody Jerzego Panka za najlepszy dyplom roku Wydziału Sztuki UR w 2012 r. Od 2003 r. pracuje w zespole redakcyjnym miesięcznika „Prządki”, wydawanego przez gminę Korczyna, a od 2013 r. jest członkiem Rady Programowej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Korczynie. Za swoją działalność społeczną i kulturalną uhonorowana została medalem “Zasłużony działacz kultury” Ministra Kultury RP w 2005 r.