W sobotę, 24 lipca klub sportowy Zorza Łęki Dukielskie świętował jubileusz 50-lecia działalności. Jakie były początki piłki nożnej w tej miejscowości?
Spotkanie jubileuszowe odbyło się w niedawno oddanym do użytku budynku Stowarzyszenia Kółko Rolnicze w Łękach Dukielskich. Uroczystość rozpoczęła się od przedstawienia w skrócie historii działalności klubu. Specjalną prezentację przygotował, prowadzący spotkanie, Wiktor Więcek.

Mecze na łąkach

Początki klubu piłkarskiego w Łękach Dukielskich to lata 1969-70. Wówczas to sąsiednie Kobylany miały własny stadion i drużynę piłkarską występująca w klasie C. Własną drużynę piłkarską zapragnęli mieć również młodzi pasjonaci piłki nożnej w Łękach Dukielskich. Na początku rozgrywali mecze z Wietrznem, Niżną Łąką, Bóbrką, Równem oraz Kobylanami. Wreszcie namówili Jerzego Węgrzyna, by zgłosił ich w zarządzie LZS w Krośnie do rozgrywek piłkarskich. Najpierw grali w lidze wiejskiej na łąkach, bez sędziów.

Ponad 4 dekady prezesowania

Zainteresowanie było ogromne, więc zgłoszono drużynę LZS Łęki Dukielskie do rozgrywek w klasie C. Wybrano też zarząd: Jerzy Węgrzyn (przewodniczący), Andrzej Mackoś (zastępca przewodniczącego), Jan Belczyk (skarbnik) oraz członkowie - Aleksander Śliwiński, Henryk Wierdak, Janusz Leśniak, Tadeusz Więcek i Artur Sypień.

W 1973 r. prezesem został wybrany Aleksander Śliwiński, niezwykle zasłużony dla rozwoju piłki nożnej w Łękach Dukielskich, który tą funkcję pełnił ponad 40 lat. Z klubem jest związany od samego początku na dobre i na złe. To również on zaproponował nazwę dla klubu - ZORZA.

Aleksander Śliwiński
W środku Aleksander Śliwiński, przez ponad 40 lat pełnił funkcję prezesa Zorzy Łęki Dukielskie

Trudne początki

Początki były trudne. Klub nie miał swojego stadionu, a mecze rozgrywano za opłatą na stadionie w Kobylanach, a później a łące wydzierżawionej od ks. proboszcza Józefa Wilka w Wietrznie. Organizowano więc co tydzień zabawy, a celem był zakup pola na boisko sportowe. Udało się zakupić łąkę, ale znajdowała się ona terenie podmokłym. Jednak dzięki mobilizacji mieszkańców Łęk Dukielskich zrobiono drenaż i doprowadzono do dobrego stanu. Stadion ten służy sportowcom po dzień dzisiejszy.

Udany ostatni sezon

W 1983 r. Zorza awansowała do klasy B, a w sezonie 1998/99 wywalczyła upragniony awans do klasy A. Sukces ten osiągnęła z trenerem Ryszardem Sawińskim. W sezonie 1999/2000 piłkarze z Łęk Dukielskich wywalczyli awans do klasy okręgowej, ale po jednym sezonie opuścili jej szeregi, a to w wyniku reorganizacji rozgrywek (spadło wówczas dla klasy A aż 10 drużyn).
Bardzo udany dla Zorzy był zakończony sezon piłkarski 2020/2021. Piłkarze zakończyli rozgrywki w klasie A-3 na bardzo wysokim drugim miejscu, ustępując jedynie Zamczysku Mrukowa. Podopieczni Kamila Kosa zdobyli 66 punktów oraz zdobyli aż 106 bramek (najlepszy sezon w historii pod względem strzelonych bramek). 22 razy schodzili z boiska jako zwycięzcy, a 6 jako pokonani. W całym sezonie nie odnotowali żadnego remisu.

Okolicznościowy tort z okazji jubileuszu LKS Zorza Łęki Dukielskie
Nie zabrakło symbolicznego tortu

Podziękowania dla działaczy

Sobotnie spotkanie (24 lipca) było okazją do uhonorowania osób szczególnie zasłużonych dla klubu. Pamiątkowe grawertony lub dyplomy z rąk prezesa Zorzy Łęki Dukielskie Rafała Majera otrzymali: Aleksander Śliwiński, Tadeusz Boczar, Jan Plebanek, Stanisław Fruga, Andrzej Kędra i Andrzej Gac.

Gratulacje i życzenia

Uczestniczący w obchodach jubileuszowych przedstawiciele OZPN Krosno: Mieczysław Kilar, Grzegorz Michalski i Andrzej Włodarski wręczyli prezesowi Rafałowi Majerowi okolicznościowy grawerton i piłki nożne. Życzenia złożyli również Piotr Węgrzyn, zastępca przewodniczącego Rady Miejskiej w Dukli (również w imieniu sołtys Małgorzaty Tomkiewicz i Stowarzyszenia Kółko Rolnicze w Łękach Dukielskich), sekretarz gminy Dukla Piotr Świder, przewodnicząca KGW w Łękach Dukielskich Maria Kołacz, prezes miejscowej jednostki OSP Jakubik, dyrektor SP w Łękach Dukielskich Beata Węgrzyn, komendant miejski policji w Krośnie Leszek Buryła. W spotkaniu uczestniczyli też radna Rady Miejskiej w Dukli Magdalena Krukar, a drużynę reprezentowali trener Kamil Kos i kapitan zespołu Dariusz Dziadosz.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.