Od czerwca br. policjantów ruchu drogowego na Podkarpaciu wspiera bezzałogowy statek powietrzny, czyli popularny dron. Jakie były efekty jego pracy w Krośnie?
Dron jest na wyposażeniu Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Przy jego wykorzystaniu możliwe jest ujawnianie wielu wykroczeń, między innymi polegających na niestosowaniu się przez kierujących do znaków i sygnałów drogowych, w tym do nieprawidłowego wyprzedzania oraz niestosowania się do sygnalizacji świetlnej. Nadzorem mogą być objęte także przejścia dla pieszych, zwłaszcza w tych miejscach, w których ruch nie jest regulowany światłami, a które prowadzą przez ulicę o więcej niż jednym pasie w każdą stronę. Tam zwykle dochodzi do najgroźniejszych zdarzeń.
Do obsługi drona niezbędnych jest dwóch funkcjonariuszy. Jeden z nich odpowiada za sterowanie dronem, a drugi kamerą. W sytuacji, kiedy z powietrza ujawnią wykroczenie w ruchu drogowym, informują o tym najbliższy patrol, który ma możliwość szybkiego wyciągnięcia konsekwencji wobec sprawcy. Operatorzy musieli wcześniej przejść specjalistyczne szkolenia i posiadają niezbędne uprawnienia do kierowania bezzałogowymi statkami powietrznymi.
Policyjny dron z Rzeszowa można spotkać na drogach we wszystkich podkarpackich powiatach. W czwartek, 29 lipca, wspomagał przez kilka godzin policjantów krośnieńskiej drogówki. Wcześniej fakt pracy bezzałogowego statku powietrznego trzeba było zgłosić na lotnisku w Krośnie.
- Urządzenie, którym dysponujemy wyposażone jest w 30-krotny zoom optyczny i 180-krotny zoom cyfrowy. Pozwala to na rejestrowanie zachowań uczestników ruchu drogowego z dużej odległości. Obraz jest bardzo wyraźny i pozwala na odczytanie numerów tablic rejestracyjnych, czy rozpoznanie osoby kierującej - powiedział mł. asp. Sławomir Mastaj z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Rzeszowie.
Dron wyposażony jest w wysokiej jakości obiektyw, pozwana na obserwację kierowców z dużej odległości
- Kierowcy, którzy chcą zobaczyć czy faktycznie popełnili wykroczenie, są bardzo zaskoczeni i zdziwieni, że w tak czytelny sposób można zarejestrować obraz z dużej odległości przy użyciu policyjnego drona. Ważne jest też to, że dron cały czas musi być w zasięgu wzroku operatora - dodał sierż. sztab. Jakub Kobylarz z WRD KWP w Rzeszowie.
Krośnieńscy policjanci byli pod wrażeniem możliwości drona
Działania prowadzone były na dwóch dużych krośnieńskich skrzyżowaniach w ciągu drogi krajowej nr 28: Podkarpacka – Bieszczadzka – Lwowska oraz Podkarpacka – Zręcińska – Pużaka. Przykładowo skrzyżowanie w rejonie krzyża papieskiego dron obserwował z wysokości około 30 metrów.
- Zwracaliśmy szczególną uwagę na kierowców, którzy wjeżdżają na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Ale nie tylko. Skupialiśmy się też między innymi na obowiązku podróżowania z zapiętymi pasami bezpieczeństwa, a także na prawidłowym posługiwaniu się przez kierowców telefonami komórkowymi w czasie jazdy - powiedział nadkom. Krzysztof Belczyk, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Krośnie.
Ankieta
W przypadku ujawnienia wykroczenia, „do akcji” wkraczały radiowozy. Policjantów krośnieńskiej drogówki wspierały dwa nieznakowane radiowozy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.
Nadkomisarz Krzysztof Belczyk poinformował, że podczas dzisiejszych działań skontrolowano 31 pojazdów i ujawniono 37 wykroczeń. 28 z nich zakończono mandatem karnym a 9 pouczeniem.
Niezwłocznie po ujawnieniu wykroczenia kierowcy byli zatrzymywani
- 16 kierowców nie zastosowano się do sygnalizatora S-2, czyli strzałki warunkowego wjazdu na skrzyżowanie, 2 kierowców nie zastosowało się do znaków drogowych, 7 wjechało na skrzyżowanie na czerwonym świetle, 4 miało niezapięte pasy, 2 przekroczyło prędkość. Stwierdzono też 4 wykroczenia związane ze stanem technicznym pojazdów, jeden pojazd był przeładowany, a jeden kierowca używał telefon komórkowy niezgodnie z obowiązującymi przepisami - stwierdził szef krośnieńskiej drogówki.
Zobacz zdjęcia z dzisiejszej akcji z użyciem drona w Krośnie:
Zgadzam się z poprzednim wpisem. Kiedy policja zajmie się ryczącymi motocyklami? Chyba istnieje jakaś dopuszczalna norma decybeli dla pojazdów silnikowych? Miasto to nie tor wyścigowy. Sądzę że trzeba wziąć pod lupę stacje diagnostyczne i samych diagnostów przymykających oko na takie nieprawidłowości.
Kto tym ryczącym motorom podbija badania techniczne i dlaczego nigdy nie przeprowadzano kontroli hałasu tych ryczących motorów i wyciągnięcia konsekwencji w stosunku do diagnosty który z przymróźeniem oka stawia pieczatke
Krosno obecnie nie jest objęte żadna strefa zakazującą lotów dronami według mapy w dronradar gdzie trzeba zgłaszać loty.
Krosno jest objęte zakazami lotów dronami gdy są jakieś ćwiczenia chyba.
.&&..- Ustawa z 3 lipca 2002r prawo lotnicze zakazuje latanie dronami w strefie CTR (strefa kontrolowana lotniska) bez wcześniejszego zgłoszenie w PAŻP i uzyskanie zgody na wlot w strefę, a panowie latali tuż przy ogrodzeniu lotniska i karali innych, nie ładnie. Prawo lotnicze nie przewiduje podziału dronów na policyjne i cywilne przepisy obowiązują wszystkich, bo jak dojdzie do wypadku lub katastrofy to nie ważne kim był pilot (operator drona).
najlepiej zacząć od siebie z tym zapinaniem pasów w pojazdach i rozmowami przez telefon.chyba że niektórzy są zwolnieni? a jeśli tak to gdzie są zaświadczenia?
~Mis
05-08-2021 14:34 9 19
~Gibalski
02-08-2021 22:02 10 18
~A ja pytam sie
31-07-2021 22:18 11 24
~pytam sie
31-07-2021 00:29 7 27
wyścigów motocyklowych po mieście i okolicach?nie dość że hałas to jeszcze bardzo niebezpieczne
~coooooo
30-07-2021 11:03 9 28
Krosno jest objęte zakazami lotów dronami gdy są jakieś ćwiczenia chyba.
~cooooo
30-07-2021 10:59 9 30
~ULC
29-07-2021 22:06 10 34
~kropka
29-07-2021 21:11 7 35
~Drony na drogi
29-07-2021 20:57 10 30
~KS
29-07-2021 20:46 10 31
~Sędzia dred
29-07-2021 19:43 9 43
~Beka z PiS
29-07-2021 18:09 11 35