To wydarzyło się w sierpniu 20, 15, 10 i 5 lat temu w Krośnie i powiecie krośnieńskim (wybór subiektywny)

Sierpień 2001


Pracowity dzień miały krośnieńskie służby ratunkowe 3 sierpnia. Tego dnia na drogach powiatu doszło do trzech wypadków. Pierwszy z nich miał miejsce już około godz. 6.30 w Iwli k. Dukli, kolejny ok. godz. 10.55 na skrzyżowaniu ulic Lewakowskiego i Wolności w Krośnie, a trzeci a samo południe w Miejscu Piastowym na ul. Dukielskiej. Łącznie d krośnieńskiego szpitala trafiło pięć osób rannych.

Wypadek w Miejscu Piastowym na ul. Dukielskiej
Wypadek w Miejscu Piastowym na ul. Dukielskiej (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Od 12 do 15 sierpnia odbywały się Dni Rymanowa. na scenie zaprezentowali się między innymi: orkiestra dęta działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie, kapela ludowa Rymanowianie, uczestnicy WTZ w Rymanowie, kapela podwórkowa z Przeworska, Tomasz Szwed, zespół Woyager. Finałowym akcentem był „Koncert na dwa świerszcze i kapele” na estradzie przy Pijalni Wód Mineralnych w Rymanowie-Zdroju.

Dni Rymanowa i Rymanowa-Zdroju w 2001 r.
Dni Rymanowa i Rymanowa-Zdroju w 2001 r. (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


19 lipca jubileusz 90-lecia świętowała jednostka OSP z Kopytowej, gm. Chorkówka. Z tej okazji jednostka otrzymała nowy sztandar, który udekorowany został złotym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa”. Medalami uhonorowano również zasłużonych strażaków ochotników oraz osoby wspierające. Złoty medal „Za zasługi dla pożarnictwa” otrzymali: Józef Cypcar, Andrzej Sitar, Józef Stryczniewicz, Jan Szymbara; medal srebrny: Aleksandra Sitar, Stanisław Jaskółka, Marek Sajdak i Paweł Sitar, a medal brązowy: Tomasz Dubis, Arkadiusz Hucwa, Piotr Janik, Paweł Jastrząb, Tomasz Jastrząb, Krzysztof Sajdak, Michał Munia i Paweł Woźniak.

Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie był organizatorem I Gminnego Konkursu Wieńca Dożynkowego. Impreza odbyła się 26 sierpnia w Milczy, a współorganizatorem było miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich. Konkurs zbiegł się z dożynkami wiejskimi.

Gminny Konkurs Wieńca Dożynkowego w Milczy
Gminny Konkurs Wieńca Dożynkowego w Milczy (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Sierpień 2006


Siedem zespołów obrzędowych z Podkarpacia zaprezentowało w pierwszą niedzielę sierpnia w Rymanowie-Zdroju przy „Zielonym Domku” kilkugodzinny obrzęd weselny w plenerze. Autorami koncepcji reżyserskiej widowiska byli Danuta Litarowicz, dyrektor GOK w Rymanowie oraz Czesław Drąg z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.

Wesele Podkarpackie w Rymanowie-Zdroju
Wesele Podkarpackie w Rymanowie-Zdroju (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Dwie osoby ucierpiały w zdarzeniu drogowym, do jakiego doszło 14 sierpnia w Iskrzyni. Na łuku drogi skoda octavia zderzyła się z jadącym z jadącym z naprzeciwka ciągnikiem siodłowym z naczepą.

Zdarzenie drogowe w Iskrzyni
Zdarzenie drogowe w Iskrzyni


Dzięki środkom przekazanym przez miasto Krosno i gminy: Dukla, Iwonicz-Zdrój, Wojaszówka oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie na wyposażenie krośnieńskiego szpitala trafiła nowa karetka reanimacyjna. Nowy samochód został poświęcony przez kapelana szpitala w Krośnie.

Poświęcenie nowej karetki przy szpitalu w Krośnie
Poświęcenie nowej karetki przy szpitalu w Krośnie


12 sierpnia w Rymanowie-Zdroju odbyły się uroczystości związane ze 130. rocznicą odkrycia źródeł rymanowskich. Gośćmi obchodów jubileuszowych byli między innymi wicepremier Andrzej Lepper, senator Stanisław Piotrowicz, wojewoda Ewa Draus, radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego: Marian Duda, Jan Krzanowski, Józef Szajna.

Obchody 130. rocznicy odkrycia źródeł rymanowskich
Obchody 130. rocznicy odkrycia źródeł rymanowskich (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Mieszkańcy Krosna, księża z krośnieńskich parafii, przedstawiciele służb mundurowych, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz poczty sztandarowe wzięli udział w uroczystych obchodach święta Wojska Polskiego. Uroczystości odbyły się 15 sierpnia w 86. rocznicę Cudu nad Wisłą.

Obchody święta Wojska Polskiego w Krośnie
Obchody święta Wojska Polskiego w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Podczas nadzwyczajnej sesji rady Miasta Krosna, która odbyła się 26 sierpnia, podpisana została umowa o współpracy miasta Krosna z węgierskim Satoraljauhely. Podpisy pod dokumentem złożyli prezydent Krosna Piotr Przytocki, a ze strony węgierskiej przewodniczący Rady Miejskiej Satoraljauhely Istvan Szonyi.

Podpisanie umowy o współpracy między Krosnem a węgierskich Satoraljauhely
Podpisanie umowy o współpracy między Krosnem a węgierskich Satoraljauhely (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Hodowcy bydła simentalskiego i koni huculskich, producenci sprzętu rolniczego, rolnicy oraz tysiące zwiedzających wzięli udział w VI Pożegnaniu Wakacji w Rudawce Rymanowskiej. Głównym organizatorem imprezy jest niezmiennie Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki w Odrzechowej.

VI Pożegnaniu Wakacji w Rudawce Rymanowskiej 2006
VI Pożegnaniu Wakacji w Rudawce Rymanowskiej (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Po czterech latach przygotowań oddano do użytku nowy stadion w Draganowej, gm. Chorkówka. Do rozgrywek w klasie C przystąpili też piłkarze Sparty. Obiekt został oficjalnie oddany do użytku przed pierwszym meczem z drużyną z Moderówki.

Oddanie do użytku nowego stadionu w Draganowej
Oddanie do użytku nowego stadionu w Draganowej (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Sierpień 2011


W sierpniu w Galerii Szarej Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie czynna była wystawa sióstr bliźniaczek: rysunku Renaty Pelczar – „Magia kontrastów” oraz szkła i rysunku Beaty Szajny – „Zatopione w błękicie”.

Renata Pelczar i Beata Szajna przy swoich pracach
Renata Pelczar (z lewej) i Beata Szajna przy swoich pracach


14 sierpnia do Rymanowa zjechały gwiazdy polskiej piłki nożnej sprzed lat. Orły Górskiego rozegrały mecz towarzyski z Orłami Podkarpacia. Pomysłodawcą zorganizowania meczu był Jan Szepieniec, właściciel Jasia Wędrowniczka.

Orły Górskiego w Rymanowie
Orły Górskiego w Rymanowie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Dziesięć korowodów dożynkowych przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich z gminy Rymanów zaprezentowało się w konkursie wieńca dożynkowego. W 2011 r. konkurs wieńca odbył się w Głębokiem.

Konkurs wieńca dożynkowego w Głębokiem
Konkurs wieńca dożynkowego w Głębokiem (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


W ostatni weekend sierpnia do gminy Korczyna zawitali miłośnicy jazdy terenowej, by uczestniczyć w Zlocie "4x4". Organizatorami zmagań, które odbyły się na specjalnie przygotowanych torach w Korczynie i Czarnorzekach byli wójt gminy Korczyna, Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie i Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego.

Zlot 4x4 w gminie Korczyna
Zlot 4x4 w gminie Korczyna (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Sierpień 2016


7 sierpnia w Klimkówce, gm. Rymanów odbyły się uroczystości jubileuszowe 130-lecia działalności Kółka Rolniczego w tej miejscowości. W jej trakcie zostały wręczone Ordery Serca Matkom Wsi, odznaki honorowe „Za zasługi dla kółek rolniczych”. Odznaki wręczyli prezes kółek rolniczych w Polsce Władysław Serafin, Irena Soboń – przewodnicząca Regionalnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Krośnie z/s w Jaśle, Bronisław Maślany, przewodniczący Rady Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Krośnie z/s w Jaśle i Roman Piłat prezes zarządu RZRKiOR w Krośnie z/s w Jaśle. Kilkadziesiąt osób otrzymało pamiątkowe dyplomy za wkład w rozwój kółka rolniczego, koła gospodyń wiejskich i wsi Klimkówka. Wręczyli je sołtys Klimkówki Kazimierz Kielar, prezes SKR Józef Grysztar i przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Halina Penar.

Obchody 130. rocznicy powstania Kółka Rolniczego w Klimkówce
Obchody 130. rocznicy powstania Kółka Rolniczego w Klimkówce (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


W Krasnej zorganizowane zostały dożynki gminy Korczyna. Starostami dożynek byli Jan Leśniak i Kazimiera Kurcoń.

Gminne dożynki w Krasnej
Gminne dożynki w Krasnej (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


14 i 15 sierpnie obchodzono Święto Gminy Krościenko Wyżne. W ciągu dwóch dni zorganizowano między innymi promocję najnowszego tomiku przepisów Pali Luśki, wystawę „Siekiera – narzędzie praojców”, na której zgromadzono eksponaty z kolekcji Edwarda Marszałka. Odbył się też pokaz ratownictwa technicznego w wykonaniu strażaków OSP z Krościenka Wyżnego i Pustyn. Gwiazdą święta w Krościenku Wyżnym był zespół Classic.

Święto Gminy Krościenko Wyżne
Święto Gminy Krościenko Wyżne (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Tysiące osób przez dwa dni wzięły udział w XVI edycji „Pożegnania Wakacji w Rudawce Rymanowskiej” – XII Krajowej Wystawie Bydła Simentalskiego. Impreza była częścią XXI Kongresu Światowej Federacji Hodowców Bydła Simentalskiego z udziałem 300 gości z blisko 30 krajów z całego świata.

Pożegnanie wakacji w Rudawce Rymanowskiej
Pożegnanie wakacji w Rudawce Rymanowskiej (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Blisko tysiąc piłek otrzymały kluby piłkarskie zrzeszone w Okręgowym Związku Piłki Nożnej w Krośnie. Pieniądze na ich zakup trafiły na Podkarpacie z Polskiego Związku Piłki Nożnej. Przekazał je podczas spotkania w Hotelu Nafta Krosno prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej Mieczysław Golba w towarzystwie prezesa Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Krośnie Wojciecha Sokołowskiego.

Przekazanie piłek klubom zrzeszonym w OZPN Krosno
Przekazanie piłek klubom zrzeszonym w OZPN Krosno (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


~GIRL

12-08-2021 07:36 15 35

SUPER SPRAWA to przypominanie wydarzeń z przeszłości! Gratuluję pomysłu!
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.