Obowiązek stawienia się przed Powiatową Komisją Lekarską mają w tym roku mężczyźni urodzeni w 2002 roku - ale nie tylko.
8 stycznia 2021 roku wydane zostało rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2021 r.
Zgodnie z powyższym rozporządzeniem, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w terminie od dnia 9 sierpnia do dnia 19 listopada 2021 r. zostanie przeprowadzona kwalifikacja wojskowa.

Na terenie administrowanym przez WKU Jasło praca Powiatowych Komisji Lekarskich została zaplanowana w terminach:
  • Powiatowa Komisja Lekarska w Jaśle: od 10 sierpnia do 17 września, ul. Asnyka 6.

  • Powiatowa Komisja Lekarska nr 2 w Krośnie: od 6 września do 13 października, ul. Kazimierza Wielkiego 8.

  • Powiatowa Komisja Lekarska nr 1 w Krośnie: od 13 września do 30 września, ul. Czajkowskiego 49.

  • Powiatowa Komisja Lekarska w Strzyżowie, od 13 września do 13 października, ul. Mostowa 2.


Kwalifikacja wojskowa ma na celu określenie zdolności do pełnienia czynnej służby wojskowej, nie wiąże się z koniecznością odbycia służby. Jednak wszystkie osoby zainteresowane wstąpieniem w szeregi Wojska Polskiego będą mogły uzyskać potrzebne informacje na poszczególnych komisjach od przedstawiciela Wojskowej Komendy Uzupełnień.

Ankieta

Czy służba wojskowa powinna być obowiązkowa?

Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki ankietyOprócz rocznika podstawowego do kwalifikacji stają również:
  • Mężczyźni urodzeni w latach 1997 – 2001, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,

  • Osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej

  • Osoby urodzone w latach 2000 – 2001 czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeśli okres niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej

  • Osoby urodzone w latach 2000 – 2001 czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeśli okres niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji i złożyły one wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.

  • Kobiety urodzone w latach 1997 – 2002, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2020/2021 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków, o których mowa w §2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz. U. poz. 944). (Dz. U. poz. 944).


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.