Blisko 6 mln zł będzie kosztowała nowa inwestycja realizowana przez Krośnieński Holding Komunalny w Zakładzie Uzdatniania Wody "Wisłok" w Sieniawie.
Budowa trzech dodatkowych komór filtracyjnych ma usprawnić pracę systemu składającego się obecnie z pięciu, zmodernizowanych w 2013 r., komór filtracyjnych. Dzięki tej inwestycji, przy zwiększonej produkcji wody na ujęciu w Sieniawie, możliwe będzie wydłużenie okresu filtracji wody, co w konsekwencji oznacza, że w woda, która popłynie w kranach odbiorców będzie miała jeszcze lepszą jakość, lepszy smak i właściwości.

Poprawi się jakość wody z Sieniawy

Budowa trzech nowych komór na pewno wpłynie na poprawę stabilności pracy ujęcia wody w Sieniawie.

- Komory filtracyjne to konstrukcje żelbetowe wypełnione złożem ułożonym na specjalnym drenażu. Dwuwarstwowe złoże składa się z piasku kwarcowego o odpowiednim uziarnieniu oraz z antracytu, które biorą udział w procesie oczyszczania wody zanim trafi ona do dezynfekcji i do zbiornika wody czystej, a następnie jest pompowana do naszych kranów - mówi Grzegorz Wygoda, zastępca kierownika Wodociągów Krośnieńskich ds. produkcji wody.

Poprawi się jakość wody z Sieniawy

Zwiększenie liczba komór filtracyjnych usprawni także sam proces płukania filtrów odwrotnym strumieniem wody, a prawidłowe płukanie ma zasadnicze znaczenie dla zapewnia produkcji wody o najwyższej jakości - czystej i bezpiecznej.
Zakład Uzdatnia Wody "Wisłok" produkuje dziennie ok. 11-12 tys. metrów sześc. wody, co stanowi ponad 75 proc. wody produkowanej i dystrybuowanej przez Wodociągi Krośnieńskie. Pozostałe potrzeby zaspokaja Zakład Uzdatnia Wody "Jasiołka" w Szczepańcowej, który produkuje dziennie ok. 3,5 tys. metrów sześc.

Poprawi się jakość wody z Sieniawy

Obecnie inwestycja realizowana na terenie ZUW "Wisłok" jest w fazie przygotowawczej - trwają prace projektowe, a także czyszczenie trzech, wyłączonych dotychczas z użytku komór, z których wyciągane jest stare złoża filtracyjne. Wymienione będą również rurociągi technologiczne oraz wykonane zostanie zabezpieczenie antykorozyjne całej konstrukcji.

Poprawi się jakość wody z Sieniawy

Wykonawcą prac jest firma Aqua Seen z Warszawy. Inwestycja realizowana jest w formule "zaprojektuj i wybuduj", a jej wartość to 5 982 720,00 zł (brutto). Na wykonanie zlecenia wykonawca ma 12 miesięcy, tj. do połowy 2022 r.

- Aktualnie jest to jedna z ważniejszych inwestycji realizowanych przez Wodociągi Krośnieńskie. Jestem przekonany, że wpłynie pozytywnie na pracę ujęcia wody w Sieniawie, a także zapewni niezawodność dostaw wody produkowanej i dystrybuowanej przez naszą spółkę - podkreśla Marcin Kilar, kierownik Wodociągów Krośnieńskich.

Ankieta

Jaką wodę najchętniej pijesz?

Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki ankiety


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.