Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej została w tym roku wybrana do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Od pierwszej edycji wydarzenie to organizuje również Krośnieńska Biblioteka Publiczna.
Akcja Narodowego Czytania organizowana jest od 2012 r. Została zainicjowana lekturą Pan Tadeusz Adama Mickiewicza, a honorowy patronat nad akcją objął ówczesny prezydent Bronisław Komorowski. Rokrocznie odbywa się pod patronatem Prezydenta RP. W tym roku odbyła się już X edycja Narodowego Czytania pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

Narodowe Czytanie w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

W tym roku na lekturę narodowego Czytania wybrano Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. Utwór został napisany w 1906 r. i uważany jest za najważniejsze osiągnięcie twórcze pisarki. Tematem jest przede wszystkim krytyka ówczesnego mieszczaństwa, którego reprezentantką jest główna bohaterka Aniela Dulska.

Narodowe Czytanie w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

Krośnieńska Biblioteka Publiczna zaprosiła mieszkańców Krosna na czytanie Moralności Pani Dulskiej w sobotę 4 września do Czytelni Głównej przy ul. Wojska Polskiego 41. Uczestników spotkania powitała dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej Bogusława Bęben Bęben, po czym w rolę bohaterów Moralności Pani Dulskiej wcielili się: zastępca prezydenta Krosna Bronisław Baran; przewodnicząca Komisji Kultury i Sportu Rady Miasta Krosna Anna Dubiel; uczennice I LO w Krośnie Emily Daniele, Magdalena Orzechowska, Gabriela Justkowska, Ida Zalewska; Ewa Gorczyca-Kwilosz – zastępca dyrektora Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie; aktor Jacek Buczyński; Emilia Pacuta z Zespołu Szkół Muzycznych; rzecznik prasowy Urzędu Miasta Krosna Joanna Sowa; rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Krośnie Ewa Bukowiecka; Renata Pernal - polonistka z II LO w Krośnie; asp. sztab. Paweł Buczyński z KMP w Krośnie; Joanna Fiejdasz, Katarzyna Dubis, Patrycja Chrobak i Krzysztof Kubacki z II LO w Krośnie; młodzież z grupy filmowej ViArt: Weronika Jurczyk, Natalia Józefczyk, Karolina Mazur, Bartosz Dylewski, Agata Warywoda; Klaudia Valalik oraz bibliotekarki z Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej: Małgorzata Węgrzyn, Monika Król, Maria Michna, Agnieszka Rybicka, Małgorzata Jasiewicz, Elżbieta Staroń, Agnieszka Urbanek, Małgorzata Róg, Beata Koza.

Narodowe Czytanie prowadziła Monika Machowicz. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

~Felicjan

05-09-2021 18:22 9 30

Taaaaak, myślę, że Gabriela miałaby wiele do napisania na temat dzisiejszej moralności i dzisiejszych Dulskich... Czytanie dla czytania, a co z tych wszystkich dzieł wynieśliśmy i do życia wnieśli... Ha Ha Ha. Tragikomedia, a od 2020 r. nawet nie wiadomo jak to wszystko nazwać... Brakuje odpowiednich słów w słownikach, dopiero trzeba je wymyślić. Ultradulszczyzna kwalifikowana plus hahahahahaha.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.