Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krośnie oraz Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu przygotowali jubileuszową edycję ogólnopolskiej akcji promującej dorobek literatury polskiej – Narodowe Czytanie 2021.
Podczas jubileuszowej X edycji Narodowego Czytania na lekturę wybrano Moralność Pani Dulskiej autorstwa Gabrieli Zapolskiej. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.

- Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji - napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krośnie oraz Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu zorganizowali czytanie Moralności Pani Dulskiej we wnętrzach Dworku Marii Konopnickiej w Żarnowcu.

- Moralność Pani Dulskiej Gabriela Zapolska napisała jesienią 1906 r. Prapremiera sztuki odbyła się w Teatrze Miejskim w Krakowie w grudniu 1906 r. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie oraz we Lwowie - powiedziała Małgorzata Szybiak, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie.

Paweł Bukowski, dyrektor Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu powiedział, że placówka co roku przyłącza się do tej akcji. Maria Konopnicka była starsza od Gabrieli Zapolskiej o 15 lat, ale panie na pewno się znały. Obydwie zostały też pochowane na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Przypomniał też, że Maria Konopnicka była na sztuce Moralność Pani Dulskiej i niezbyt pochlebnie się o niej wypowiadała.

- Ciekawostką jest fakt, że córka Marii Konopnickiej, Laura Konopnicka-Pytlińska występowała w Teatrze Małym w Warszawie i grała rolę Hanki w Moralności Pani Dulskiej. Po przedstawieniu ukazała się w Ilustrowanym Tygodniku Warszawskim bardzo pochlebna recenzja za stworzenie bardzo dobrej roli przez córkę Marii Konopnickiej - powiedział dyrektor Paweł Bukowski.

Podczas czytania w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu w bohaterów utworu Gabrieli Zapolskiej wcielili się: Małgorzata Szybiak (Aniela Dulska), Marian Wielganowski (Felicjan Dulski), Paweł Bukowski (Zbyszko), Sabina Szklarska (Hesia), Małgorzata Woźniak (Hanka), Małgorzata Tajak (Mela), Romualda Wojnar (narrator).

Zobacz zdjęcia:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.