Słowacka kultura i kuchnia gościła w Rogach, gdzie w niedzielę 5 września odbyła się impreza "Wiele Kultur, Jedno Miejsce - Od Kłajpedy po Saloniki”.
"Wiele Kultur, Jedno Miejsce - Od Kłajpedy po Saloniki" to impreza przybliżająca kraje na szlaku trasy Via Carpatia. Pierwsza edycja odbyła się w 2019 roku i poświęcona była Grecji. W niedzielę zaprezentowano kulturę i kuchnię naszych najbliższych sąsiadów - Słowacji.

Wiele Kultur, Jedno Miejsce - Od Kłajpedy po Saloniki

Zanim jednak impreza rozpoczęła się na dobre, w Domu Ludowym w Łężanach odbył się panel dyskusyjny w trakcie, którego rozmawiano o trasie Via Carpatia i rozwoju polityki prorodzinnej. Wśród gości byli parlamentarzyści, przedstawiciele lokalnych samorządów z Polski, Słowacji i Grecji, służb, organizacji i stowarzyszeń. Wszyscy oni także przeszli w barwnym korowodzie, który zapoczątkował imprezę na stadionie w Rogach.

Po oficjalnym otwarciu, wójt gminy Miejsce Piastowe Dorota Chilik przekazała słowackim włodarzom klucz do bram gminy.

Wiele Kultur, Jedno Miejsce - Od Kłajpedy po Saloniki

Wśród atrakcji były stoiska przygotowane przez słowackich gości i przedstawicielki kół gospodyń wiejskich z gminy Miejsce Piastowe, stoiska z rękodziełem i lokalnych firm. Odbyła się także prezentacja sprzętu wojskowego, zabytkowych samochodów a wieczorem festiwal sztucznych ogni.

Wiele Kultur, Jedno Miejsce - Od Kłajpedy po Saloniki

Na scenie zaprezentowały się zespoły ze Słowacji i Polski a gwiazdą wieczoru była Cleo.

Cleo w Rogach

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: