W Domu Macierzystym Zgromadzenia św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym powstało Centrum Pracy z Młodzieżą "Michael". Uroczyste otwarcie odbyło się w poniedziałek, 13 września.
Konferencja podsumowująca projekt wraz z otwarciem Centrum Pracy z Młodzieżą odbyła się 13 września. Uroczystość rozpoczęła msza św. w Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza. Po symbolicznym przecięciu wstęgi oraz poświęceniu nowego obiektu, w nowej sali widowiskowej odbyła się dalsza część konferencji.

Msza święta class=
Otwarcie poprzedziła msza święta

- Wspólnota państw europejskich zrzeszona w Unii, oprócz realizacji zadań gospodarczych i ideowych postawiła sobie zadanie, aby tak kształtować swoje relacje z sąsiadami granicznymi Unii Europejskiej, by nigdy nie było motywu związanego z rywalizacją czy wojną. Chodzi natomiast o budowanie relacji w duchu współpracy, ocieplania wzajemnych kontaktów. Projekty zakładają przede wszystkim zbliżenie narodów po dwóch stronach granicy - powiedział ks. dr Leszek Przybylski, dyrektor Michalickiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Miejscu Piastowym.

Stworzone w Miejscu Piastowym centrum ma służyć młodym ludziom, którzy chcą się rozwijać i integrować przez pracę i kulturę oraz całej społeczności lokalnej.

- Powierzchnia nowego budynku to ponad 2,2 tys. metrów kwadratowych. Obiekt dysponuje między innymi salą widowiskową – teatralną i kinową na 150 miejsc wraz z zapleczem, salą rekreacyjną, salami konferencyjnymi, a także 22 osobowymi pokojami gościnnymi. Wszystkie pomieszczenia są w pełni wyposażone - powiedział ks. Jerzy Sosiński, ekonom Zgromadzenia św. Michała Archanioła podkreślając, że projekt realizowany był w bardzo trudnym czasie pandemii, ale pomimo wielkich trudności, w Miejscu Piastowym został zrealizowany w całości.

Centrum Pracy z Młodzieżą w Miejscu Piastowym
Okazały budynek, w którym mieści się Centrum Pracy z Młodzieżą

Dodał też, że w ramach projektu zorganizowano warsztaty teatralne, fotograficzne i ikonopisarskie dla młodzieży.

Partnerem projektu po stronie ukraińskiej jest Parafia Rzymskokatolicka pw. Siedmiu Boleści Najświętszej Maryi Panny w mieście Skole, która równolegle buduje za sprawą projektu Centrum Kultury i Historii. Ks. Mateusz Grochla, proboszcz parafii w Skolem powiedział, że miasteczko położone jest w obwodzie lwowskim nad rzeką Opór u podnóża Karpat i liczy około 6 tys. mieszkańców, ale do parafii rzymskokatolickiej należy zaledwie około 30 osób. Pozostali mieszkańcy są wyznania grekokatolickiego, bądź prawosławnego.

- Choć to maleńka wspólnota, ale jest bardzo aktywna i myślę, że dlatego udało się wejść w realizację tego projektu. W naszej parafii od lat 90. ubiegłego stulecia funkcjonuje dom, do którego przyjeżdża młodzież na odpoczynek. Obecnie jest on w stanie przyjąć około 30 osób, choć potrzeby są o wiele większe. Dzięki wspólnemu projektowi z Miejscem Piastowym powstaną cztery dwupiętrowe budynki mieszkalne, które będą mogły pomieścić około 50 osób wraz z salą konferencyjną, kuchnią, jadalnią - powiedział ks. Mateusz Grochla.

W otwarciu wzięli udział przedstawiciele służb mundurowych
W otwarciu wzięli udział przedstawiciele służb mundurowych

Ks. Krzysztof Poświata, przełożony Domu Macierzystego św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym podczas konferencji mówił o dziedzictwie ks. Markiewicza w formacji młodzieży.

- Ks. Bronisław Markiewicz całe swoje serce oddał dzieciom i młodzieży. Nigdy nie szukał taniego uznania, nie kupował młodzieży drobną monetą, nie mamił łatwizną, bo serca nie da się wychować na skróty, ani uformować w szklarni - podkreślał ks. Krzysztof Poświata.

ks. Krzysztof Poświata
ks. Krzysztof Poświata, przełożony Domu Macierzystego św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym

Uczestnicy mogli też obejrzeć spektakl teatralny "Usłyszeć szept" związany z bł. Bronisławem Markiewiczem w wykonaniu uczestników warsztatów teatralnych zorganizowanych w ramach projektu. Autorem scenariusza i reżyserem jest aktor Sebastian Skoczeń, absolwent szkoły w Miejscu Piastowym oraz jego żona, śpiewaczka operowa Aleksandra Utracka-Skoczeń.

Spektakl teatralny Usłyszeć szept
Spektakl teatralny "Usłyszeć szept"

Na scenie zaprezentował się również zespół muzyczny "Angel" działający przy Michalickim Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Miejscu Piastowym pod kierunkiem Pawła Gościńskiego.

Aleksandra Utracka-Skoczeń i Sebastian Skoczeń
Aleksandra Utracka-Skoczeń i Sebastian Skoczeń

Uczestnicząca w otwarciu Centrum Pracy z Młodzieżą wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, zwracając się do młodzieży zaapelowała do młodzieży, by nigdy nie szli na skróty.

- Nie idźcie łatwą drogą, bo ona idzie gdzieś, gdzie niekoniecznie chcielibyśmy dojść. Czerpcie z tego miejsca jak najwięcej, bo to, czego się nauczymy, później procentuje i nas rozwija - stwierdziła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Ks. Dariusz Wilk, przełożony generalny Zgromadzenia św. Michała Archanioła, stwierdził, że z marzeń opartych na Bogu i wierze powstało tak wspaniałe dzieło.

- Dzisiaj wybiegamy już myślą w dalszą przyszłość. Wierzymy, że w tym miejscu będą się działy niezwykłe rzeczy. W Sanktuarium św. Michała Archanioła ludzie będą odnajdywali sens i wartość swojego życia, będą odkrywać to, do czego zostali przez Boga powołani. Tutaj będą prowadzone działania w postaci dobrego chrześcijańskiego wychowania, wychowania patriotycznego, kształcenia dzieci i młodzieży. Temu też mają służyć kolejne obiekty, o których myślimy, jak choćby budowa nowej hali sportowej - powiedział ks. generał Dariusz Wilk.

Centrum Pracy z Młodzieżą
Główna część uroczystości odbyła się w sali widowiskowej w Centrum Pracy z Młodzieżą

W otwarciu Centrum Pracy z Młodzieżą uczestniczyli też między innymi metropolita lwowski, ks. arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, ks. biskup senior Bronisław Biernacki z Odessy, wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, podkarpacki wicekurator oświaty Stanisław Fundakowski, dyrektor Centrum Projektów Europejskich Leszek Buller, wiceprezes Grupy Lotos S.A. Lotos Mirosław Wróbel, sędzia Trybunału Konstytucyjnego Stanisław Piotrowicz, wicestarosta krośnieński Andrzej Guzik, a także wójt gminy Miejsce Piastowe Dorota Chilik, która przekazała figurę anioła miejsteckiego z brązu rzeźbiącego dłutem.

Konferencji towarzyszyła wystawa ikon wykonanych przez uczestników warsztatów pisania ikon pn. "Ikona Maryjna w Karpatach" oraz wystawa fotografii wykonanych przez uczestników warsztatów fotograficznych.

Wystawa zdjęć i ikon
Konferencji towarzyszyła wystawa zdjęć i ikon

Koordynatorem projektu "Uruchomienie centrów pracy z młodzieżą w Miejscu Piastowym i Skole - dziedzictwo kulturowe i historyczne regionu rzeszowskiego i lwowskiego jako podstawa wartości edukacyjnych Ojca Bronisława Markiewicza" dofinansowanego ze środków UE w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014-2020 jest Paweł Mentelski.
Wartość projektu to około 2,6 mln euro, z czego dofinansowanie unijne wynosi 2,3 mln euro.

Centrum Pracy z Młodzieżą w Miejscu Piastowym
Pamiątkowe zdjęcie przed budynkiem Centrum Pracy z Młodzieżą w Miejscu Piastowym

- Program współpracy transgranicznej koncentruje się wokół czterech obszarów tematycznych: dziedzictwo, dostępność, bezpieczeństwo oraz granice i wspiera przeszło 160 projektów o wartości ponad 170 mln euro. Realizowane są one przy zaangażowaniu ponad 400 beneficjentów, zarówno instytucji, jak i organizacji po obu stronach granicy - powiedziała Alicja Wosik-Majewska, dyrektor Regionalnego Centrum Projektów Europejskich w Rzeszowie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z otwarcia:

~Coooo

18-09-2021 01:17 7 19

Ciekawe ile osób zostało ukaranych z brak masek w pomieszczeniach zamkniętych. Na zdjęciach widać ładnie kto.
Odpowiedz

~Misio

17-09-2021 18:48 5 14

oj, trzeba zglosic do prokuratury, nie mozna ciać polskich barw narodowych!!!!!!
Odpowiedz

~apis

14-09-2021 06:57 3 28

a komuch z trybunału co tam robi? WSTYD!
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.