W auli Zespołu Szkół Mechanicznych im. Stanisława Staszica w Krośnie odbył się V Krośnieński Sejmik Senioralny.
Blisko 50 osób wzięło udział w 5. edycji Krośnieńskiego Sejmiku Senioralnego przygotowanego przez Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krosna oraz Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Krośnie. Patronat nad sejmikiem sprawował prezydent Krosna Piotr Przytocki.

Prezydent przypomniał o wielu inicjatywach skierowanych do krośnieńskich seniorów, które były realizowane w ubiegłym roku, a był to czas szczególny, bo związany z obowiązującymi obostrzeniami COVID-19. Wspomniał między innymi o usługach opiekuńczych oraz specjalistycznych usługach opiekuńczych realizowanych przez Polski Czerwony Krzyż oraz Polski Komitet Pomocy Społecznej w Krośnie, wypożyczalni sprzętu pielęgnacyjnego, rehabilitacyjnego i wspomagającego.

Z projektu TELEWSPARCIE dla seniorów podczas trzymiesięcznego trwania programu skorzystało 101 mieszkańców Krosna powyżej 60. roku życia, a z TELEOPIEKI DOMOWEJ („bransoletki życia”) 100 mieszkańców Krosna.

V Krośnieński Sejmik Senioralny

W ramach projektu cyfrowego przeszkolono 56 osób w wieku 60+. Największym zainteresowaniem w tej grupie cieszyły się szkolenia "Działam w sieciach społecznościowych" oraz "Kultura w sieci". Działania na rzecz seniorów prowadziły też: Centrum Integracji Społecznej, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Zespół Krytych Pływalni.

- Gmina Krosno dofinansowała też trzy zadania skierowane do mieszkańców Krosna w wieku 60+. Zostały one zrealizowane przez Aktywny Klub Emerytów, Rencistów i Pracowników Administracji; Stowarzyszenie Teatr S.T.R.A.C.H oraz Krośnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku. Z udziału w różnych formach aktywności skorzystało około 900 mieszkańców Krosna w wieku 60+. Pozostałe organizacje, które ubiegały się o środki, ze względu na COVID-19 i nałożone restrykcje, zrezygnowały z realizacji zadań - dodał zastępca prezydenta Krosna Bronisław Baran, który prowadził V Krośnieński Sejmik Senioralny.

Także w tym roku prowadzone są działania skierowane do osób w wieku emerytalnym. Między innymi w lipcu ruszyła 2. edycja projektu "Bon zdrowotny dla seniora", a bon przyznano 174 mieszkańcom Krosna.

V Krośnieński Sejmik Senioralny

Od września ruszyła też 2. edycja telewsparcia dla seniorów. Porad udzielają psycholog, psychodietetyk oraz geriatra.

Podczas dwugodzinnego spotkania nie zabrakło ciekawych wykładów i prelekcji. W wpływie stresu na życie człowieka mówiła psycholog - psychoterapeuta Anna Wesołowska-Szelc.

Z kolei wykład o odporności oraz o profilaktyce szczepień zaprezentowała lekarz rodzinny Paulina Balcewicz. Program profilaktyki cukrzycy typu 2 dla mieszkańców Krosna wieku 45-65 lat "Cukier nie krzepi" omówiła dietetyk Ewa Danilczuk.

Na zakończenie spotkania program artystyczny przygotowała Fundacja Natural Soul Karoliny Smolińskiej. Wystąpiły uczennice krośnieńskich szkół doskonalące talent wokalny w tej fundacji.

~Hallo Kitty

01-10-2021 11:53 2 17

No co jak co ale Panowie Prezydenci wraz z Panem Przewodniczącym wśród rówieśników.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.