Tytułu Mistrza Polski 2021 zdobyła Rymanowska Orkiestra Dęta podczas I Mistrzostw Polskich Orkiestr Dętych 2021, zorganizowanych przez Stowarzyszenie Polskie Orkiestry Dęte.
W pierwszych dniach lipca odbyły się w formule on-line I Mistrzostwa Polskich Orkiestr Dętych 2021, zorganizowane przez Stowarzyszenie Polskie Orkiestry Dęte.

Rymanowska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Mieszka Szybki, w skład której wchodzą uczniowie i absolwenci Szkoły Muzycznej I stopnia w Rymanowie oraz muzycy z okolicznych szkół zaprezentowała się wyjątkowo profesjonalnie i zachwyciła swoją prezentacją jury, które ostatecznie zdecydowało o przyznaniu rymanowskiej Orkiestrze tytułu Mistrza Polski 2021.

Mieszko Szybka z pucharem

W niedzielę 26 września w sali koncertowej imienia Krzysztofa Pendereckiego Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu odbył się Koncert Galowy Pierwszych Mistrzostw Polski Orkiestr Dętych. Przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentowali się mistrzowie z Rymanowa oraz laureaci: Orkiestra Dęta ZHP-OSP z Uniejowa pod dyrekcją Jakuba Pięgota i Orkiestra Grandioso z Radomia pod dyrekcją Dariusza Krajewskiego. Zespoły były oceniane według światowych standardów stosowanych na imprezach mistrzowskich. W celu rozstrzygnięcia zmagań konkursowych powołano międzynarodowe jury z Polski, Kanady, Niemiec i Danii. Do Mistrzostw Polski 2021 przystąpiło osiem Orkiestr Dętych z całej Polski, które rywalizowały w 3 dywizjach koncertowych oraz w konkurencji Show.

Podczas koncertu galowego można było wysłuchać zróżnicowanego repertuaru wykonywanego przez zwycięskie zespoły. Orkiestra z Rymanowa swój występ rozpoczęła marszem - "Rotmistrz" autorstwa Piotra Flisa. Następnie dały się słyszeć utwory konkursowe - "Fate of the Gods" Stevena Reineke oraz "Arabesque" Samuela R. Hazo. Te dwie kompozycje wyróżnia naprawdę wysoki poziom trudności wykonania. Partie solowe brawurowo zagrali Franciszek Trybus (flet) oraz Kacper Sajdak (saksofon sopranowy). Po utworach konkursowych orkiestra wykonała jeszcze dwie pozycje rozrywkowe: "Caravan" - arr. Naohiro Iwai, w którym swoje partie solowe zaprezentowali: Franciszek Trybus (gitara basowa), Fabian Szmyd (perkusja); oraz "Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos" Grzegorza Tomczaka, gdzie partie wokalne wykonali: Kinga Pojnar, Julia Niziołek i Krystian Wołczański.

Rymanowska Orkiestra Dęta (fot. Joanna Gołąbek)

Jury konkursu w swoich opiniach wskazywało na profesjonalizm jakim wykazała się orkiestra z Rymanowa. Dobre opanowanie instrumentów, wyraźna dynamika, a przede wszystkim reagowanie na gesty dyrygenta, to tylko niektóre z przekazanych orkiestrze pozytywnych uwag. Nie tylko komisja konkursowa była pod wrażeniem prezentowanych przez Rymanowską Orkiestrę utworów. Również radomska publiczność gromkimi brawami na bis doceniła starania całego zespołu. Koncert, na prośbę słuchaczy, został zwieńczony piosenką pt. "Moje Serce to jest muzyk" z repertuaru Ewy Bem. W wykonaniu orkiestry solo wokalne wykonały: Kinga Pojnar i Julia Niziołek, natomiast na saksofonie sopranowym - Kacper Sajdak.

- Nasze serca przepełnione są wielką radością i dumą ze zdobycia prestiżowego tytułu, tym bardziej, że konkurencja była ogólnopolska. Dziękujemy serdecznie naszemu Maestro Mieszkowi Szybce - mówi Julia Niziołek.