Czarnorzeki w gminie Korczyna były gospodarzem XVIII Podkarpackiej Nocy Nietoperzy. Jakie tematy poruszano w tym roku i jakie atrakcje czekały dla dzieci?
1 października 2021 w Czarnorzekach odbyła się 18. edycja Podkarpackiej Nocy Nietoperzy. Zainaugurowała ją konferencja naukowa w sali domu ludowego. Uczestników powitał Stanisław Jucha - przewodniczący Społecznego Komitetu Organizacyjnego oraz wójt gminy Korczyna Jan Zych.

Referaty naukowe wygłosili: prof. dr hab. Bronisław W. Wołoszyn z Centrum Informacji Chiropterologicznej, Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie, dr Katarzyna Miłek z Regionalnej Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, dr Grzegorz Kłys z Instytutu Biologii Uniwersytetu Opolskiego oraz goście ze Słowacji: Anna Mackova i Nikola Kuśnirakova.

Dr Katarzyna Miłek poinformowała o nowym projekcie „Nietoperze wracają do lasu", który od 2021 do 2026 roku będzie realizowany przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura" i Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych. "pro Natura" jest stowarzyszeniem, które od połowy lat 90. ubiegłego stulecia prowadzi badania nad nietoperzami, głównie nad populacją podkowca małego.

- Jest to gatunek, którego ochrona zapewnia właściwe zabezpieczenie również warunków dla innych gatunków nietoperzy - tłumaczyła dr Katarzyna Miłek.

XVIII Podkarpacka Noc Nietoperzy

Jest to projekt międzynarodowy. Będzie realizowany w Rumuni, Czechach, Słowacji, a Polsce na części obszarów pięciu województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego na terenach obszaru Natura 2000 (łącznie 10 leśnych obszarów). Zgodnie z założeniami projektu mają zostać wybudowane drewniane wieże na schronienie dla kolonii rozrodczych, schronienia zimowe, czyli hibernakula, drewniane budy jako kryjówki przejściowe oraz oczka wodne nad którymi entomofauna będzie wzbogacać bazę żerową nietoperzy.

- Schronienia mają być tak zaprojektowane, żeby mogły służyć jednocześnie wielu gatunkom nietoperzy. Zaprojektowano je zarówno dla gatunków, preferujących duże kubatury kryjówek, jak i dla gatunków, korzystających ze szczelin - powiedziała Katarzyna Miłek.

Na Podkarpaciu po jednej drewnianej wieży ma powstać w okolicy Rymanowa, na obszarze Ostoi Jaśliskiej oraz w Bieszczadach.

- W tym roku przewidujemy wybór dokładnej lokalizacji miejsc, gdzie wieże zostaną wybudowane. „pro Natura" i Lasy Państwowe wybiorą lokalizacje najbardziej dogodne dla nietoperzy, a jednocześnie takie, które pozwolą na wykonanie takich obiektów i później na ich utrzymanie - dodała Katarzyna Miłek.

XVIII Podkarpacka Noc Nietoperzy

W Polsce żyje 26 gatunków nietoperzy i jest to druga co do wielkości grupa ssaków w naszym kraju i są cząstką naszego ekosystemu. Zdaniem naukowców, znawców nietoperzy, są one bardzo pożyteczne, zjadają ogromne ilości szkodliwych owadów, w tym komarów.
Jak zaznacza prof. Bronisław Wołoszyn, największy w Polsce znawca nietoperzy, zwierząt tych nie trzeba się bać.

- Z gatunków występujących w Polsce, jedynie 3-4 gatunki są w stanie przegryźć skórę na palcu człowieka. Choć przenoszą choroby, w tym wściekliznę, to problem ten w naszej strefie klimatycznej jest niezwykle rzadki. W Polsce jako ssaki owadożerne, nie są jej nośnikami, choć mogą zachorować na wściekliznę jak inne zwierzęta, w tym pies czy kot - stwierdził prof. Bronisław Wołoszyn.

XVIII Podkarpacka Noc Nietoperzy

W drugiej części prowadzonej przez Wojciecha Tomkiewicza, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie podsumowany został również konkurs plastyczny „Podkarpackie Nietoperze". W tym roku na konkurs wpłynęło 316 prac, które oceniała czteroosobowa komisja: Aleksandra Prugar - GOK w Korczynie, Tomasz Biały - Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie, Piotr Okólski - Nadleśnictwo Kołaczyce, Jerzy Zajdel - artysta plastyk.

Wyniki konkursu


Klasy I-III SP
Nagroda gówna - Wiktor Kochan (SP Lubatowa)
II nagroda - Wiktoria Prajsnar (SP Korczyna)
III nagroda - Liliana Koryto - SP Lubatówka
Wyróżnienia: Zofia Dąbrowska (SP Odrzykoń), Alicja Mazur (SP 15 Krosno), Eliza Jakubczyk (SP Iwonicz)

Klasy IV-VI SP
Nagroda główna - Igor Helon (SP Dukla)
II nagroda - Julia Łuksa (SP Krasna)
III nagroda - Milena Jajuga (SP Węglówka)
Wyróżnienia: Lena Knurek (SP Bzianka), Maciej Bargieł (SP Potok)

XVIII Podkarpacka Noc Nietoperzy

Klasy VII-VIII SP
Nagroda główna - Malwina Wojnar (SP Haczów)
II nagroda - Amelia Kochańska (SP Besko)
III nagroda - Adrian Kopa (SP Łęki Dukielskie)
Wyróżnienia: Lena Węgrzyńska (SP 4 Krosno), Laura Chodak (SP Korczyna)

Formy przestrzenne
I nagroda - Aleksandra Kucharska (SP Węglówka)
II nagroda - Jan Filipowicz (SP Krosno)
Wyróżnienia: Anna Ekiert (SP Haczów), Julia Starowiejska (SP Lubatowa)
Wyróżnienie specjalne: Tomasz Michalski (SOSW Krosno)

Nagrody i wyróżnienia ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie i Gminę Korczyna wręczyli zastępca wójta Gminy Korczyna Katarzyna Urbanek i Gabriel Zajdel - prezes Stowarzyszenia Współpracy Polska - Wschód oraz Tomasz Biały.

XVIII Podkarpacka Noc Nietoperzy

Zwieńczeniem tegorocznej Nocy Nietoperzy była wycieczka piesza do sztolni w Czarnorzekach, w której zimują nietoperze oraz spotkanie przy ognisku.

Noc Nietoperzy została zorganizowana przez Stowarzyszenie Współpracy Polska - Wschód, Gminę Korczyna, Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie, Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, Polską Akademię Nauk, Lasy Państwowe, Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie.
Patronat honorowy sprawowała Małgorzata Golińska, Sekretarz Stanu Ministerstwa Klimatu i Środowiska i Główny Konserwator Przyrody.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.