To wydarzyło się w październiku: 20, 15, 10 i 5 lat temu (wybór subiektywny)

2001


Do groźnego wypadku doszło 3 października w godzinach porannych na niestrzeżonym przejeździe kolejowym przy ul. Okulickiego w Krośnie. Pociąg relacji Jasło – Zagórz potrącił przejeżdżający przez przejazd samochód polonez. Kierowca oraz pasażer zostali przetransportowani do szpitala w Krośnie.

Wypadek na przejeździe kolejowym w Krośnie
Wypadek na przejeździe kolejowym w Krośnie


Wypadek na przejeździe kolejowym w Krośnie
Wypadek na przejeździe kolejowym w Krośnie


6 października na lotnisku w Targowiskach, ks. biskup Stefan Moskwa poświęcił pomnik papieża Jana Pawła II. Stanął on w miejscu lądowania Jana Pawła II 9 czerwca 1997 r. podczas pielgrzymki do Polski. Autorem popiersia z brązu jest Andrzej Samborowski-Zajdel z Głowienki. Inicjatywy upamiętnienia tego wydarzenia podjął się Zarząd Gminy Miejsce Piastowe z wójtem Andrzejem Zajdlem oraz parafie w Łężanach i Targowiskach.

Odsłonięcie i poświęcenie pomnika Jana Pawła II na lotnisku w Targowiskach
Odsłonięcie i poświęcenie pomnika Jana Pawła II na lotnisku w Targowiskach


10 października odbyła się uroczystość nadania Szkole Podstawowej w Ustrobnej imienia Bohaterów Monte Cassino. Szkoła otrzymała również nowy sztandar ufundowany przez mieszkających w USA Janinę i Teofila Jaśkiewiczów. Podczas uroczystości odsłonięta i poświęcona została także tablica pamiątkowa ufundowana i wykonana przez Ryszarda Karwata z Ustrobnej.

13 października w Szczepańcowej obradował II Powiatowy Zjazd Związku OSP RP w Krośnie. Był on okazją między innymi do uhonorowania strażaków – ochotników. Medalem im. Bolesława Chomicza udekorowano Stanisława Mackosia z Chorkówki i Jerzego Ukleję z Dukli, złotym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” Stanisława Chrzanowskiego z Łężan, a okolicznościowymi dyplomami wójta gminy Wojaszówka Stanisława Blicharczyka i Jana Futyrę z Dobieszyna.

Wybrano także prezydium zarządu na pięcioletnią kadencję. W jego skład weszli: Roman Niepokój – prezes, Tadeusz Sieniawski i Jan Kilar – wiceprezesi, Mieczysław Prugar – sekretarz, Wacław Sporniak – skarbnik oraz członkowie prezydium: Eugeniusz Słyś, Bogdan Kuliga, Andrzej Ukleja, Andrzej Szarek. Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej został Józef Wulw z Iskrzyni.
Tytuł honorowego prezesa otrzymał pułkownik pożarnictwa w stanie spoczynku Tadeusz Kubit.

Powiatowy Zjazd ZOSP RP w Szczepańcowej (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Zarząd Rejonowy PCK w Krośnie zorganizował 25 października spotkanie z okazji 80-lecia powstania ruchu młodzieżowego PCK. W jego trakcie prezes Zarządu Rejonowego PCK Władysław Tlałka wręczył okolicznościowe medale 80-lecia. W 2001 r. w Krośnie i powiecie krośnieńskim działało 108 szkolnych klubów PCK oraz 6 klubów HDK. Zrzeszonych w ich było ponad 6,5 tysiąca dzieci i młodzieży.

Spotkanie z okazji 80-lecia ruchu młodzieżowego PCK
Spotkanie z okazji 80-lecia ruchu młodzieżowego PCK


30 października na zaproszenie komendanta miejskiego PSP w Krośnie mł. bryg. Bogdana Kuligi gościli w obiektach komendy radni Rady Miejskiej w Krośnie. Zapoznali się z funkcjonowaniem jednostki, obejrzeli sprzęt będący na wyposażeniu krośnieńskich strażaków oraz nowe pomieszczenia Miejskiego Stanowiska Kierowania PSP. Przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Zborowski odebrał z rąk komendanta Bogdana Kuligi płaskorzeźbę patrona strażaków św. Floriana.

Krośnieńscy radni w KM PSP w Krośnie
Krośnieńscy radni w KM PSP w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


2006


Jan Kilar z Rymanowa został wybrany prezesem Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Krośnie. II Zjazd odbył się w Długiem, gm. Jedlicze. W zarządzie znaleźli się również: Tadeusz Sieniawski, Edward Nowak, Andrzej Ukleja – wiceprezesi; Roman Prugar – sekretarz; Wacław Sporniak – skarbnik; Zbigniew Sieniawski, Tadeusz Wójcik, Kazimierz Gładysz – członkowie prezydium. Na czele Komisji Rewizyjnej stanął Stanisław Blicharczyk.
Podczas zjazdu prezes Jan Kilar otrzymał Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza, złotym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” uhonorowano burmistrza Jedlicza Zbigniewa Sanockiego, a medalem srebrnym jego zastępcę Piotra Rostka.
Gośćmi zjazdu byli między innymi Janusz Konieczny – prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Rzeszowie, starosta krośnieński Zbigniew Braja, płk. pożarnictwa w stanie spoczynku Tadeusz Kubit, komendant miejski policji w Krośnie Edward Nowak.

Zjazd ZOSP w Długiem
Zjazd ZOSP w Długiem (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Ponad 2 mln zł kosztowała budowa nowego mostu na drodze powiatowej Przybówka – Rzepnik – Bratkówka w Łękach Strzyżowskich. 1 mln zł na jego budowę przekazał samorząd Województwa Podkarpackiego. Bolesław Bujak, dyrektor Departamentu Dróg i Transportu Podkarpackiego Urzędu marszałkowskiego podczas uroczystego otwarcia podkreślił duże zaangażowanie radnego Sejmiku Józefa Szajny w pozyskanie tych środków na dokończenie budowy, która została rozpoczęta kilka lat wcześniej.

Otwarcie nowego mostu na drodze powiatowej w Łękach Strzyżowskich
Otwarcie nowego mostu na drodze powiatowej w Łękach Strzyżowskich (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


3 tysiące widzów obserwowało mecz reprezentacji Polski z Anglią w futsalu na hali sportowo-widowiskowej MOSiR w Krośnie. Pojedynek zakończył się zdecydowanym zwycięstwem Polaków 16-0. Mecz odbywał się w ramach obchodów 30-lecia OZPN w Krośnie. Przed spotkaniem Jan Domarski otrzymał okolicznościowy puchar z okazji 60. urodzin.

Mecz Polska - Anglia na hali MOSiR w Krośnie
Mecz Polska - Anglia na hali MOSiR w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Przedszkole Samorządowe w Korczynie świętowało jubileusz 30-lecia powstania. Podczas uroczystości jubileuszowej otrzymało imię Misia Uszatka. Stosowna uchwałę Rady Gminy Korczyna przekazał dyrektor Bogusławie Bogaczyk przewodniczący Rady Gminy Władysław Pelczar. W 2006 r. do sześciu oddziałów uczęszczało 150 przedszkolaków, którym opiekę zapewniało 12 nauczycieli.

30-lecie Przedszkola Samorządowego w Korczynie
30-lecie Przedszkola Samorządowego w Korczynie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


2011


Po raz ósmy w gminie Korczyna zorganizowana została Polsko-Słowacka Biesiada Artystyczna. W 2011 roku gospodarzem była Węglówka, a umiejętności kulinarne i artystyczne zaprezentowały koła gospodyń wiejskich z Iskrzyni, Komborni, Korczyny, Korczyny – Spornego, Krasnej, Węglówki i Woli Komborskiej. Na scenie zaprezentował się również zespół ludowy Kombornia, Zbigniew Mięsowicz z Węglówki oraz zespół Romano Ilo ze Stropkova.

Biesiada Artystyczna w Węglówce
Biesiada Artystyczna w Węglówce(kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Jubileusz 90-lecia świętowała Orkiestra Dęta OSP w Krościenku Wyżnym. W trakcie jubileuszowego spotkania życzenia na ręce dyrygenta Macieja Filara złożyli między innymi wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Dariusz Sobieraj, starosta krośnieński Jan Juszczak oraz władze gminy Krościenko Wyżne z przewodniczącym Rady Antonim Dębcem i wójtem Janem Omachlem.

Jubileusz 90-lecia Orkiestry Dętej OSP w Krościenku Wyżnym
Jubileusz 90-lecia Orkiestry Dętej OSP w Krościenku Wyżnym (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


2016


W niedzielę, 9 października metropolita przemyski abp Adam Szal dokonał konsekracji nowego kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Rogach. Budowa świątyni trwała od 2001 r.

Miasto Szkła Krosno w pierwszym, historycznym meczu Polskiej Lidze Koszykówki nie zatrzymało wicemistrzów Polski – Rosę Radom. Podopieczni Michała Barana ulegli Radomianom 73-97 (17-21, 15-24, 24-27, 17-25). Najwięcej punktów dla zawodników z Krosna zdobył Royce Wooldrige – 20.

Mecz Miasto Szkła Krosno - Rosa Radom
Mecz Miasto Szkła Krosno - Rosa Radom (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


14 października z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyło się wspólne spotkanie podkarpackiego kuratora oświaty i prezydenta Krosna z nauczycielami. Małgorzata Rauch – podkarpacki kurator oświaty wręczyła nagrody ministra edukacji i kuratora oświaty nauczycielom z byłego województwa krośnieńskiego, a prezydent Krosna Piotr Przytocki
wraz z przewodniczącym rady miasta Zbigniewem Kubitem wręczyli nagrody nauczycielom krośnieńskich szkół.

Dzień Edukacji Narodowej w Krośnie
Dzień Edukacji Narodowej w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Prof. Marian Konieczny, pochodzący z Jasionowa (gm. Haczów), wybitny artysta rzeźbiarz, wieloletni rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uczeń Xawerego Dunikowskiego prezentował swoje prace w Biurze Wystaw Artystycznych w Krośnie. Profesor Konieczny był twórcą setek rzeźb, dziesiątek pomników w kraju i za granicą, wychowawcą wielu adeptów sztuk plastycznych. M. Konieczny był autorem między innymi pomnika „Nike Warszawska”, Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, konnego wizerunku Jana Zamojskiego w Zamościu, papieża Jana Pawła II w Licheniu, czy nieistniejącego już pomnika Lenina w Nowej Hucie. Światową sławę przyniósł mu Pomnik Chwały i Męczeństwa w Algierze. Dzieło, mające 95 metrów wysokości, widoczne jest z 80 kilometrów.

Wernisaż wystawy prac prof. Mariana Koniecznego w BWA w Krośnie
Wernisaż wystawy prac prof. Mariana Koniecznego w BWA w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Teren w Strefie Inwestycyjnej "Krosno - Lotnisko" zwyciężył w Konkursie "Grunt na Medal" 2016, organizowanym przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Konkurs organizowany jest co dwa lata i prowadzony równolegle w szesnastu polskich województwach. Jego celem jest wyłonienie najlepszego niezabudowanego terenu inwestycyjnego w każdym z regionów.

Ukazał się czwarty tomik poezji Małgorzaty Liput. Promocja „Meandrów milczenia” odbyła się podczas jesiennego wieczoru poetycko-muzycznego w Gminnej Bibliotece Publicznej w Krościenku Wyżnym. Tomik poezji Małgorzaty Liput składa się ze 135 wierszy. W trakcie spotkania, o wierszach poetki z Krościenka mówiła Katarzyna Marszałek, nauczycielka języka polskiego w Gimnazjum w Krościenku Wyżnym. Wieczór poetycki zorganizowany został przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Krościenku Wyżnym i Stowarzyszenie Kulturalne „Dębina”. W trakcie spotkania utwory przy akompaniamencie gitary wykonywał Piotr Rogala „Rogalik”.

Promocja nowego tomiku poezji Małgorzaty Liput w Krościenku Wyżnym
Promocja nowego tomiku poezji Małgorzaty Liput w Krościenku Wyżnym (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)