8 października w Rzeszowie odbyło się przekazanie obowiązków dowódcy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. "Pług".
W czasie uroczystego apelu nastąpiło przekazanie obowiązków dowódcy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej przez płk. Dariusza Słotę na ręce nowego dowódcy płk. Michała Małyski. Celebrowanie odbyło się w obecności dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesława Kukuły, dowódców brygad, władz administracji rządowej, samorządowej oraz szefów, komendantów i dyrektorów administracji zespolonej. Głównym punktem ceremonii było przekazanie sztandaru podkarpackich terytorialsów, symbolu sławy wojennej, honoru i męstwa oraz proporca rozpoznawczego 3. PBOT.

- Jako syn tej ziemi miałem przywilej i honor dowodzić przez 1158 dni 3. Podkarpacką Brygadą Obrony Terytorialnej. Był to czas najintensywniejszego wysiłku w mojej, ponad 30 letniej już, służbie naszej Ojczyźnie. To czemu się poświęcamy w pełni, daje radość i traktujemy jako część siebie i swoje dziedzictwo. Jeśli jeszcze dodatkowo spotkasz na tej drodze ludzi, którzy dzielą twój entuzjazm, mają świadomość wspólnego celu, chcą iść za tobą, a nawet ramię w ramię, to masz poczucie spełnienia i sensu swojej służby. Tak było w moim przypadku, ten zgrany zespół ludzi, którymi miałem przyjemność dowodzić i kierować, funkcjonuje na dodatek w atmosferze podkarpackiej życzliwości, poświęcenia, wiary, zrozumienia wspólnych celów - powiedział między innymi płk Dariusz Słota.

Płk Michał Małyska, nowy dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. "Pług" urodził się w 1972 r. w Lublinie. W 1997 r. ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Następnie, zajmował kolejno stanowiska w 3. Brygadzie Zmechanizowanej im. Romana Traugutta w Lublinie. W 2006 r. ukończył studia w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie a w 2007 r. został absolwentem studiów podyplomowych w tejże akademii.
Od 2008 r. służył w 3. Batalionie Zmechanizowanym w Zamościu. W latach 2008-2009 pełnił służbę wojskową w ramach polskiego kontyngentu wojskowego KFOR Międzynarodowych Sił Zadaniowych – Wschód, w strukturze amerykańskiej brygady. Okres od 2012 r. do 2014 r. to czas służby w Dowództwie Wojsk Lądowych w Wydziale Planowania Zobowiązań Sojuszniczych NATO. W 2013 r. ukończył kurs kwalifikacyjny na stopień podpułkownika w Akademii Obrony Narodowej a w 2014 r. ukończył "NATO Staff Officer Defense Planning Course" w szkole NATO w Oberammergau w Niemczech.

Pułkownik Michał MAŁYSKA w latach 2014-2015 służył w Dowództwie Generalnym Rodzaju Sił Zbrojnych w Oddziale Inicjatyw Międzynarodowych i Zobowiązań Sojuszniczych. W 2015 r. na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej w sprawie powołania Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady w Lublinie, pełnił funkcję Sekretarza Zespołu ds. Tworzenia Brygady a od 19 października 2015 r. został zastępcą szefa sztabu w Dowództwie LITPOLUKRBRIG. Dodatkowo w powyższej brygadzie pełnił funkcję starszego oficera narodowego dla polskich żołnierzy oraz sekretarza Międzynarodowej Grupy Koordynacyjnej ds. LITPOLUKRBRIG.

W latach 2017-2018 ukończył Akademię Obrony NATO w Rzymie. 21 września 2018 r. został awansowany na stopień pułkownika i objął stanowisko Szefa Sztabu Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego.
W ostatnim czasie ukończył podyplomowe studia polityki obronnej w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.

Uroczystości towarzyszyła wojskowa asysta honorowa wystawiona przez 31. Batalion Lekkiej Piechoty z Rzeszowa, pododdziały z podległych batalionów z Rzeszowa, Niska, Dębicy, Jarosławia, Sanoka, Przemyśla oraz Orkiestra Wojskowa Garnizonu Rzeszów.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.