109 młodych ludzi otrzymało z rąk marszałka Władysława Ortyla stypendia przyznane jako dowód uznania dla ich osiągnięć naukowych i artystycznych. Uroczystość odbyła się w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.
To już piętnasta edycja programu "Nie zagubić talentu". Gala wręczenia nagród odbyła się - z racji pandemii - po raz czternasty. Samorząd Województwa od lat pochyla się nad rozwojem edukacyjnym młodzieży, inwestując w rozwój talentów i zainteresowań. Wsparcie to odbywa się poprzez programy stypendialne o zasięgu regionalnym, skierowane do uczniów, studentów i sportowców. Program "Nie zagubić talentu" istnieje od 2008 roku. W jego ramach zarząd województwa przyznaje utalentowanej młodzieży stypendia za wybitne osiągnięcia artystyczne, stypendia za osiągnięcia naukowe oraz nagrody pieniężne. Wsparcie trafia do uczniów i absolwentów podkarpackich szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

- To wydarzenie jest jednym z najważniejszych skierowanych do młodych ludzi. Wasze kariery, przyszłość, wasze drogi na rynku pracy będą określały to, jak Podkarpackie będzie za kilka i kilkanaście lat wyglądało. Jestem szczęśliwy, że mogę nagrodzić ludzi młodych, pracowitych, ambitnych i utalentowanych. To właśnie z myślą o was mówimy - nie chcemy zagubić talentów, chcemy pomóc wam się rozwijać i z dumą obserwować, jak w przyszłości z pożytkiem dla siebie i dla swego regionu oraz kraju wykorzystujecie swoje umiejętności - powiedział w czasie uroczystości marszałek Władysław Ortyl.

Stypendystka Marcelina Albrycht z mamą i dyrektorem szkoły w Równem Katarzyną Reczkowską-Buryła
Stypendystka Marcelina Albrycht z mamą (z prawej) i dyrektorem szkoły w Równem Katarzyną Reczkowską-Buryła

W tym roku stypendia w ramach programu "Nie zagubić talentu" trafiły do 109 uczniów uzdolnionych pod względem naukowym i artystycznym. Stypendia naukowe przyznano 65 osobom. Doceniając dorobek artystyczny dzieci i młodzieży w różnych dziedzinach sztuki: muzyki, tańca, plastyki i recytacji Zarząd Województwa Podkarpackiego przyznał także 44 stypendia artystyczne.

W ramach programu "Nie zagubić talentu" zarząd województwa przyznał także - jak co roku - nagrody pieniężne. Uhonorowano 83 uczniów, 3 zespoły naukowe oraz 3 zespoły artystyczne. Łączna wartość stypendiów i nagród w ramach programu w roku szkolnym 2020/2021 to 430 tys. złotych.
Nagrody wręczali marszałek Władysław Ortyl, radne Sejmiku Województwa Podkarpackiego - Joanna Bril i Monika Brewczak oraz podkarpacki wicekurator oświaty Stanisław Fundakowski.
Nagrodzeni młodzi ludzie nie ukrywali, że stypendia są konsekwencją wielu lat pracy i podporzadkowania swego życia naukowym i artystycznym pasjom. Marianna Sereda uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Krośnie otrzymała stypendium artystyczne między innymi dzięki zajęciu pierwszego miejsca w Ogólnopolskim Turnieju Pianistycznym i. H. Czerny Stefańskiej w Żaganiu.

- Od lat jestem stypendystką programu. Dzięki wsparciu od pana marszałka mogłam spełnić swoje marzenie i kupić upragniony fortepian. To ogromna pomoc dla nas -
podkreśliła Marianna.

Marianna Sereda
Dzięki stypendium Marianna Sereda mogła kupić fortepian

Wśród wyróżnionych znalazła się także Marcelina Albrycht, uczennica VIII klasy Szkoły Podstawowej im. Marii i Michała Krukierków w Równem, gm. Dukla.

- Przygodę ze śpiewem zaczęłam w I klasie szkoły podstawowej i zaśpiewałam w domu ludowym w Równem piosenkę Maryli Rodowicz "Autostop", zdobywając nagrodę - powiedziała Marcelina Albrycht.

Później zaczęła jeździć na konkursy zdobywając wyróżnienia, nagrody, a także Grand Prix. Marcelina na co dzień doskonalę umiejętności wokalne w Studio Wokalno-Instrumentalnym Krzysztofa Zajdla w Krośnie.

O tym, że talenty są nie tylko wielkim darem, ale i zadaniem, które wymaga wiele zaangażowania mówił w czasie uroczystości w czasie krótkiego wykładu ks. dr Krzysztof Budzyń, gratulując wszystkim nagrodzonym.

Stypendium z rąk wicekuratora oświaty Stanisława Fundakowskiego odbiera Dawid Wojnarowicz
Stypendium z rąk wicekuratora oświaty Stanisława Fundakowskiego odbiera Dawid Wojnarowicz

W czasie uroczystości w krośnieńskim RCKP wystąpili młodzi ludzie nagrodzeni przez samorząd województwa. Przed publicznością zaprezentował się Kwartet Smyczkowy Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Mielcu, zaśpiewał Dawid Wojnarowicz, zatańczyli Kornelia Paczosa i Jakub Cygan, a Marianna Sereda zagrała na fortepianie utwory Maurice’a Ravela oraz Ignacego Jana Paderewskiego.

Stypendyści ze szkół z Krosna i powiatu krośnieńskiego


Dawid Wojnarowicz - Zespół Szkół Muzycznych im. Paderewskiego w Krośnie; Zuzanna Kania - I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Kopernika w Krośnie; Jakub Piwowarski - I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami im. Mikołaja Kopernika w Krośnie; Marianna Sereda - Zespół Szkół Muzycznych w Krośnie; Katarzyna Uliasz - Szkoła Podstawowa nr 14 z Oddziałami Sportowymi i Integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków w Krośnie; Bartosz Słyś - Szkoła Podstawowa nr 8 im. Dar Górników w Krośnie; Roman Gicala, Katarzyna Steliga, Adam Gonet Jakub Kalisz - I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Krośnie; Błażej Kuchta - Zespół Szkół w Zręcinie; Szymon Bril - Szkoła Podstawowa w Żarnowcu.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.