Program "Praca dla więźniów" na Podkarpaciu. Porozumienie podpisali Marek Marecki, dyrektor RDLP w Krośnie i ppłk Krzysztof Kulczycki, dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie.
Porozumienie podpisane w Krośnie 21 października 2021 r. pomiędzy Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Rzeszowie i Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krośnie daje podstawę do ściślejszej współpracy podkarpackich jednostek penitencjarnych i nadleśnictw z regionu Podkarpacia.

- Dzięki podpisanemu porozumieniu zyskujemy nie tylko nowego partnera w procesie zatrudnienia. Lasy Państwowe są instytucją, która jest w stanie zaoferować nam również projekty edukacyjne, programy resocjalizacyjne, zajęcia kulturalno-oświatowe. To wszystko składa się na niewymierny, a jednocześnie bardzo ważny element tej współpracy. Z drugiej strony nasz partner zyskuje pewnych i odpowiednio zmotywowanych pracowników a korzyści ekonomiczne wynikające bezpośrednio z zatrudnienia osób pozbawionych wolności. Przykładowo możliwość uzyskania 35 procent zwrotu kosztów wynagrodzenia to element, obok którego żaden pracodawca nie może przejść obojętnie - podkreślił ppłk Krzysztof Kulczycki, dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie.

Marek Marecki, dyrektor RDLP w Krośnie zaznaczył, że pracy w lesie nie brakuje, dlatego każda para chętnych rąk jest mile widziana.

- Zdajemy sobie sprawę, że doświadczenie i wiedza, jaką zdobyliśmy przez dziesięciolecia, nakładają na nas obowiązek, by się nią dzielić - tym bardziej, jeśli służyć ma ona dobru społeczeństwa. Zaangażowanie w działania edukacyjne i resocjalizacyjne z pewnością temu celowi się przysłużą. Zaznaczam jednak, że program nie jest wymierzony przeciwko naszym partnerom z zakładów usług leśnych, ale ma być dla nich i dla nadleśnictw formą wsparcia. Szczegółowe specyfikacje zakresu możliwych prac więźniów w lasach ustalą nadleśniczowie bezpośrednio z dyrektorami zakładów penitencjarnych - powiedział dyrektor Marek Marecki.

Program "Praca dla więźniów" został zainicjowany w 2016 r. a jego głównym celem było zwiększenie powszechności zatrudnienia wśród skazanych oraz wspieranie szeroko rozumianej readaptacji społecznej osób przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych, a w szczególności ich aktywizacji zawodowej.

- Realizując założenia programu, 15 września br., Dyrektor Generalny Służby Więziennej - gen. Jacek Kitliński i Dyrektor Generalny Lasów Państwowych - Józef Kubica, w obecności wiceministrów dwóch resortów: sprawiedliwości - Michała Wosia oraz klimatu i środowiska - Edwarda Siarki, podpisali porozumienie o współpracy, które otworzyło drogę do zawierania podobnych umów na szczeblu regionalnym - poinformował Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie.

Jak podaje Służba Więzienna, obecnie w podkarpackich zakładach karnych przebywa ok. 3 tys. osadzonych. W różnych formach zatrudnienia uczestniczy ok. 50% z nich. Łącznie jednostki penitencjarne z Podkarpacia realizują ok. 70 umów o zatrudnienie osób pozbawionych wolności na rzecz firm i przedsiębiorstw.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.