22 października odbyła się uroczystość z okazji nadania Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Jedliczu imienia Bronisławy Betlej.
Kilka miesięcy temu radni z Jedlicza zdecydowali, że Gminny Ośrodek Kultury będzie nosił imię Bronisławy Betlej. Specjalne przygotowana z tej okazji uroczystość odbyła się w piątek 22 października w sali GOKu.

Elżbieta Betlej
Elżbieta Betlej

Głównym jej punktem było odsłonięcie okolicznościowej tablicy. Tego aktu dokonała Elżbieta Betlej córka Bronisławy Betlej, jeden z ofiarodawców tablicy Julian Szmyd i ks. Tadeusz Dec proboszcz parafii w Jedliczu. Ceremonii odsłonięcia tablicy towarzyszyła wojskowa asysta honorowa żołnierzy 35 batalionu lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej z Sanoka i Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa.

Krótką modlitwę odmówił ks. Tadeusz Dec proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Jedliczu i proboszcz parafii polskokatolickiej w Łękach Dukielskich ks. Roman Jagiełło.

Modlitwa podczas uroczystości

Wspomnienie o Bronisławie Betlej wygłosiła jej córka Elżbieta, Czesław Rybicki i Albin Wojnar z krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, wiceprezes rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich Marek Petrykowski, wójt gminy Gorlice Jan Przybylski wraz z radnym z miejscowości Dominikowice Marcinem Krzemińskim oraz członek zarządu powiatu krośnieńskiego Marcin Józefowicz.

Występy artystyczne

Na scenie wystąpili laureaci XXVI edycji Konkursu Recytatorskiego Poezji Współczesnej autorstwa Bronisławy Betlej oraz zespół Moria i duet Gajda.

Bronisława Betlej urodziła się 26 sierpnia 1928 roku w Dominikowicach koło Gorlic. Mieszkała i tworzyła w Jedliczu. Była członkiem Związku Literatów Polskich, Warszawskiego Klubu Pisarzy oraz wielu klubów literackich na całym świecie, związków i stowarzyszeń, żołnierzem Armii Krajowej w stopniu porucznika. Była także Honorowym Obywatelem Gminy Jedlicze. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi za działalność literacką i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jako poetka debiutowała w 1963 roku na łamach prasy lokalnej i ogólnopolskiej. Debiut książkowy Bronisławy Betlej to tomik poezji "Przeciw światu" wydany w 1989 roku. Napisała ponad 26 tys. wierszy. Zmarła 10 marca 2017 roku.

Zobacz zdjęcia z piątkowej uroczystości:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.