"Dom dla wszystkich na każdym etapie życia" łączący wszystkie pokolenia powstał w Pietruszej Woli. Jego główne cele to edukacja ekologiczna, ochrona przyrody i animacja społeczna.
26 października oficjalnie otwarto w Pietruszej Woli, gm. Wojaszówka Centrum Edukacji Ekologicznej.

Wójt gminy Wojaszówka Sławomir Stefański podkreśla, że centrum powstało z potrzeby ochrony środowiska, które w gminie bogate jest w różnorodne formy przyrody.

- Dzięki utworzeniu centrum istnieje możliwość propagowania ekologii oraz postaw szanujących środowisko i budujących jego wartość i piękno. Oficjalnie Centrum Edukacji Przyrodniczej działa od 2013 r. Obecnie ma ono swoją siedzibę w budynku domu ludowego w Pietruszej Woli, gdzie swoją działalność prowadziło także Koło Gospodyń Wiejskich, a sąsiedztwie funkcjonowała jednostka OSP - tłumaczy Sławomir Stefański.

Wójt gminy Wojaszówka Sławomir Stefański
Wójt gminy Wojaszówka Sławomir Stefański

Obiekt ten wymagał jednak gruntownej modernizacji oraz doposażenia. Gmina podjęła więc starania o pozyskanie funduszy zewnętrznych niezbędnych do działania i rozwoju placówki.

Projekt zakładał rozbudowę, nadbudowę i przebudowę budynków domu ludowego i OSP oraz ich połączenie nową częścią na Centrum Edukacji Przyrodniczej. Gminie udało się pozyskać dofinansowanie z RPO Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, a projekt Gmina Wojaszówka realizowała w partnerstwie z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Całkowita wartość zadania to 3,8 mln zł, z czego ponad 811 tys. zł to dofinansowanie, a blisko 3 mln zł to wkład własny gminy Wojaszówka.

Dzieci z przedszkola
Dzieci zyskały nowoczesne przedszkole

W budynku mieści się EKO-LOGICZNE przedszkole. Wcześniej miało swoją siedzibę w ponad 100-letnim drewnianym budynku dawnej szkoły. W nowo wyremontowanej, jasnej i funkcjonalnie urządzonej sali zajęć dzieci mają zapewnione optymalne warunki do wszechstronnego rozwoju, nauki i zabawy. Do oddziału uczęszcza 19 dzieci w wieku 3-6 lat. Swoją siedzibę ma również OSP; w pełni wyposażony dom ludowy z salą konferencyjną, kuchnią wraz z wyposażeniem gastronomicznym. Cały obiekt Centrum Edukacji Ekologicznej w Pietruszej Woli wyposażony jest w eko-instalacje: instalację fotowoltaiczną, turbiny wiatrowe, system solarny oraz gruntową pompę ciepła.

- W budynku stworzona została baza dydaktyczna umożliwiająca korzystanie z edukacji ekologicznej z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi multimedialnych i specjalistycznych pomocy naukowych. Głównymi pomieszczeniami obiektu są sala konferencyjna oraz sala ekspozycyjna, gdzie można m.in. podziwiać dekoracje roślinne i zwierzęce, a także spróbować swoich sił przy rozwiązywaniu łamigłówek przyrodniczych - dodaje wójt gminy Wojaszówka.

W dalszych etapach zaplanowano jeszcze wykończenie i wyposażenie poddasza obiektu, które na chwilę obecną znajduje się w stanie "surowym".

- Będzie tam 7 pokoi dla ponad 20 osób, pomieszczenia sanitarne, aneks kuchenny oraz sala wykładowa z ekspozycją. Umożliwi to poznanie walorów przyrodniczych i kulturowych naszego regionu, także dla turystów z innych części Polski, przykładowo poprzez organizacje tzw. zielonej szkoły - informuje wójt Sławomir Stefański.

Poddasze budynku w stanie surowym
Poddasze budynku jest w stanie "surowym"

Oficjalnemu otwarciu Centrum Edukacji Ekologicznej w Pietruszej Woli towarzyszyły dwie prezentacje. Dr hab. Łukasz Łuczaj - profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, etnobotanik, ekolog roślin, twórca Dzikiego Ogrodu w Pietruszej Woli przedstawił prezentację "Dziedzictwo kulturowe Pietruszej Woli na tle południowego Podkarpacia", a przedstawicielka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie mówiła o projekcie "Ochrona zagrożonych gatunków nietoperzy w ramach sieci Natura 2000 w województwie podkarpackim".

Budynek Centrum Edukacji ekologicznej w Pietruszej Woli
Inwestycja kosztowała 3,8 mln zł

W spotkaniu uczestniczyli też między innymi: Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie Wojciech Wdowik, radni powiatowi - Iwona Stefanik i Andrzej Dżugan, komendant miejski policji w Krośnie insp. Leszek Buryła, komendant miejski PSP w Krośnie st. bryg. Zbigniew Nowak, nadleśniczy Nadleśnictwa Kołaczyce Artur Paczkowski, przewodniczący Rady Gminy Wojaszówka Józef Zięba. Posła Piotra Babinetza reprezentował Seweryn Myśliwiec.

Oddany do użytku obiekt poświęcił ks. Tadeusz Kukulski, proboszcz parafii Łęki Strzyżowskie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

~1111

30-10-2021 10:25 7 16

Trzeba się spieszyć z oglądaniem przyrody ponieważ lasy państwowe za dobrze się nią opiekują i zostają tylko ruiny po pięknych drzewach i rozwalone drogi
Odpowiedz

~Lidia

27-10-2021 10:07 10 16

Ja tam widzę jeszcze prezesa Koła Łowieckiego "Sokół" w Łączkach Jagiellońskich Zbigniewa Guzka, którego serdecznie pozdrawiam.
Odpowiedz

~Ksionc

27-10-2021 07:52 6 19

Ni huhu. Pleban być musi.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.