Rok 2022 został ustanowiony przez Sejm rokiem Ignacego Łukasiewicza. Głosowanie odbyło się w piątek 29 października.
Uchwała na początku przypomina, że w marcu 2022 roku przypada 200. rocznica urodzin, a w styczniu 140. rocznica śmierci Ignacego Łukasiewicza, twórcy światowego przemysłu naftowego. - Należy on do zaszczytnego grona Polaków, których działalność odcisnęła wielki i pozytywny wpływ na rozwój naszej Ojczyzny, jak również całego świata - czytamy.

"Za" głosowało 439 posłów, przeciw był jeden poseł, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Grób Ignacego Łukasiewicza na cmentarzu w Zręcinie
Grób Ignacego Łukasiewicza na cmentarzu w Zręcinie (1.11.2021)


Ignacy Łukasiewicz urodził się 8 (lub 23) marca 1822 r. w Zadusznikach (powiat mielecki), a zmarł 7 stycznia 1882 r. w Chorkówce. Był działaczem niepodległościowym i społecznikiem, farmaceutą, konstruktorem pierwszej na świecie lampy naftowej, wybitnym przedsiębiorcą, pionierem przemysłu naftowego w Europie. Z jego inicjatywy powstały jedne z najstarszych na świecie spółki i kopalnie ropy naftowej w rejonie Gorlic, Jasła i Krosna. W 1854 r. założył jedną z najstarszych na świecie, pierwszą w Europie kopalnię ropy naftowej w Bóbrce koło Krosna (spółka naftowa Klobassa-Trzecieski-Łukasiewicz). Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Zręcinie.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.