To wydarzyło się w listopadzie 20, 15, 10 i 5 lat temu w Krośnie i powiecie krośnieńskim (wybór subiektywny).

Listopad 2001


8 listopada na obiektach Podkarpackiego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Krośnie odbyły się ćwiczenia służb ratowniczych z powiatu krośnieńskiego. Według scenariusza o godz. 11.00 na oddziale reumatologicznym na V piętrze doszło do zaprószenia ognia w pomieszczeniu z brudna pościelą. W ćwiczeniach brały udział zastępy z JRG PSP z Krosna, jednostki OSP z Korczyny, Krościenka Wyżngo, Szczepańcowej, Odrzykonia, Polanki i Turaszówki, załogi karetek pogotowia i funkcjonariusze policji. Ćwiczeniami kierował st. kpt. Paweł Gaj, a działaniami ratowniczymi mł. bryg. Mirosław Szmyd.

Ćwiczenia na obiektach krośnieńskiego szpitala
Ćwiczenia na obiektach krośnieńskiego szpitala (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Kilkaset osób uczestniczyło 11 listopada w obchodach Święta Niepodległości w Krośnie. Mszy św. koncelebrowanej w kościele farnym przewodniczył ks. Tadeusz Buchowski proboszcz parafii w Polance. Kwiaty złożono przed tablicą ku czci marszałka Józefa Piłsudskiego na dziedzińcu kościoła oo. Kapucynów i przed pomnikiem Poległym w Boju za Wolność i Niepodległość Ojczyzny, gdzie odbył się apel poległych.

Obchody Święta Niepodległości w Krośnie 2001
Obchody Święta Niepodległości w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Z okazji Dnia Niepodległości na basenie Zespołu Szkół Elektrycznych w Krośnie odbyły się III Otwarte Mistrzostwa Krosna w Pływaniu. Zostały zorganizowane przez Zarząd Regonu Podkarpacie NSZZ Solidarność w Krośnie i Klub Uczelniany AZS Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie. W zawodach wzięło udział blisko 200 zawodniczek i zawodników, którzy rywalizowali w różnych kategoriach wiekowych, dystansach i stylach. Nagrody dla najlepszych wręczali prezydent Roman Zimka, naczelnik Wydziału Edukacji UM Krosna Zbigniew Hus, Przewodniczący Zarządu Regionu Podkarpacie NSZZ Solidarność w Krośnie Tadeusz Majchrowicz oraz Izabela Zatorska i Andrzej Zatorski.

Mistrzostwa Krosna w pływaniu na basenie w Turaszówce
Mistrzostwa Krosna w pływaniu na basenie w Turaszówce (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Od 22 listopada Krośnieńskie Huty Szkła KROSNO S.A. stały się oficjalnym sponsorem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Podpisy pod dokumentem określającym zasady współpracy złożyli prezes - dyrektor generalny KHS Krosno S.A. Jan Kurkus i rektor ASP prof. dr hab. Zbigniew Horbowy. W 2001 r. wrocławska ASP była jedyną uczelnią w kraju posiadającą Wydział Ceramiki i Szkła oraz Katedrę Szkła.

Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie był organizatorem dziesiątej edycji konkursu piosenki "Aleją gwiazd...". Umiejętności wokalne młodych artystów z gminy Rymanów oceniało jury pod przewodnictwem Doroty Świstak z Gminnego Ośrodka Kultury w Iwoniczu-Zdroju. W poszczególnych kategoriach wiekowych zwyciężyli: Aleksandra Landsmann z Rymanowa, Paulina Landsmann z Rymanowa i Dominika Farbaniec z Posady Gornej. Dyplomy i nagrody wręczali zastępca burmistrza Wojciech Farbaniec i dyrektor GOK Danuta Litarowicz.

Listopad 2006


Na łączną karę dożywotniego więzienia skazał Sąd Okręgowy w Krośnie 29-letniego Roberta F., mieszkańca gminy Krościenko Wyżne. Mężczyzna 9 września 2005 r. zabił pracownika stacji paliw Jasienicy Rosielnej. Został też skazany za usiłowanie zabójstwa pracownika stacji paliw Jedliczu 29 sierpnia 2005 r.

Proces Roberta F. w Sądzie Okręgowym w Krośnie
Proces Roberta F. w Sądzie Okręgowym w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Zabytkowe piwnice XVI-wiecznej kamienicy przy ul. Rynek 5 zaadaptowane zostały na cele wystawowo-koncertowe. Całkowita wartość projekty wyniosła blisko 644 tys. zł. Aż 85 procent z tej sumy udało się pozyskać z Unii Europejskiej i budżetu państwa.

Oficjalne otwarcie zabytkowych piwnic przy ul. Rynek 5 w Krośnie
Oficjalne otwarcie zabytkowych piwnic przy ul. Rynek 5 w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Pod hasłem "Miłość niejedno ma imię" w Przedszkolu Miejskim nr 1 w Krośnie zorganizowany został konkurs recytatorski dla przedszkolaków. Ich umiejętności oceniała trzyosobowa komisja: Wacław Turek, Anna Dubiel i Alicja Krzanowska-Truś. Nagrody wszystkich uczestnikom konkursu, oprócz jurorów, wręczyli również Grażyna Gregorczyk, naczelnik Wydziału Edukacji UM Krosna i Agata Woś, dyrektor PM nr 1.

Konkurs recytatorski w PM nr 1 w Krośnie 2006
Konkurs recytatorski w PM nr 1 w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Po raz szósty Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie zorganizował Biesiadę Kół Gospodyń Wiejskich. W Sali domu kultury spotkały się panie z 12 kół działających w gminie Rymanów: Bałucianki, Bzianki, Deszna, Głębokiego, Klimkówki, Królika Polskiego, Ladzina, Milczy, Posady Dolnej, Posady Górnej, Sieniawy i Wróblika. Gościnnie wystąpił zespół teatralny z Tarnogrodu w województwie lubelskim oraz kapela ludowa z tego miasta.

Biesiada kół gospodyń wiejskich w Rymanowie 2006
Biesiada kół gospodyń wiejskich w Rymanowie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Zwycięstwem reprezentacji Polski zakończyły się mistrzostwa EEVZA (Wschodnioeuropejska Strefa Europejskiej Federacji Piłki Siatkowej) minikadetów, które w dniach 28-30 listopada były rozgrywane na hali sportowo-widowiskowej w Krośnie. Oprócz Polaków rywalizowały również reprezentacje: Litwy, Białorusi, Estonii, Łotwy i Ukrainy. W składzie reprezentacji Polski prowadzonej przez Zdzisława Gogola znaleźli się między innymi: Patryk Szczurek, Mateusz Mika, Adrian Buchowski, Piotr Hain, Miłosz Hebda, Rafał Sobański.

Mistrzostwa EEVZA 2006 w Krośnie
Mistrzostwa EEVZA na hali sportowo-widowiskowej w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Listopad 2011


W Miejscu Piastowym, przy granicy z Krosnem otwarto market OBI. Pracę znalazło w nim 125 osób. Market oficjalnie otwarli Adam Rosiński, członek Zarządu OBI Polska i wójt gminy Miejsce Piastowe Marek Klara. Nie obyło się bez niespodzianek. Czeki na 10 tys. zł otrzymało Podkarpackie Stowarzyszenie Rodzicielstwa Zastępczego "Wielkie Serce" z Łężan, Katolicka Placówka Wychowawcza w Miejscu Piastowym oraz Koło Hospicyjno-Charytatywne w Krośnie, a komplet strojów sportowych trafił do drużyny dziewcząt w piłce nożnej UKS Lider Głowienka.

Otwarcie marketu OBI w Miejscu Piastowym
Oficjalne otwarcie marketu OBI w Miejscu Piastowym (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Otwarcie marketu OBI w Miejscu Piastowym
Oficjalne otwarcie marketu OBI w Miejscu Piastowym (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Krosno zostało jednym z 10 polskich eMiast Google. Miast, które najszybciej rozwijają się w Internecie. Nagrodę, w imieniu prezydenta Piotra Przytockiego, odebrała, z rąk Artura Waliszewskiego, dyrektora Google Polska oraz na Europę Wschodnią, Joanna Niepokój.

Krosno otrzymało certyfikat "Samorządowy lider edukacji" i tym samym znalazło się z gronie 68 najlepszych pod względem szkolnictwa gmin w Polsce. Gala finałowa odbyła się w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Nagrodę odebrał Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna.

Listopad 2016


6 listopada w Hucie Polańskiej odbyły się uroczystości odpustowe św. Huberta, patrona myśliwych. Mszy św. koncelebrowanej, między innymi z udziałem myśliwych z koła "Zacisze" z Krosna wraz z pocztem sztandarowym, przewodniczył ks. infułat Stanisław Mac z Rzeszowa. Po mszy, na pobliskim cmentarzu odprawiona została modlitwa za zmarłych i spoczywających tutaj mieszkańców Huty Polańskiej. W 2016 r. po raz pierwszy zorganizowany został przez Towarzystwo im. Zygmunta Mycielskiego z Wiśniowej, plener malarski pod hasłem "Magurskie klimaty". Wzięło w nim udział kilkunastu wykładowców i absolwentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Kilkanaście prac powstałych podczas pleneru można było oglądać w dzień odpustu w "Betani" - Domu Duszpasterskim Diecezji rzeszowskiej w Hucie Polańskiej.

Uroczystości odpustowe w Hucie Polańskiej
Uroczystości odpustowe w Hucie Polańskiej połączone wystawą prac uczestników pleneru "Magurskie klimaty" (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Wojciech Lipiński z I LO w Krośnie zwyciężył w konkursie "Miejsce Polski w Europie w kontekście 1050-lecia Chrztu Polski". Konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Krosna i powiatu krośnieńskiego zorganizowany został w ZSP nr 5 w Krośnie przez europosła Tomasza Porębę i posła Piotra Babinetza przy współpracy z Muzeum Podkarpackim w Krośnie. Zwycięża w nagrodę, wraz z czternastoma finalistami, wyjechał do Brukseli na zaproszenie europosła Tomasza Poręby.

Konkurs Miejsce Polski w Europie w kontekście 1050-lecia Chrztu Polski
Konkurs "Miejsce Polski w Europie w kontekście 1050-lecia Chrztu Polski" w ZSP nr 5 w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Pierwsze w Polsce południowo-wschodniej biopsje fuzyjne u pacjentów, u których stwierdzono zmiany ogniskowe w prostacie, wykonał 25 listopada w krośnieńskim szpitalu dr Andrzej Lewicki z Oddziału Urologii Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie. Zabiegi zostały wykonane podczas VI Podkarpackich Warsztatów Endoskopowych zorganizowanych przez dra. Dariusza Sobieraja, kierownika oddziału urologii i urologii onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie.

VI Podkarpackie Warsztaty Endoskopowe w szpitalu w Krośnie
VI Podkarpackie Warsztaty Endoskopowe w szpitalu w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


25 listopada odbyła się w Korczynie uroczystość otwarcia reaktywowanego Posterunku Policji. Z inicjatywą przywrócenia posterunku wystąpił do ministra spraw wewnętrznych i administracji wystąpił wójt Jan Zych. Podczas uroczystości, symboliczne klucze wręczył kierownikowi Komisariatu Policji w Korczynie asp. sztab. Arturowi Garbacikowi minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. Pomieszczenia dla policjantów poświęcił proboszcz parafii w Kroczynie ks. prałat Edward Sznaj. Tego dnia minister Mariusz Błaszczak gościł również w Miejscu Piastowym i Barwinku.

Otwarcie reaktywowanego Posterunku Policji w Korczynie
Uroczyste otwarcie reaktywowanego Posterunku Policji w Korczynie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Minister Mariusz Błaszczak w Miejscu Piastowym
Minister Mariusz Błaszczak w Miejscu Piastowym (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


29 listopada w auli PWSZ przy ul. Kazimierza Wielkiego w Krośnie odbyło się spotkanie z okazji 15-lecia działalności Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK w krośnieńskiej uczelni. Podczas obchodów koło uhonorowane zostało odznaką "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi PCK" III stopnia. Odznaki otrzymali również Dawid Makowicz, Mateusz Świszcz, Barbara Malska-Juszczeć i Adrian Horowski. Statuetkę z okazji jubileuszu otrzymała dr Renata Rabiasz, opiekun koła HDK PCK przy PWSZ w Krośnie.

Spotkanie HDK Krosno
Spotkanie z okazji 15-lecia działalności Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK w PWSZ w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)