9 listopada w Liceum Ogólnokształcącym w Rymanowie uczniowie klas mundurowych otrzymali stopnie i odznaczenia Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół".
Uroczystość nadania stopni i odznaczeń w LO w Rymanowie połączona została z obchodami 103. rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski.

Uczniowie pod opieką nauczycieli przygotowali program artystyczny z mottem przewodnim: "Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna" (Seneka Młodszy), następnie odbył się pokaz musztry paradnej. Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Rymanowie dr Beata Suwała Szczechowska podkreśliła, że to wyróżnienie tych, którzy systematycznie biorą udział w zajęciach wojskowych i osiągają bardzo dobre wyniki, reprezentują LO Rymanów i PTG "Sokół" w Rymanowie na różnych uroczystościach państwowych i środowiskowych. Dzięki nieustannie doskonalonym umiejętnościom rymanowscy licealiści tworzą pluton reprezentacyjny Odrodzonego Sokolstwa Polskiego.

Uroczystość w LO Rymanów

- W Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego już od 10 lat funkcjonują oddziały o profilu mundurowym, które ściśle współpracują z PTG "Sokół", a od dwóch lat objęte są patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej. Uczniowie skutecznie godzą naukę ze szkoleniem wojskowym, sporo czasu poświęcają na zajęcia z musztry, zwłaszcza tej niezwykle widowiskowej - musztry paradnej. Od roku 2014 reprezentują województwo podkarpackie w Ogólnopolskim Przeglądzie Musztry Klas Mundurowych. Rokrocznie na etapie krajowym zdobywają miejsca na podium - powiedziała Małgorzata Kijowska, nauczycielka z LO w Rymanowie.

Uroczystość w LO Rymanów

Młodzież z klas mundurowych wychowywana jest z myślą o współczesności i przyszłości, a jednocześnie w poszanowaniu ideałów "Sokoła": podtrzymywanie i rozwijanie świadomości narodowej, podnoszenie sprawności fizycznej i kształtowanie wartości moralnych.

Uroczystość w LO Rymanów

Uczniowie podkreślają, że atutem edukacji wojskowej w LO są coroczne wyjazdy na obozy sportowo-rekreacyjne, ćwiczenia z topografii, treningi na strzelnicy, udział w uroczystościach państwowych na różnych szczeblach, zapoznawanie się ze służbą mundurową podczas zajęć w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie, Placówce Straży Granicznej w Baniach Mazurskich czy w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.

- Według mnie kształcenie w LO Rymanów w oddziale wojskowym daje mnóstwo możliwości na przyszłość nie tylko poprzez zdobywanie wiedzy teoretycznej, lecz przede wszystkim praktyczne jej zastosowanie, a nawet jeśli nie zdecydujemy się na pracę związaną z naszym profilem, to mam świadomość, że te zajęcia są bardzo rozwojowe i kształtują mocny charakter - tak ocenia swoją edukację Wiktoria, uczennica klasy trzeciej.

Uroczystość w LO Rymanów

W tym wyjątkowym dniu młodzież przyjęła wyróżnienia w obecności między innymi: burmistrza Rymanowa Wojciecha Farbańca, zastępcy prezesa Odrodzonego Sokolstwa Polskiego druha Piotra Harata, dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Krośnie Renaty Piękoś, która reprezentowała starostę krośnieńskiego Jana Pelczara, prezesa PTG "Sokół" w Rymanowie druha Kazimierza Cetnarskiego i wiceprezes PTG "Sokół" w Rymanowie druhny Danuty Litarowicz.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.