W przyszłym roku przypada 150. rocznica urodzin Jana Szczepanika. Krośnieńską odsłonę wydarzeń zaprezentowano podczas konferencji prasowej w Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie.
Harmonogram krośnieńskich wydarzeń związanych z obchodami 150. rocznicy urodzin Jana Szczepanika zaprezentowano podczas konferencji prasowej, która odbyła się 16 listopada w Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie. Uroczystości zostaną zorganizowane wspólnie z miastem Tarnowem, które również przedstawiło podczas wideokonferencji swoje działania związane z jubileuszem.

- Pomysł na uczczenie rocznicy urodzin Jana Szczepanika powstał w Tarnowie. Po wspólnych spotkaniach został powołany komitet organizacyjny, na czele którego stanął Marek Rzepka, prezes Zarządu Izby Przemysłowo-Handlowej w Tarnowie. Zdecydowaliśmy, że przyszłoroczne obchody będą organizowane w Tarnowie i Krośnie - powiedział Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna.

Dlaczego Krosno i Tarnów zaangażowały się w przygotowanie rocznicy urodzin Jana Szczepanika? Wielki wynalazca urodził się 13 czerwca 1872 r. w Rudnikach k. Mościsk (dzisiejsza Ukraina). Osierocony, w wieku trzech lat trafił pod opiekę wujostwa - Salomei i Wawrzyńca Gradowiczów. Wraz z nimi przeniósł się do Krosna. Uczęszczał tutaj do szkoły w latach 1878-1885. Później uczył się także w gimnazjum w Jaśle i seminarium nauczycielskim w Krakowie. Do roku 1896 pracował jako nauczyciel w podkrośnieńskich miejscowościach: Potoku, Lubatówce i Korczynie. Dzięki pobytowi w Korczynie poznał między innymi tajniki pracy korczyńskich tkaczy. Rzemiosło to rozwijało się najintensywniej w całym regionie krośnieńskim.

- Analizując ciężką pracę tkaczy oraz konstrukcję warsztatów tkackich, Szczepanik postawił przed sobą nowe zadanie do wykonania: zapragnął unowocześnić proces tkania, aby ułatwić pracę rzemieślników - możemy przeczytać w informacji o wynalazcy w Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

Wideokonferencja
Podczas konferencji prasowej odbyła się wideokonferencja

Od 1902 r. był związany z Tarnowem. W tym też roku w tarnowskiej bazylice katedralnej poślubił Marię Hiacyntę Wandę Dzikowską. Przez kilka następnych lat mieszkał z żoną w Wiedniu, a od 1906 r. w Tarnowie. Zmarł 18 kwietnia 1926 r. w Tarnowie. Został pochowany na Starym Cmentarzu w grobowcu rodziny Dzikowskich. Jest nazywany "polskim Edisonem", "Leonardem da Vinci z Galicji", "galicyjskim geniuszem". Był autorem wielu wynalazków z dziedziny barwnego tkactwa, techniki filmowej oraz fotograficznej. Oficjalnie opatentował około 50 wynalazków, choć w rzeczywistości było ich znacznie więcej.

Krośnieńskie obchody, pod patronatem prezydenta Piotra Przytockiego, będą współtworzone przez Urząd Miasta Krosna, Muzeum Rzemiosła, Karpacką Państwową Uczelnię i Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Szczepanika.

- Chcemy nie tylko obchodzić rocznicę urodzin Jana Szczepanika, ale postać tego znakomitego wynalazcy na nowo przypomnieć, bo wydaje mi się, że jest ona trochę zapomniana, mimo, iż w Krośnie ma swoją ulicę, tablicę pamiątkową, a jedna ze szkół jest nazwana jego imieniem. Chcemy uzmysłowić szczególnie młodemu pokoleniu, że żyjąc w trudnych czasach, można dojść bardzo daleko - podkreślił prezydent Krosna Piotr Przytocki.

Muzeum Rzemiosła w Krośnie podjęło się zorganizowania wystawy poświęconej wynalazkom Jana Szczepanika - ekspozycji z wykorzystaniem technologii rzeczywistości.

- Oprócz eksponatów związanych ze Szczepanikiem pochodzących z Muzeum Rzemiosła w Krośnie oraz z Muzeum Okręgowego w Tarnowie, na wystawie zostaną zaprezentowane między innymi rekonstrukcje takich urządzeń jak kamera, kamizelka kuloodporna oraz urządzenie do przekazywania sygnału telewizyjnego na odległość. Wszystko według patentów Jana Szczepanika. Odtworzenie tych wynalazków odbędzie się przy współpracy z Karpacką Państwową Uczelnią w Krośnie - powiedziała dr Marta Rymar, dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

Wernisaż wystawy odbędzie się 4 kwietnia w Piwnicy PodCieniami. Po dwóch miesiącach ekspozycja trafi do Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Muzeum zaplanowało też działania edukacyjne i konkursy skierowane do szkół, mieszkańców i turystów.

- W przestrzeni miejskiej chcemy usytuować rzeźbę przedstawiającą jeden z wynalazków Jana Szczepanika, a także przygotować fabularyzowany film edukacyjny przedstawiający krośnieński okres życia i działalność wynalazcy - dodała Marta Rymar.

prezydent Krosna Piotr Przytocki
- Chcemy uzmysłowić szczególnie młodemu pokoleniu, że żyjąc w trudnych czasach, można dojść bardzo daleko - podkreślił podczas konferencji prezydent Krosna Piotr Przytocki

Prof. Zbigniew Barabasz, rektor Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie poinformował, że uroczysta inauguracja obchodów Roku Szczepanika w krośnieńskiej uczelni odbędzie się 4 kwietnia 2022 r. Aula przy ul. Dmochowskiego otrzyma imię Jana Szczepanika. Odbędzie się też wykład inauguracyjny i rozstrzygnięcie konkursów.

- Zaplanowaliśmy organizację olimpiady wiedzy technicznej dla studentów i uczniów szkół, konkurs "Jan Szczepanik - geniusz z Galicji" dla studentów oraz konkurs na Start up dla studentów i uczniów szkół ponadpodstawowych - powiedział prof. Zbigniew Barabasz.

Dr Agnieszka Woźniak, prorektor KPU ds. rozwoju dodała, że 3 i 4 czerwca odbędzie się konferencja popularnonaukowa "Jan Szczepanik - innowator i inspirator".

- Dla potrzeb wystawy w Muzeum Rzemiosła wykonamy również rekonstrukcje urządzeń według patentów Jana Szczepanika - dodała dr Agnieszka Woźniak.

Z kolei Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Szczepanika ma w planach zorganizowanie różnego rodzaju konkursów, udostępnienie ławeczki wyposażonej w interaktywną tablicę multimedialną prezentującą w atrakcyjny sposób informacje dotyczące postaci wynalazcy, wykonanie na budynku szkoły muralu, organizację Festiwalu Twórczości własnej Młodzieży im. Jana Szczepanika, organizację wydarzenia typu Flash mob na krośnieńskim rynku oraz organizację Jarmarku Wynalazców.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.