Spółdzielnia SIP jest jedną z nielicznych firm, które tak długo istnieją w Krośnie. W tym roku świętowała jubileusz 70-lecia istnienia.
- Pierwotnie zakładaliśmy, że nasze 70-lecie będzie okazją do radosnego świętowania naszego jubileuszu w gronie naszych pracowników. Stało się jednak inaczej. Wydarzenia ostatnich miesięcy z dnia na dzień zmieniły życie wszystkich Polaków i sposób funkcjonowania wielu firm, w tym naszej. Epidemia korona wirusa sprawiła, że nasze 70-lecie świętujemy dopiero po roku od faktycznej daty powstania - mówi Grzegorz Szmyd, prezes Zarządu Spółdzielni SIP Krosno.

W 1950 r., z inicjatywy Związku Inwalidów Wojennych, została utworzona w Krośnie Spółdzielnia SIP. Funkcjonuje już ponad 7 dekad.

Z kart historii możemy się dowiedzieć, że inicjatorem powstania Spółdzielni był Związek Inwalidów Wojennych, a podwaliną zakładu stała się restauracja i cukiernia w Krośnie oraz gospodarstwo rolne w Łężanach. Podczas pierwszych lat funkcjonowania spółdzielnia przejmowała stopniowo drobne zakłady rzemieślnicze z branż: metalowej, stolarskiej, krawieckiej i szewskiej. Po pięciu latach uruchomiona została produkcja rynkowa mebli, obuwia i odzieży.

Jubileusz SIP Krosno

- W tamtych latach poszerzyliśmy naszą ofertę produkcyjną o tyle, że koniecznością stało się uruchomienie w 1970 roku dodatkowego zakładu produkcyjnego w Dukli. Rozpoczęliśmy wtedy produkcję wałów do maszyn poligraficznych, co było naszą pierwszą ofertą eksportową, głównie do byłego NRD - opowiada prezes Grzegorz Szmyd.

Lata 80. XX wieku to czas dalszych inwestycji budowlanych. Oddano do użytku nowe magazyny i inne budynki w zakładzie w Krośnie i Dukli. Spółdzielnia SIP specjalizowała się w produkcji kłódek, sznurowadeł, haków rynnowych i zamków meblowych.

Początek lat 90. Był bardzo trudnym okresem dla funkcjonowania Spółdzielni. Transformacja polskiej gospodarki odcisnęła piętno na funkcjonowaniu firmy. Z uwagi na znacznie ograniczony popyt dotychczasowych klientów, zaczęto szukać nowych obszarów produkcji.

- Tak zrodził się pomysł projektowania oraz produkcji regałów ekspozycyjno-reklamowych. Są o w tej chwili głównym naszym produktem. Wykonujemy także elementy meblowe i inne detale metalowe. Wyroby ze Spółdzielni w Krośnie eksportowane są do odbiorców w 21 krajach w różnych częściach świata. To na naszych stojakach prezentują się największe firmy Coca-Cola, Philips, Toshiba - dodaje Mariusz Bogaczyk, zastępca prezesa ds. produkcji i techniki SIP Krosno

Jubileusz SIP Krosno

Obecnie Spółdzielnia SIP Krosno zatrudnia ok. 200 pracowników w tym: projektantów, konstruktorów, operatorów maszyn drukujących, obrabiarek numerycznych, kontrolerów, jakości. Spółdzielnia jest Zakładem Pracy Chronionej, zatrudniającym osoby niepełnosprawne.

- Niepełnosprawność to dla nas żaden problem, to wyzwanie. Wierzymy, że niepełnosprawność nie jest żadną przeszkodą w efektywnej pracy. Zatrudniamy i aktywnie wspieramy niepełnosprawnych pracowników. Nasza siedziba jest w pełni dostosowana do ich najczęstszych potrzeb - podkreśla prezes Grzegorz Szmyd.

Jubileusz SIP Krosno

W spotkaniu z okazji jubileuszu 70-lecia Spółdzielni SIP Krosno wzięli udział między innymi prezes Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Inwalidów oraz Spółdzielni Niewidomych Hubert Pora, byli członkowie Zarządu Spółdzielni SIP Krosno, emeryci i obecni członkowie spółdzielni

- W organizacjach takich jak my, to ludzie kształtują oblicze firmy. To wszyscy pracownicy naszej firmy mieli ogromny wpływ na to, że dzisiaj obchodzimy tak wspaniały jubileusz. Pracujemy wspólnie w oparciu o szacunek i wzajemne zrozumienie. Korzystając z okazji, chciałbym im za to z całego serca podziękować. Dziękuję Wam za te wspólne 70-lat - zaznaczył podczas spotkania jubileuszowego prezes Grzegorz Szmyd.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.