Temat oddziału geriatrycznego w krośnieńskim szpitalu na sesji Rady Miasta Krosna poruszył dyrektor placówki Piotr Czerwiński. Dlaczego oddział nie powstał?
Piotr Czerwiński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie poinformował na sesji Rady Miasta Krosna (29 listopada), że w ubiegłym tygodniu zwrócił się do Narodowego Funduszu Zdrowia o utworzenie w krośnieńskim szpitalu oddziału geriatrycznego. Odpowiedzią, jaką otrzymał jest, jak stwierdził, zdegustowany.

- Udało mi się stworzyć kadrę lekarską do utworzenia takiego oddziału. Zawsze się mówiło, że opieka długoterminowa, głównie geriatria jest niezbędna. Otrzymałem odpowiedź z NFZ, że na dzień dzisiejszy nie mieści się to w mapie potrzeb. Dziwi mnie podejście do tematu. Jest to bowiem kolejny element rozwojowy dla szpitala, wzmacniający opiekę długoterminową, czyli oddział paliatywny i zakład opiekuńczo-leczniczy - powiedział dyrektor Piotr Czerwiński na sesji Rady Miasta Krosna.

Dodał też, że napisze jeszcze pismo z prośbą o uzasadnienie takiej, a nie innej decyzji.

Odpowiadając na zapytanie redakcji w tym temacie, Rafał Śliż - rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie poinformował, że zainteresowanie oddziałami geriatrycznymi na Podkarpaciu jest niewielkie, a trzy oddziały z którymi NFZ podpisał umowy wykazują zerową lub znikomą liczbę osób oczekujących.

- Warto mieć na uwadze, że procedury wykonywane pacjentom na oddziałach geriatrycznych są tożsame z procedurami możliwymi do wykonania na oddziale chorób wewnętrznych. Oddział taki funkcjonuje w strukturze Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie i również wykazuje niewielką liczbę osób oczekujących na przyjęcie. Powielanie oddziałów nie jest zatem działaniem rozsądnym w dobie braku personelu - poinformował Rafał Śliż.

Ankieta

Czy w szpitalu w Krośnie powinien powstać oddział geriatryczny?

Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki ankiety


~pacj

04-12-2021 19:00 9 15

To nie chcą by był szpital tylko umieralnia a lekarze wyższe pensje. Chcą likwidacji SOR-u ,bo trzeba tam się uwijać, pracować.
Odpowiedz

~Ktoś

30-11-2021 01:03 8 20

Uzasadnienie, że internista to to samo co geriatra to jakaś pomyłka i całkowita nie znajomość obydwu specjalizacji. Podobnie jak w przypadku listy oczekujących. Skąd NFZ wziął takiego eksperta. Może by wystarczyło sięgnąć do danych GUS, lub po prostu rozejrzeć się wokół i zobaczyć ile w społeczności powiatu krośnieńskiego jest osób w wieku geriatrycznym.
Odpowiedz

~Stary wór

29-11-2021 22:58 6 22

Krosno miastem starych chlebków. Geriatria jest konieczna.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.