Politechnika Rzeszowska podpisała porozumienie o współpracy z Zespołem Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie oraz porozumienie w sprawie patronatu honorowego.
Dokumenty podpisały prorektor ds. kształcenia Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza dr hab. inż. Iwona Włoch, prof. PRz oraz dyrektor Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza mgr Joanna Kubit. Krośnieńska szkoła jako jedyna w Polsce kształci uczniów na kierunkach potrzebnych w branży naftowo-gazowniczej.

W spotkaniu udział wzięli: prorektor ds. kształcenia Politechniki Rzeszowskiej dr hab. Iwona Włoch, prof. PRz, prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, dziekan Wydziału Zarządzania PRz dr hab. Beata Zatwarnicka-Madura, prof. PRz, prodziekan ds. współpracy z otoczeniem Wydziału Chemicznego PRz dr inż. Dorota Głowacz-Czerwonka, prodziekan ds. kształcenia Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury PRz dr inż. Krzysztof Boryczko, prodziekan ds. rozwoju Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej PRz dr Sławomir Wolski, prodziekan ds. rozwoju Wydziału Zarządzania PRz dr hab. Tadeusz Olejarz, prof. PRz, dr hab. Jacek Strojny, prof. PRz i dr Waldemar Krztoń, prof. PRz z Zakładu Zarządzania Projektami i Polityki Bezpieczeństwa Wydziału Zarządzania PRz oraz dyrektor Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych mgr Joanna Kubit.

Joanna Kubit i prof. PRz Iwona Włoch
Od lewej Joanna Kubit i prof. PRz Iwona Włoch

Prorektor ds. kształcenia Politechniki Rzeszowskiej dr hab. Iwona Włoch, prof. PRz podkreśliła, że jest to ważne wydarzenie, ponieważ otwiera nowe możliwości współpracy. - Politechnika Rzeszowska obejmie honorowym patronatem trzy klasy o profilach: bezpieczeństwo wewnętrzne, logistyka i geologia. Ten ostatni kierunek z pewnością będzie miał znaczenie w aspekcie rozwoju strategii wodorowej - mówiła prof. PRz Iwona Włoch. Opiekę merytoryczną nad klasą technik geolog będzie sprawował Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury PRz, a nad klasami o profilu bezpieczeństwo wewnętrzne i technik logistyk Wydział Zarządzania PRz.

Profil edukacyjny prowadzony przez Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych jest zbieżny z kierunkami kształcenia prowadzonymi na Politechnice Rzeszowskiej. Politechnikę Rzeszowską i szkołę łączy ponadto wspólny patron oraz zaangażowanie w tematykę wodorową. Politechnika Rzeszowska jest członkiem założycielem Stowarzyszenia Podkarpacka Dolina Wodorowa oraz jednym z sygnatariuszy porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce. Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych wprowadził innowację programową w zakresie technologii wodorowych, natomiast Wydział Chemiczny PRz aktualizuje obecnie program studiów na potrzeby kształcenia specjalistów w zakresie wytwarzania i przechowywania wodoru. Politechnika Rzeszowska będzie również pracować nad przygotowaniem oferty kształcenia dotyczącej innych technologii wodorowych.

Uczestnicy spotkania
Uczestnicy spotkania

Dyrektor Joanna Kubit zaznaczyła, że jest to bardzo ważny dzień dla Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych: - Współpraca z tak znaczącą uczelnią, jak Politechnika Rzeszowska oznacza dla naszej szkoły nowe możliwości, innowacyjne technologie. Mam również nadzieję, że wkrótce szeregi tej uczelni zasilą absolwenci naszej szkoły.

We wrześniu 2022 r. Politechnika Rzeszowska wspólnie z Zespołem Szkół Naftowo-Gazowniczych będzie organizować XV Sesję Szkół im. Ignacego Łukasiewicza. Impreza odbędzie się na terenie rzeszowskiej uczelni. Przewiduje się, że sesja będzie trwała 2-3 dni i oprócz konkursów tematycznych dla uczniów będzie obejmowała szkolenia dla nauczycieli.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.