Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej przez dwa lata działalności odwiedziło 21 tysięcy osób. Co oferuje najmłodsza placówka kulturalna w Krośnie?
- Mamy za sobą dwa lata działalności i była to działalność trudna, przerywana obostrzeniami związanymi z pandemią, różnymi ograniczeniami. Mogę jednak powiedzieć, że w ciągu tego okresu zrobiliśmy wszystko, co było możliwe, wykorzystaliśmy wszystkie dane nam szanse - powiedziała Ewa Bednarczyk-Strzok, kierownik Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej podczas spotkania prasowego podsumowującego dwa lata działalności placówki kulturalnej będącej częścią Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza.

Przez dwa lata Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej mieszczące się odwiedziło 21 tysięcy osób. W lekcjach regionalnych, warsztatach kulinarnych i rękodzielniczych wzięło udział 3 tysiące uczniów, nie tylko z krośnieńskich szkół. Do Etnocentrum przyjeżdżają już obecnie grupy praktycznie z całej Polski.

- Znaleźliśmy się na liście instytucji polecanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu "Poznaj Polskę" - zaznaczyła Ewa Bednarczyk-Strzok.

Ewa Bednarczyk-Strzok
Kierownik Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej Ewa Bednarczyk-Strzok

W ramach pracowni rękodzielniczych placówkę przy ul. Kolejowej odwiedziło około 900 osób. Zorganizowano 55 etnoranków, czyli warsztatów kulinarnych ze wspólnym tradycyjnym śniadaniem, w których udział wzięło ponad 360 osób.

Ponadto między innymi zorganizowano 10 wystaw czasowych, 6 koncertów, 8 potańcówek, 6 jarmarków staroci, pokaz mody, noc muzeów.

Dodatkowo przez dwa lata udało się pozyskać prawie 300 tysięcy złotych dofinansowania ze źródeł zewnętrznych na organizację 6 projektów kulturalnych. Dzięki temu mogły się odbyć bezpłatnie między innymi warsztaty kowalskie, snycerskie, tkackie, zduńskie.

- Piszemy kolejne wnioski i mamy nadzieję, że dzięki kolejnym projektom nasza oferta będzie jeszcze bogatsza - dodała kierownik Etnocentrum.

Dorota Cząstka, dyrektor Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie podkreśliła, że Regionalne Centrum Kultur Pogranicza i Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej każdego dnia udowadnia, że warto odnawiać budynki, że warto inwestować w infrastrukturę i warto pracować z ludźmi.

- Uważam, że jest to jeden z ostatnich elementów prawdziwego patriotyzmu, przywiązania do tradycji regionu. Praca w małych grupach w czasie pandemii pokazała też, jak ważne jest bliskie spotkanie z drugim człowiekiem. I taka jest tutaj codzienność - spotkania z mistrzami, opowieści o dawnych instrumentach. To, co robimy tutaj jest kameralne, nie jest to przysłowiowa "masówka" - powiedziała dyrektor Dorota Cząstka.

Władze miasta Krosna
W spotkaniu prasowym wzięły udział również władze miasta Krosna

W trakcie spotkania zaprezentowane zostały mini warsztaty kulinarne z pieczenia chleba przygotowane przez Ewę Szymko.

W stałej ofercie Etnocentrum znajduje się zwiedzanie wystawy multimedialnej z przewodnikiem lub audioprzewodnikiem oraz zwiedzanie wystawy czasowej. Funkcjonuje także sklepik z rękodziełem i punkt informacji turystyczno-kulturalnej.

W dniach 10-12 grudnia będą obchodzone 2. urodziny Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej. Wśród bezpłatnych wydarzeń znajdzie się spektakl dla dzieci, koncert Adama Struga (poezja Leśmiana), warsztaty kulinarne, rękodzielnicze, będzie też można zwiedzić całą placówkę.

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej
Jedna z sal wystawowych Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

5 i 19 grudnia zaplanowano o godz. 10.30 zaplanowano Etnoranek, czyli warsztaty kulinarne prowadzone przez Ewę Szymko, a w dniach 28-30 grudnia rodzinne warsztaty rękodzielnicze, podczas których będzie okazja, aby stworzyć świąteczne choinkowe i karnawałowe dekoracje na wzór tradycyjnych ludowych ozdób.

Zobacz fotorelację z otwarcia Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej w 2019 roku:
https://www.terazkrosno.pl/wiadomosci/9121-powstalo-etnocentrum-ziemi-krosnienskiej-skarbnica-pamieci-po-przodkach

~qwer

01-12-2021 17:44 10 42

Jakie straty? Ile dokłada podatnik?
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.