Do nabycia są już złote i srebrne monety kolekcjonerskie "Skarby Stanisława Augusta – Michał Korybut Wiśniowiecki". Ile trzeba będzie za nie zapłacić?
Narodowy Bank Polski poinformował, że od 2 grudnia można kupić nowe monety kolekcjonerskie "Skarby Stanisława Augusta - Michał Korybut Wiśniowiecki" (kontynuacja serii) - złotą o nominale 500 zł i srebrną o nominale 50 zł.
Seria monet kolekcjonerskich NBP "Skarby Stanisława Augusta" odwzorowuje słynną osiemnastowieczną kolekcję medalierską z wizerunkami królów Polski wykonaną na zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Na rewersie monet widnieje przeniesione z medalu popiersie króla (według obrazu pędzla Marcella Bacciarellego) profilem w prawo, w peruce à la lion, z nikłymi wąsikami, z żabotem i w płaszczu ozdobionym floreskami, z Orderem Złotego Runa na wstędze. Na awersie monet czytamy tekst z rewersu medalu (w tłumaczeniu): Z rodu Wiśniowieckich, spokrewnionego z Jagiellonami, syn Jeremiego, bohatera, i Gryzeldy Zamoyskiej, wbrew własnej woli i nadziei, obrany na króla Roku Pańskiego 1669, dnia 19 czerwca, stargany troskami krótkiego królowania i nienawiścią zazdrosnych, umarł we Lwowie Roku Pańskiego 1673, mając lat 34, w 4. roku panowania, dnia 11 listopada.
Srebrna moneta o nominale 50 zł została wyemitowana w nakładzie do 5 tys. sztuk i można ją nabyć w cenie 750 zł brutto. Nakład złotej monety o nominale 500 zł wyniesie do 600 sztuk, a cena - 19 tys. zł brutto.
Monety można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym NBP Kolekcjoner.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.