Od października do grudnia na terenie Gminy Miejsce Piastowe odbywają się bezpłatne warsztaty z pisania ikon, krywulki łemkowskiej i kuchni tradycyjnej. Jesienny cykl artystyczno-edukacyjnych spotkań zorganizowało Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Miejscu Piastowym.
W warsztatach uczestniczy łącznie prawie 100 osób, to głównie mieszkańcy Gminy Miejsce Piastowe.

Warsztaty z pisania ikon prowadził mistrz ikonopisarstwa Robert Myszkal. Zajęcia odbywały się w Domu Ludowym w Zalesiu, a uczestniczyła w nich 15 osobowa grupa. Zwieńczeniem 12 spotkań warsztatowych będzie wystawa prac, która zostanie zorganizowana na początku przyszłego roku.

W ramach warsztatów kuchni tradycyjnej w Targowiskach, Głowience i Rogach odbyły się spotkania ze Zbigniewem Mazurem z Serowarni Piastowskiej z Łężan. Zdradzał tajniki warzenia serów przygotowując ser koryciński i ricottę. Doradził, skąd można pozyskać produkty, aby samemu przygotować ser w domowych warunkach. Uczestnicy warsztatów mieli także okazję popróbować różnych gatunków sera, w tym takich, które dojrzewają przez kilkanaście tygodni.

Jesienne warsztaty z GCKIB

W Targowiskach, Głowience i Rogach odbyły się także warsztaty zielarskie. Spotkania poprowadziła Weneta Lidwin, która opowiedziała o nieoczywistym zastosowaniu wielu ziół i produktów spożywczych używanych na co dzień w kuchni. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał przepisy, cenne wskazówki i spróbował przetworów przygotowanych przez panią Wenetę.

- Warsztaty zdecydowanie trwały za krótko. Pani Wenety można by było słuchać i słuchać. Wiele jej rad zastosuję w życiu codziennym. Do tej pory nie wiedziałam, że np. czarnuszka, którą często używam, ma działanie przeciwbakteryjne i jest naturalnym antybiotykiem - przyznała jedna z uczestniczek warsztatów Monika Jakieła.

Jesienne warsztaty z GCKIB

Początkiem października, równolegle do warsztatów kulinarnych, w Zagrodzie Etnograficznej w Rogach rozpoczęły się warsztaty krywulki łemkowskiej. Uczestnicy spotkań pod czujnym okiem Janiny Kasprzyk pracowali nad jednym z najważniejszych elementów stroju łemkowskiego, czyli bogato zdobionym naszyjnikiem. Biżuterię tego typu wykonuje się przy użyciu małych, różnokolorowych, szklanych paciorków.

Zajęcia organizowane przez GCKiB w Miejscu Piastowym to świetna okazja do odkrycia nowych pasji i ciekawy sposób na wyrażenie siebie w różnych formach artystycznych, czy zdobycia pożytecznej wiedzy.

Cykl warsztatów dofinansowany został ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach projektu Kultura Ludowa i Tradycja 2021.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.