Miłośnicy Dziedzictwa Wołoskiego, stowarzyszenia na rzecz rozwoju wsi karpackich "Sioło Beskidu" oraz Stowarzyszenie "Karpatka" 17 listopada zorganizowali "Warsztaty: Dziedzictwo Wołoskie na terenie gminy Dukla - Co zostało w dzisiejszych czasach?".
Młodzież ze szkoły podstawowej w Tylawie została zaproszona do Mszany na dzień wykładów oraz zajęć praktycznych związanych z dziedzictwem wołoskim oraz Szlakiem Kultury Wołoskiej.

Podczas prezentacji o tradycjach górskich w naszej gminie, młodzież poznała historię osadnictwa wołoskiego. Rozmawiano o kuchni tradycyjnej, o architekturze, religiach na naszych terenach. Jednym z istotnych elementów poruszanych podczas wykładów było podtrzymywanie tradycji (rękodzieło, rzemiosło i kultura).

Uczestnicy warsztatów w Mszanie

Po zajęciach teoretycznych przyszedł czas na praktykę. Odpowiednio przebrana grupa zeszła do zakładu serowarskiego FIGA i tam, własnoręcznie przy pomocy serowarów, wykonała kilkanaście serów łemkowskich. Była to bardzo atrakcyjna forma poznania materialnej tradycji lokalnej oraz nauka przez zabawę. Sądząc z zadowolonych min spodobała się taka forma poznawania.

Po zakończonych zajęciach praktycznych wszyscy zgłodnieli. Poczęstunek składający się tradycyjnych potraw był nagrodą dla wytrwałych młodych ludzi. Fuczki czyli placki z kapustą kiszoną były zaskoczeniem. Liczymy, że takie inicjatywy będą jeszcze realizowane dla mieszkańców naszej gminy.

Uczestnicy warsztatów w Mszanie

Wydarzenie było realizacją Karpackiej Inicjatywy Lokalnej współfinansowanej ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030" za pośrednictwem Stowarzyszenia "Pro Carpathia".

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.