Wysokie koszty gospodarki odpadami w Krośnie spowodowane są między innymi dużą ilością mieszkańców, których "brakuje" w ewidencji. Jak "odzyskać" blisko 7 tysięcy osób?
Obecnie zameldowanych w krośnie jest ponad 44,1 tys. mieszkańców. Za śmieci płaci nieco ponad 37 tysięcy. Czy możliwe jest "odzyskanie" blisko 7 tys. mieszkańców Krosna? Jak zaznaczają urzędnicy miejscy, jest to bardzo trudne. Prowadzone są kontrole, organizowane akcje informacyjne i inne działania, które mają na celu wykrycie jak największej ilości nieprawidłowości. Te działania pozwoliły w minionym czasie zaktualizować bazę danych o ok. 1200 osób. To jednak w dalszym ciągu mało.

- Pozostaje nam apelować do sąsiedzkiej uczciwości i prosić mieszkańców o składanie aktualnych oświadczeń o liczbie osób zamieszkujących wspólnie. Prosimy też mieszkańców, aby w zwykłych, sąsiedzkich rozmowach próbowali "pilnować" się wzajemnie i przekonywać, że oszczędzając kilka, kilkanaście złotych, działają na niekorzyść całej społeczności - mówi Małgorzata Bocianowska, naczelnik Wydziału Komunalnego, Ochrony Środowiska i Gospodarki Lokalami UM Krosna.

Już dzisiaj wiadomo, że w 2021 roku wydatki na system gospodarki odpadami będą wyższe od zakładanych. Szacuje się, że całkowity koszt za ten rok wyniesie ponad 13 mln zł podczas gdy szacowany został na 11,4 mln. Oznacza to konieczność pokrycia niedoboru z budżetu miasta. Każdy brakujący milion złotych to konieczność zwiększenia opłat w kolejnym roku o 2 zł miesięcznie dla każdego mieszkańca. Ponadto spowoduje to, że mniej środków zostanie przeznaczonych na inwestycje służące bezpieczeństwu i poprawie komfortu życia w Krośnie.

- Warto sobie uświadomić, że jeśli dołożymy z budżetu miasta do systemu gospodarki odpadami, mniej pieniędzy zostanie na inne cele. Nie powstaną ulice, skwery, place zabaw, ławki, latarnie uliczne i wiele innych rzeczy, które służą naszemu bezpieczeństwu i poprawiają komfort życia - zaznacza Małgorzata Bocianowska.

Co powinni zrobić mieszkańcy i gdzie zgłosić aktualny stan swojego gospodarstwa domowego? W przypadku zabudowy wielorodzinnej należy zadeklarować do spółdzielni, zarządcy nieruchomości czy TBS-u, a w przypadku budynków jednorodzinnych bezpośrednio do Wydziału Komunalnego, Ochrony Środowiska i Gospodarki Lokalami Urzędu Miasta Krosna ilość osób zamieszkałych we wspólnym gospodarstwie domowym. Mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej mogą zrobić to również drogą elektroniczną, przez tzw. ePUAP.

W razie jakichkolwiek wątpliwości czy dodatkowych pytań pracownicy Wydziału Komunalnego, Ochrony Środowiska i Gospodarki Lokalami są do dyspozycji, w godzinach pracy urzędu pod numerem telefonu: 13 47 43 620.

Ankieta

Podejrzewasz, że twój sąsiad pali śmieciami w piecu. Co robisz?

Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki ankiety





~Bleee

15-12-2021 13:11 29 37

Sama konfitura w Krośnie.
Odpowiedz

~Ubecy

14-12-2021 10:41 28 41

Wokół sama konfitura...
Odpowiedz

~kazek

12-12-2021 19:28 30 47

Niech policzą studentów i Ukraińców którzy mieszkają bez zameldowania to znajdą 2 razy tyle. To ze u kogoś jest zameldowanych 5 osób a mieszka 2 osoby to normalne bo ludzie wyjeżdżają za pracą.
Odpowiedz

~~Doradca

12-12-2021 19:25 31 37

Nie można liczyć zameldowania z pobytem. U mnie jest zameldowane 5 osób a fizycznie mieszka 2 osoby. Dzieci są za granicą od 8 do 7 lat. Może lepiej byłoby policzyć mieszkania które są wynajmowane a tam mieszka 3 - 4 osoby Niech zgłaszają w deklaracjach wynajmujący mieszkania a nie znajdziemy 7 tys a ponad 10 tys. U nas w bloku co najmniej 10 mieszkań jest wynajmowanych a mieszkają Ukraińcy i studenci . Nie traktować wszystkich jak oszustów. Zameldowanie to nie jest zamieszkiwanie.
Odpowiedz

~SOMGORSI

11-12-2021 17:17 33 37

Cwaniaki.
Odpowiedz

~eh

11-12-2021 16:16 31 36

No tak... Bezrobocie owszem, najniższe bo przedsiębiorczy Krośnianie dzięki "mondrym decyzjom" władz decydują się/ zmuszeni są iść na migrację zewnętrzną i wewnętrzną. Ile ludzi dojeżdża do Rzeszowa do pracy? Czy ktoś policzył studentów - którzy płacą rachunki - Kraków - Rzeszów - Warszawa itd? Prawda jest taka, że w Krośnie na co dzień żyje ok 32 tys. mieszkańców - reszta to statystyka. W Polance - nie ma chyba domu, żeby ktoś nie był poza Krosnem lub zagranicą.
Odpowiedz

~oki

11-12-2021 08:36 30 52

niech portal poda jaki jest sposób liczenia i z czego to wynika ,a nie brakuje ca 7000 osób za które płacimy wszyscy. Ja chcę wiedzieć w jaki sposób to policzono...
Odpowiedz

~Mateusz

10-12-2021 13:48 28 52

Najpierw zalecam zacząć korzystać z rozumu urzędowi, bo liczba zameldowanych nie musi się równać zamieszkaniu. U mnie w rodzinie większość kuzynostwa za granicą lub w innych miastach a są zameldowani, czyli jesteście w błędzie już o jakieś 7 osób.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.