Nowelizacja przepisów Prawo o ruchu drogowym zaostrza kary dla łamiących przepisy ruchu drogowego. Niektóre stawki pójdą znacznie w górę. Na co kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę?
Nowelizacja przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz innych ustawach, którą podpisał prezydent zaostrza kary za wykroczenia drogowe.

- 1 stycznia 2022 r. wchodzą w życie przepisy podwyższające z 500 zł do 5 000 zł górną granicę grzywny, jaka będzie mogła być nałożona w drodze mandatu karnego za wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu lub porządkowi w komunikacji, z wyjątkiem "niewskazania komu powierzono pojazd do kierowania". Za to wykroczenie będzie można nałożyć mandat w wysokości do 8 000 zł - informuje nadkom. Krzysztof Belczyk, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Krośnie.

Od nowego roku wejdzie też przepis podwyższający z 5 000 zł do 30 000 zł górną granicę grzywny, jaka będzie mogła być orzeczona przez sąd za niektóre wykroczenia drogowe, w tym: spowodowanie kolizji, naruszenia wobec pieszych, kierowanie w stanie po użyciu, niezatrzymanie pojazdu do kontroli, przekroczenie prędkości powyżej 30 km/h., naruszenie zakazu wyprzedzania, nieudzielenie niezwłocznej pomocy ofierze wypadku, kierowanie bez uprawnień, niewskazanie, komu powierzono pojazd do kierowania czy naruszenie przepisów na przejeździe kolejowym.

Z dniem 1 stycznia za spowodowanie kolizji z osobami rannymi (obrażenia poniżej 7 dni) policja będzie nakładała grzywnę w wysokości minimum 1 500 zł. Kolizja po alkoholu lub środkach działających podobnie będzie "kosztowała" sprawcę minimum 2 500 zł. Z kolei minimum 1 500 zł będzie wynosiła grzywna za najcięższe naruszenia wobec pieszych popełniane przez kierującego pojazdem mechanicznym.

Do 2 500 zł podniesiona została dolna granica mandatu za kierowanie pojazdem po użyciu alkoholu (0,2-0,5 promila alkoholu), a do 1 000 zł za kierowanie innym niż mechaniczny w stanie po użyciu.

Za tamowanie ruchu dla kierowcy pojazdu mechanicznego przewidziano mandat w wysokości minimum 500 zł oraz maksymalnie 500 zł dla kierującego innym pojazdem.

- Minimum 800 zł mandatu otrzyma kierowca, który przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 30 km/h, a minimum 1 000 zł będzie kosztowało kierowcę naruszenie zakazu wyprzedzania. Za kierowanie bez uprawnień przez kierowcę pojazdu mechanicznego przewidziano minimum 1 500 zł grzywny oraz obligatoryjnie orzekany zakaz prowadzenia pojazdów, a za kierowanie bez uprawnień innym pojazdem - maksymalnie 1 500 zł - mówi nadkom. Krzysztof Belczyk.

Grzywna minimum 2 000 zł będzie orzekana za wykroczenia na przejazdach kolejowych, w tym: objeżdżanie opuszczonych zapór lub półzapór; wjeżdżanie na przejazd, jeśli opuszczanie zapór lub półzapór zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone; niestosowanie się do sygnałów świetlnych; wjeżdżanie na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.

Wpływy z tytułu grzywien nałożonych w za wykroczenia w ruchu drogowym będą w większości przypadków zasilały krajowy fundusz drogowy.

~sedzia dred

30-12-2021 12:20 8 21

karac ,karac i jeszcze raz karac jezdzi taka chalastra i to w godzinach gdzie normalni ludzie pracują zamiast zająć sie bękartami to snują sie bez celu po sklepach a na koniec w koszyku parówka za 5 zeta a potem wsiadają do parcha 20 letniego i telefon przy pustym globusie non stop zapłacą raz i drugi to bedzie mandat wiekszy niż wartosc zlomu ktorym sie wożą mam nadzieję że mandaty idące w tysiące przyniosą skutek amen
Odpowiedz

~v jgvgh

30-12-2021 08:03 12 15

czekaj czekaj 2 razy zapłacisz lub stracisz prawko a napewno tak będzie to zobaczysz w lepią ci za stwarzanie zagrożenia bo tak uznają ulica 2 w nocy zero osób ale stwarzasz zagrożenie
Odpowiedz

~dziadek

29-12-2021 14:40 10 18

Państwo z kartonu było za poprzedniej ekipy chłopcze. Sam minister Sienkiewicz nazwał je: "ch** du** i kamieni kupa". Trzeba szerzej przejrzeć na oczy i bez toksycznych emocji ocenić teraźniejszość. Nie bój... pieniądze z mandatów na pewno trafią we właściwe miejsce. Trzeba wreszcie skończyć z łobuzerią, oraz brawurą i pijaństwem za kierownicą.
Odpowiedz

~Prick

29-12-2021 13:57 12 21

Przerysuje komuś auto na parkingu lub mnie przerysują, przyjedzie psiarnia i 1500zł/PLN!
Trzeba się chyba dokształcić z prawa drogowego bo papuga może także dużo kosztować w razie....
Odpowiedz

~Daro

29-12-2021 07:49 9 21

Dalej finansujmy panstwo z kartonu i ich 12 tys. plus..
Odpowiedz

~Gibalski

28-12-2021 21:26 8 25

Niech wreszcie wprowadzą te kary, bo to co dzieje się na drogach to normalnie masakra. Dlaczego Polacy na Słowacji jadą przepisowo? Odpowiedź jest banalnie prosta, wysokie kwoty pokuty (slv).
Odpowiedz

~Karać surowo pijanych

28-12-2021 14:16 14 25

Pijanice które siadają za kierownicę pod wpływem alkoholu powini być bardziej karani powinno zabierać się im samochody i licytować na rzecz ludzi poszkodowanych w wypadkach. Zero tolerancji dla pijanych na drogach.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.