Co się wydarzyło się w Krośnie i powiecie krośnieńskim w styczniu 20, 15, 10 i 5 lat temu (wybór subiektywny).

2002


Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie był organizatorem eliminacji międzypowiatowych konkursu "Najlepszy instruktor nauki jazdy województwa podkarpackiego". W Krośnie swoje umiejętności postanowiło sprawdzić 11 instruktorów z byłego województwa krośnieńskiego. Zwyciężył Leszek Zajdel, reprezentujący Zespół Szkół Rolniczych w Iwoniczu. Na drugim miejscu uplasował się Mirosław Janocha - "Efekt" Krosno, a na trzecim Jacek Kosiński z Jasła. Zwycięzca otrzymał telewizor, zawodnicy drugi i trzeci radiomagnetofony, a pozostali uczestnicy upominki.

Konkurs na najlepszego instruktora nauki jazdy w WORD w Krośnie
Konkurs na najlepszego instruktora nauki jazdy w WORD w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Oddział Chirurgii Ogólnej Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie uplasował się na 9. pozycji wśród oddziałów chirurgii ogólnej w całej Polsce. Ranking przeprowadził tygodnik Newsweek wspólnie z Towarzystwem Promocji Jakości Opieki Zdrowotnej w Polsce.

Personel oddziału chirurgii krośnieńskiego szpitala
Personel oddziału chirurgii krośnieńskiego szpitala


W Iskrzyni rozpoczęły się obchody związane z 650. rocznicą powstania miejscowości. W styczniu zorganizowany został Dzień Seniora. Wójt gminy Korczyna Stanisław Roman wręczył okolicznościowe dyplomy parom małżeńskim z wieloletnim stażem (50 lat i więcej). Życzenia złożyli również sołtys Iskrzyni Józef Wulw, przewodnicząca KGW Daniela Rysz i proboszcz parafii, ks. Krzysztof Kwieciński. W części artystycznej wystąpiła orkiestra dęta OSP z Iskrzyni oraz uczniowie miejscowej szkoły.

Dzień Seniora w Iskrzyni 2002
Dzień Seniora w Iskrzyni


Dzień Seniora w Iskrzyni 2022
Dzień Seniora w Iskrzyni


Po raz drugi mieszkańcy Rogów i zaproszeni goście bawili się na Biesiadzie Rogowskiej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Miłośników Wsi Rogi z prezesem Tadeuszem Majchrowiczem na czele oraz Gminny Ośrodek Kultury w Miejscu Piastowym - Filia w Rogach. Na scenie zaprezentowała się kapela ludowa "Piasty", Piotr Zakrzewski - akordeonista z Rogów i miejscowe trio instrumentalne, zespół obrzędowy KGW z Równego oraz zespół "Rogowice" z Rogów kierowany przez Teresę Drozd. W organizację biesiady włączył się również sołtys Stanisław Muszyński oraz miejscowe KGW z przewodniczącą Zofią Wdowiarz.

II Biesiada Rogowska
II Biesiada Rogowska (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


2007


Od 15 do 18 stycznia w Rzeszowie i Krośnie odbywał się międzynarodowy turniej w futsalu z udziałem reprezentacji Polski, Ukrainy, Serbii i Mołdawii. 18 stycznia na hali MOSiR w Krośnie Polska zmierzyła się z Ukrainą (2-2), a Mołdawia z Serbią (1-4). W cały turnieju z rywalizacji zwycięsko wyszła Serbia, przed Ukrainą, Polską i Mołdawią.

Międzynarodowy turniej w futsalu na hali MOSiR w Krośnie
Międzynarodowy turniej w futsalu na hali MOSiR w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Reprezentacja Okręgu Piłki Nożnej z Preszova (Słowacja) zwyciężyła w XVII Halowym Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Prezesa OZPN w Krośnie Jana Ciupki. Na kolejnych miejscach uplasowały się: AKS Krośnianka MOSiR Krosno, Stal Sanok, UKS MOSiR Jasło, LKS Sanovia Lesko, KS Bieszczady Pamo Plast Ustrzyki Dolne, Brzozovia MOSiR Brzozów. Turniej zorganizował OZPN w Krośnie przy współpracy MOSiR w Krośnie, a prowadził go Roman Żdan.

Dodatkowo rozegrano mecz reprezentacji sędziów z okręgu krośnieńskiego i preszowskiego. Zwyciężyli gospodarze 3-0 po bramkach Rafał Żychowskiego, Dawida Wierdaka i Waldemara Śledzia.

Turniej o puchar prezesa OZPN w Krośnie 2007
Turniej o puchar prezesa OZPN w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Radosław Perłowski z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krośnie odbywający praktyczną naukę zawodu w cukierni SANTOS zwyciężył w etapie wojewódzkim XII ogólnopolskiego turnieju "Najlepszy uczeń w zawodzie cukiernik". Na drugim miejscu uplasował się Sławomir Ożóg (ZSS Rzeszów), a na trzecim Grażyna Sikora (ZSS Rzeszów). Organizatorem konkursu był ZSP nr 2 w Krośnie, a uczestników konkursu gościła Wytwórnia Ciast i Lodów SANTOS w Krościenku Wyżnym.

Turniej Najlepszy uczeń w zawodzie cukiernik w Krośnie 2007
Turniej "Najlepszy uczeń w zawodzie cukiernik" w cukierni SANTOS w Krościenku Wyżnym (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


2012


Reprezentacja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Krośnie zwyciężyła w I Międzynarodowym Turnieju Piłki Nożnej Halowej o Puchar Dyrektora Sklepów "S" w Krośnie. Na drugim uplasowała się drużyna ze szkoły w Preszowie, a na trzecim ZSP nr 4 w Krośnie. Najlepszym zawodnikiem wybrano Bernarda Szellera (I LO Krosno), najlepszym bramkarzem Richarda Migasa (Preszow), a królem strzelców został Alan Staszewski (ZSP nr 6). Organizatorem turnieju był ZSP nr 2 w Krośnie wspólnie ze Sklepami "S". Nagrody i dyplomy wręczali: Wiesław Mezglewski - dyrektor Sklepów "S", Ewa Starowiejska - dyrektora ZSP nr 2 w Krośnie wraz z zastępcą Agatą Betlej. Mecze sędziowali: Maciej Błachaniec, Leszek Śnieżek oraz Marcin Habrat. Spikerem zawodów był Roman Żdan.

Turniej piłkarski o puchar dyrektora Sklepów S Krosno
Turniej piłkarski o puchar dyrektora Sklepów "S" (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Mateusz Niemczyk z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krośnie, odbywający praktykę w cukierni SANTOS, został najlepszym uczniem w zawodzie cukiernik w województwie podkarpackim. II miejsce zdobył Łukasz Drzyzga (ZSP nr Krosno - praktyka w cukierni "Jagusia" w Krośnie), a III Mateusz Pietryka (Zespół Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle). Część teoretyczna mistrzów odbyła się w ZSP nr 2 w Krośnie, a część praktyczna w Wytwórni Ciast i Lodów SANTOS w Krościenku Wyżnym.

Turniej Najlepszy uczeń w zawodzie cukiernik 2012 Krosno
Turniej "Najlepszy uczeń w zawodzie cukiernik" (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


2017


Parafia pw. Świętego Marcina w Krościenku Wyżnym już po raz szósty zorganizowała Orszak Trzech Króli. Wzięło w nim udział kilkaset osób. W orszaku "anielskim" uczestniczyli uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum oraz harcerze, w orszaku "królewskim" grupy parafialne, przedszkolaki, chór parafialny i wszyscy chętni parafianie, a w orszaku "pasterzy" między innymi stowarzyszenia i grupy działające w gminie oraz Gminna Orkiestra Dęta. Wszystkie grupy spotkały się przed kościołem. Uroczystej mszy świętej przewodniczył proboszcz parafii, ks. Wiesław Kałamarz.

Orszak Trzech Króli w Krościenku Wyżnym 2017
Orszak Trzech Króli w Krościenku Wyżnym (galeria 2, kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Po raz 14. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. ks. Stanisława Szpetnara w Krośnie zorganizował wojewódzki finał ogólnopolskiego turnieju "Najlepszy uczeń w zawodzie cukiernik". Część praktyczna odbyła się w cukierni "Jagusia" w Krośnie, a tematem przewodnim prac była "Kraina dobranocek". Pierwsze miejsce zdobyła Barbara Bartoń z Zespołu Szkół Spożywczych w Rzeszowie, drugie miejsce zajęła Justyna Zajdel z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krośnie, a trzecie Monika Witek z Rzemieślniczej Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Pilźnie.

Mistrzostwa młodych cukierników w Cukierni Jagusia w Krośnie
Mistrzostwa młodych cukierników w Cukierni "Jagusia" w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Po raz ósmy zorganizowany został Powiatowy Konkurs Małych Form Teatralnych - Jasełka 2017. W Krościenku Wyżnym zaprezentowało się sześć grup ze szkół podstawowych. Ich umiejętności oceniała komisja pod przewodnictwem Aleksandry Żółkoś z Muzeum Historycznego - Pałac w Dukli. Wśród uczniów klas I-III pierwsze zdobył zespół teatralny działający przy Szkole Podstawowej w Dukli, a drugie zespół "Trzeciaki" działający przy Szkole Podstawowej we Wróbliku Szlacheckim. Dwa równorzędne pierwsze miejsca w kategorii klas IV-VI zdobyły grupy teatralne ze szkoły w Krościenku Wyżnym i Iwoniczu, a miejsce drugie (również ex aequo) zespoły ze szkół w Sieniawie i Komborni. Konkurs został zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Krośnie i Urząd Gminy Krościenko Wyżne.

Jasełka 2017 w Krościenku Wyżnym
Powiatowy Konkurs Małych Form Teatralnych - Jasełka 2017 w Krościenku Wyżnym (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Po raz 25. zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W akcję włączyły się podkarpackie miasta i gminy. Pieniądze zbierano dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom. Odbyły się między innymi koncerty, licytacje, turnieje sportowe, aukcje dzieł sztuki a na ulicach kwestowało setki wolontariuszy.

WOŚP Krosno 2017
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Po 32 latach służby na emeryturę odszedł st. bryg. Krzysztof Korzec, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie. Strażakami krośnieńskimi dowodził przez ostatnie siedem lat. W trakcie uroczystości, która odbyła się 19 stycznia, st. bryg. Krzysztof Korzec odebrał z rąk Janusza Koniecznego, wiceprezesa Zarządu Głównego ZPSP RP Złoty Znak Związku OSP RP.

Pożegnanie odchodzącego na emeryturę komendanta miejskiego PSP w Krośnie
Pożegnanie odchodzącego na emeryturę komendanta miejskiego PSP w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Kamila Bogacka, Zofia i Stanisław Jasłowscy, Alicja Chachaj oraz Andrzej Kolendowski zostali laureatami wyróżnień przyznanych podczas VI Balu Charytatywnego Otwartych Serc. Dla podopiecznych Fundacji Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej udało się zebrać podczas aukcji 28 tysięcy złotych.

Bal Otwartych Serc w Krośnie 2017
Bal Otwartych Serc w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)