Mimo zaostrzenia kar, 3 stycznia policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Krośnie ujawnili szereg niebezpiecznych wykroczeń na drogach samego miasta Krosna. Co jest głównym grzechem kierujących?
Głównym "grzechem wszystkich kierujących" nie tylko w Krośnie, ale i w całym kraju jest niedostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze, czyli w gruncie rzeczy przekraczanie dopuszczalnych prędkości.

Pomimo zaostrzenia kar od nowego roku policjanci krośnieńskiej "drogówki" 3 stycznia ujawnili 12 kierujących, którzy zdecydowali się na zbagatelizowanie tych przepisów. Dwóch z nich zostało ukaranych mandatami karnymi po 800 zł, jeden za 400 zł, dwóch po 300 zł, pięciu po 100 zł.

- Do najbardziej niebezpiecznych należało wyprzedzanie na przejściach dla pieszych. Policjanci takich przypadków ujawnili aż 8 co oczywiście skutkowało zastosowaniem nowego taryfikatora kwot mandatów karnych, gdzie za tego typu wykroczenie przewidziano grzywnę w kwocie 1500 zł. Trzeba sobie zdawać sprawę, że tego rodzaju wykroczenie jest bardzo niebezpieczne, bo niechroniony uczestnik ruchu drogowego jakim jest m.in. pieszy nie ma żadnych szans w relacji pieszy kontra samochód i z reguły "takie spotkanie" kończy się śmiercią, lub kalectwem, a w najlepszym przypadku obrażeniami ciała - informuje nadkom. Krzysztof Belczyk, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Krośnie.

Krzysztof Belczyk
nadkom. Krzysztof Belczyk, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Krośnie (fot. archiwum terazKrosno.pl)

Naczelnik krośnieńskiej drogówki dodaje też, że trzeba sobie zdawać sprawę, że wypadek drogowy to ogromna krzywda ludzka zarówno dla ich ofiar i ich rodzin jak i dla samego sprawcy wypadku.

- Przecież nikt z nas nie chciałby się znaleźć w takiej sytuacji, a jeżeli by już do niej doszło to z pewnością chcielibyśmy zrobić wszystko by temu zapobiec, jednak jak sami wiemy czasu nie cofniemy. Z reguły o wypadkach drogowych dowiadujemy się z internetu, czy też innych mediów i za jakiś czas o nich zapominamy, jednak, gdy wypadek ten dotyczy nas samych, lub naszych rodzin sytuacja diametralnie się zmienia - zaznacza nadkom. Krzysztof Belczyk.

Łącznie w ubiegłym roku na terenie całego powiatu krośnieńskiego doszło do 1878 kolizji z tego 363 poza drogą publiczną oraz do 51 wypadków drogowych, w których rannych zostało 66 osób, a śmierć poniosły 2 osoby.

Policjanci WRD KMP w Krośnie w sumie ujawnili blisko 200 kierujących "na podwójnym gazie" oraz blisko 22 tys. wykroczeń drogowych z czego prawie 7800 to przekroczenia prędkości. W 162 przypadkach kierującym zatrzymano prawo jazdy w związku z przekroczeniem tej prędkości powyżej 50 km/h.

- Apeluję do wszystkich uczestników ruchu drogowego zarówno pieszych jak i kierujących o zachowanie przede wszystkim zdrowego rozsądku i życzliwości na drodze oraz przewidywanie sytuacji tj. "myślenie do przodu" i za innych, a z pewnością w większości przypadków unikniemy niebezpieczeństwa na drodze, bo przecież nikomu ono nie jest potrzebne - podkreśla nadkomisarz Krzysztof Belczyk, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Krośnie.

~lady pank

09-01-2022 17:36 14 20

....ciągle ktoś mnie poucza, z różnych ambon i z różnych stron.........nie ma dnia, bez nauki od rana...."
Odpowiedz

~Kros

05-01-2022 13:11 10 30

No i drodzy policjanci prosimy aby zabrać się wreszcie za te przerabiane wydechy bo nie można tego już wytrzymać.
Odpowiedz

~SOMGORSI

05-01-2022 07:41 12 23

Alfred a ty od kiedy jesteś mieszczuchem? Przecież Krosno to jedna wielka wieś. Człowiek może wyjść ze wsi ale wieś z człowieka nie.
Odpowiedz

~Zdzichu

04-01-2022 23:19 13 21

Fredzio, od wsi to się lepiej odpierwiastkuj!
Odpowiedz

~oki

04-01-2022 22:16 12 25

ostro ruszyli do karania a polski ład w zamian zabrał im trochę z pensji ,pewnie trochę spuszczą z tonu, a z podwyżki to będzie najwyżej wyrównanie....Co nie oznacza, że szalonych jednak należy poskromić.
Odpowiedz

~dziadek

04-01-2022 20:04 13 25

Dobrze gdyby policja zajęła się gówniarzerią, która perfidnie drwi sobie z przepisów. Jeżdżąc popisują się przed rówieśnikami siedzącymi wewnątrz razem. Ulice to nie tor wyścigowy dla spragnionych wrażeń małolatów.
Odpowiedz

~Alfred

04-01-2022 19:10 11 29

Przydałoby się żeby policja zrobiła kilka razy akcję wymierzoną w weekendowych piratów drogowych. Przecież w piątek i sobotę wieczorami jest strach zbliżać się do dróg, bo zjeżdża się wieś i sieje terror swoimi TDI. W miniony czwartek przed sylwestrem jakiś inteligent w oplu vectra z porożem renifera jechał mi na czołówkę, co bardzo rozbawiło i niego i pasażera. 2 minuty później 3 typów w BMW upalało po parkingach…
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.