Na wyposażenie Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego trafiły "elektryki" - 5-osobowe Ople Combo-e Life.
Krośnieński Holding Komunalny postawił na ekomobilność i zainwestował w zakup czterech samochodów elektrycznych.

5-osobowe Ople Combo-e Life wyposażone są w nowoczesny system akumulatorów litowo-jonowych, które w zaledwie 30 minut można naładować do 80% ich pojemności. W pełni elektryczny napęd zapewnia zasięg do 280 km na jednym ładowaniu. Niemal bezgłośnie pracujący napęd nie emituje spalin podczas jazdy, drgań ani hałasu.

Samochody są używane w codziennej pracy spółki oraz zakładów, których lokalizacja jest oddalona od siedziby holdingu, w tym m.in. pracownicy Elektrociepłowni Krosno, Zakładu Uzdatniania Wody "Wisłok" w Sieniawie, Wodociągów Krośnieńskich, a także Zakładu Organizacji Transportu.

Zakup samochodów elektrycznych wpisuje się proekologiczne działania Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego, który już od kilkunastu lat inwestuje w budowę własnych instalacji prądotwórczych i tzw. zieloną energię.

- Samochody elektryczne to krok w kierunku dużej przemiany i modernizacji transportu naszej spółki. Stawiamy na ekomobilność i chcemy, aby nadwyżki energii, którymi dysponujemy jako spółka, były wykorzystywane w sposób efektywny, na przykład do celów transportowych - mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Samochody ładowane są nadwyżkami energii wyprodukowanej przez instalacje prądotwórcze Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego. Aktualnie spółka posiada 10 obiektów, które produkują energię elektryczną, a kolejne 3 są w budowie i zostaną oddane do użytku w połowie tego roku. Ich łączna moc będzie wynosić ponad 3350 kW.

- W naszym przypadku samochody elektryczne są wręcz jeżdżącymi magazynami energii, które pozwolą nam zoptymalizować cały system energetyczny Spółki, gdyż samochody te ładujemy w momentach nadwyżki produkowanej energii - podkreśla Janusz Fic.

Zakup samochodów będzie współfinansowany, poprzez dofinansowanie, przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach projektu "Mój elektryk". Spółka wystąpiła do NFOŚiGW o dopłatę do aut elektrycznych dla firm. Wnioskowana wysokość dofinansowania wynosi 91,5 tys. zł.

- To pierwsze, ale nie ostatnie tego typu samochody w naszym taborze. Nie mam wątpliwości, że będą kolejne inwestycje w tym zakresie. Poza tym, to nie są pierwsze pojazdy elektryczne w naszej spółce. Od kilku miesięcy na wyposażeniu Regionalnego Centrum Odzysku Odpadów są dwie elektryczne hulajnogi, z których korzystają pracownicy tej instalacji. Teren tej instalacji jest dość rozległy i wykorzystywanie hulajnóg sprawdza się tam doskonale - dodaje prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego

~eko

24-01-2022 10:39 7 18

Te samochody nie są do końca eko. To że nie emituje spalin o niczym jeszcze nie świadczy. Proponuję zainteresować się materiałami i podzespołami do ich produkcji, procesami technologicznymi, późniejszą utylizacją. nie jest to wcale eko i koszty wysokie.
Odpowiedz

~POdatNIK

24-01-2022 09:10 9 23

To ile więcej za śmieci i wodę będziemy płacić dzięki ty "eko"szastaniem pieniędzmi?
Odpowiedz

~oki

22-01-2022 13:36 11 24

A może UM zakupiłby takie eko , WD non stop jeździ na objazd dróg ,pewnie na ryczałt czyli swoim?, a Straż Miejska też przejechała by się czymś takim a nie tymi starymi co posiada ,jak jechać na kontrolę pieca który kopci jak to czym przyjechali pewnie kopci jeszcze więcej,a tak było by nowocześnie ,a może i holding pozwolił by na tankowanie u siebie na korzystnych warunkach.....
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.