Starostwo Powiatowe w Krośnie przy współpracy z Muzeum Historycznym Pałac w Dukli zorganizowali XXIII edycję Międzynarodowego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych. Kto został laureatem nagród i wyróżnień?
25 stycznia w Muzeum Historycznym w Dukli zorganizowany został finał XXIII Międzynarodowego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych.

- Zwyczaj tworzenia szopek stanowi ważny element kultury chrześcijańskiej, wywodzi się z kultu żłóbka betlejemskiego, jest formą przekazu Ewangelii. Dzisiaj, szopki bożonarodzeniowe to tradycja prawie wszystkich krajów europejskich - powiedział Waldemar Półchłopek, dyrektor Muzeum Historycznego Pałac w Dukli.

W celu kultywowania i rozwijania tej pięknej tradycji od ponad 20 lat Starostwo Powiatowe w Krośnie i Muzeum Historyczne Pałac w Dukli organizują konkurs szopek bożonarodzeniowych. Tegoroczna wystawa w dukielskim muzeum jest pokłosiem XXIII już edycji tego konkursu.

Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych a także ośrodków pomocy społecznej z powiatu krośnieńskiego oraz okresu svidnickiego i stropkovskiego na Słowacji. Łącznie nadesłano 130 prac.

Laureaci konkursu

Laureatów konkursu wyłoniło jury złożone z przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Krośnie i Muzeum Historycznego Pałac w Dukli.

- Każdego roku szopki są różnorodnie konstruowane, bajecznie kolorowe, dopracowane w szczegółach, zadziwiają sposobem wykonania i łączenia ze sobą surowców - dodał dyrektor Waldemar Półchłopek.

Podczas podsumowania konkursu, nagrody laureatom z powiatu krośnieńskiego i ze Słowacji wręczali: starosta Jan Pelczar, wicestarosta Andrzej Guzik, przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Krężałek, dyrektor - etatowy członek Zarządu Powiatu Krośnieńskiego Monika Subik, radna powiatowa Józefa Winnicka-Sawczuk, dyrektor Ośrodka Kultury w Dukli Małgorzata Walaszczyk-Faryj w imieniu burmistrza Dukli oraz goście ze Słowacji.

Wręczania nagród laureatom

Z mini recitalem wystąpiła Marcelina Albrycht ze Szkoły Podstawowej w Równem. Młoda utalentowana artystka 8 stycznia zdobyła złoty medal podczas IV Międzynarodowego Muzycznego Festiwalu - Konkursu Wykonawców Dzieci i Młodzieży w Wilnie.

LAUREACI KONKURSU Z POWIATU KROŚNIEŃSKIEGOSzkoły podstawowe - klasy I-III
1. Antoni Osiowy (SP w Przybówce)
2. Maja Sokół (SP w Lubatowej) i Karol Cholewiak (SP w Dobieszynie)
3. Kinga Warżołek (SP w Wojaszówce)
Wyróżnienia: Magdalena Czapka (SP w Głojscach), Mateusz Dziedzic (SP w Łękach Dukielskich), Ewa Zygarowicz (SP we Wróbliku Szlacheckim), Eryk Cypcar (SP w Głębokiem)

Szkoły podstawowe - klasy IV-VI
1. Karol Żurawski (SP w Draganowej) i Szymon Soliński (SP w Kobylanach)
2. Jagna Kostrząb (SP we Wrocance) i Julia Pęcak (SP w Faliszówce)
3. Aleksandra Garbacik (SP w Jedliczu) i Jan Harkot (SP w Wojaszówce)
Wyróżnienia: Kaja Lasota (SP w Tylawie) i Jakub Hawrot (SP w Komborni)

Szkoły podstawowe - klasy VII-VIII
1. Tomasz Pac (SP w Iwli) i Michał Boczar (SP w Komborni)
2. Zuzanna Dziadosz (SP w Chorkówce) i Samira Siwak (SP w Kopytowej)
3. Weronika Sajdak (SP w Kopytowej) i Szymon Kasprzyk (SP w Komborni)

Laureacji konkursu na szopki

Szkoły Ponadpodstawowe
1. Mateusz Nowak (ZS w Jedliczu)

Dorośli
1. Tadeusz Zając (ŚDS w Cergowej) i Karol Biernacki (PSONI - Koło w Rymanowie)
2. Sławomir Młocek (ŚDS w Potoku) i Leszek Kowal (ŚDS w Cergowej)
3. Jerzy Zajchowski (ŚDS w Potoku) i Dorota Suwała (ŚDS w Potoku)

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wręczenia nagród a także przesłanych na konkurs szopek:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.