Ochotnicza Straż Pożarna z Głowienki doczekała się nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego.
- Cywilizacja zaglądneła do garażu OSP - mówi bez ogródek dh Jacek Kuźnar, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Głowience.

Dotychczasowego, ponad 30-letniego Stara 200, który stracił swoją świetność wiele lat temu zastąpił 12-letni MAN. Samochód jeszcze nie tak dawno był używany przez strażaków ochotników z Rogów. Ci pod koniec ubiegłego roku pozyskali fabrycznie nowego MANa.

- Śmieje się, że możemy wreszcie posłuchać radia w samochodzie, możemy pogadać w kabinie i jest troszkę kulturalniejszy. Samochód ma 12 lat, ale jest to dla nas i tak przeskok do cywilizacji okrutny i kilka pokoleń do przodu. Przyjemnie siedzi się w takim samochodzie, nie trzeba robić przygazówek, nie trzeba sprzęgła na dwa razy wciskać i nie martwić się, że zapali. Wydaje mi się, że będzie to samochód bezawaryjny i będzie nam służył na lata - dodaje dh Jacek Kuźnar.

Wójt Gminy Dorota Chilik przekazuje na ręce prezesa dh Jacka Kuźnar kluczyki do samochodu
Wójt Gminy Dorota Chilik przekazuje na ręce prezesa dh Jacka Kuźnar kluczyki do samochodu

Uroczystość, podczas której oficjalnie przekazano strażakom z Głowienki nowy samochód odbyła się w sobotę 29 stycznia. Najpierw przed budynkiem remizy wójt gminy Miejsce Piastowe Dorota Chilik, przekazała na ręce prezesa kluczyki do samochodu, symboliczny Akt Przekazania Samochodu Pożarniczego wraz z toporem dielektrycznym cytując Modlitwę Strażaka. Zastępca Magdalena Hec-Mrozek wręczyła klucz hydrantowy życząc, aby powierzone sprzęty służyły nie tyko mieszkańcom gminy, ale również poprawiły komfort i bezpieczeństwo wyjeżdżających do akcji strażaków ochotników.

Nowy samochód zaprezentowano na placu przed budynkiem Domu Ludowego. W powitaniu uczestniczyli goście ze Słowacji z miejscowości Olsavce, zaprzyjaźnione jednostki z powiatu i mieszkańcy gminy. Ostatnim punktem było spotkanie w budynku Domu Ludowego, gdzie strażacy podziękowali gościom za obecność i wkład na rzecz jednostki.

Przekazanie samochodu OSP Głowienka

Nowy samochód ma napęd na cztery koła, posiada zbiornik na wodę o pojemności 2500 litrów i zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 250 litrów.

- Jest dobrze wyposażony, głównie w wyposażenie ze starego wozu, plus to co mieliśmy w garażu. Dołożyliśmy drabiny na dach, przenieśliśmy ze starego wozu numery operacyjne i dołożyliśmy kilka odblaskowych wstążek, aby był lepiej widoczny. Mamy marzenie, aby dorzucić do wyposażenia maszt oświetleniowy, ponieważ on takiego nie posiada. Jest na niego miejsce - mówi dh Jacek Kuźnar.

Aby samochód mógł bezpiecznie zaparkować w garażu i sprawnie z niego wyjechać kompleksowej modernizacji poddany został garaż. Strażacy obniżyli posadzkę o ponad 50 cm, wymienili instalację elektryczną i wodociągową, zamontowali nowe wyposażenie. Inwestycja pochłonęło niespełna 100 tys. zł z czego blisko 39 tys. zł stanowiło dofinansowanie z Komendy Głównej PSP a pozostała część to środki z budżetu gminy Miejsce Piastowe.

Podziękowania dla druchów
(fot. UG Miejsce Paistowe)

OSP Głowienka w swoich szeregach skupia 60 członków w tym 28 w Jednostce Operacyjno-Technicznej.

- Młodzież patrzy na nas i widzi, że dzieje się coś dobrego w Głowience. Wkrótce będziemy mieli zebranie i chcemy pozyskać kolejnych członków. Życzymy sobie następnych pokoleń - kończy dh Jacek Kuźnar.

Zobacz zdjęcia z uroczystości przekazania nowego samochodu:

~Troskliwy

03-02-2022 19:18 11 226

Żeby było śmieszniej obecni włodarze nawet nie kupili tego wozu. Twierdzę, iż żaden sukces.
Odpowiedz

~jack

03-02-2022 10:14 9 136

Obiecali im nowy wóz, na miarę garażu, który w dużej mierze własnymi siłami wyremontowali.
Jakby nie liczyć, 12-letni wóz nigdy nie będzie nowy.

Ale i tak cieszą się jak dzieci.
Odpowiedz

~Koko

31-01-2022 17:44 10 187

@Uno, zgadzam się. State auto, bezpieczeństwo najważniejsze. Co do jej wieku, nie mam bladego pojęcia, ile może mieć lat. Być może osiągnęła już wiek emerytalny, z tego, co wiem to emeryt/ka może brać udział w wyborach samorządowych. Również jej nie popieram!
Odpowiedz

~Oo

30-01-2022 12:29 9 180

Ale wydarzenie aż dreszcze przechodzą po całym ciele
Odpowiedz

~Partyzant z Targowisk

30-01-2022 11:15 12 166

Lepiej, by kupili pług do chodników, bo wstyd i przejść się nie dało... U nas chodniki białe, drogi zresztą też, a u sąsiadów czarne... Da się ?
Odpowiedz

~Uno

30-01-2022 08:02 8 427

12-letni pojazd, hahahahaha.Ile lat ma Dorota? Pytam, bo mam nadzieję, że do wieku emerytalngo już blisko i że nie będzie kolejny raz wójtem ( ta funkcja nie polega na składaniu obietnic, a potem na ich nie spełnianiu). Czekam na hospicjum i na stadion(ale nie w szczerych polach, lokalizacja musi być dobra, inaczej nie opłaca opłaca się tego robić, bo mieszkańcy to wyśmieją)...
Odpowiedz

~Baczny obserwator

30-01-2022 06:59 12 157

Pojazd wcale nie jest taki nowiutki... 12 lat to dość pokaźny wiek. Samochód był wcześniej użytkowany przez strażaków z Rogów.Gmina mogła chociaż trochę bardziej się postarać... Ludzkie bezpieczeństwo ponad wszystko! Żaden wyczyn ani tym bardziej sukces, gmina już wcześniej posiadała ten wóz... Od dawna...
Odpowiedz

~Baczny obserwator

30-01-2022 04:38 11 168

Pojazd wcale nie jest taki nowiutki... 12 lat to dość pokaźny wiek. Samochód był wcześniej użytkowany przez strażaków z Rogów.Gmina mogła chociaż trochę bardziej się postarać... Ludzkie bezpieczeństwo ponad wszystko! Żaden wyczyn ani tym bardziej sukces, gmina już wcześniej posiadała ten wóz... Od dawna...
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.