O przemyt ponad 2,5 tony marihuany z Hiszpanii do Polski Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze oskarżyła czterech mężczyzn: mieszkańca Krosna, powiatu krośnieńskiego, powiatu jasielskiego i województwa małopolskiego.
Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze akt oskarżenia przeciwko czterem członkom zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem znacznych ilości środków odurzających z terenu Hiszpanii do Polski.

Akt oskarżenia jest efektem współpracy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze i Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu.

Znalezione narkotyki

20 maja 2021 roku w Jędrzychowicach funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu podczas realizacji kontroli sanitarnych i drogowych w rejonie autostrady A4 wytypowali do kontroli samochód ciężarowy.

- Jego kierowca 46-letni Polak, jak wynika z relacji kontrolujących go funkcjonariuszy, zachowywał się w nietypowy sposób, nietypowy był także wygląd wnętrza kabiny kierowcy. Przeczucie jakie mieli funkcjonariusze podczas tej kontroli ich nie zawiodło. W trakcie drobiazgowego sprawdzenia wnętrza kabiny kierowcy, funkcjonariusze ujawnili 56 worków wypełnionych marihuaną. Narkotyk przewożony był pod tapicerką w specjalnie do tego przygotowanych skrytkach. Po zważaniu substancji narkotycznych funkcjonariusze stwierdzili, że kierowca przewozi 58,3 kilograma marihuany, o czarnorynkowej wartości ponad 2 621 217 zł - informowała 22 maja 2021 r. mjr SG Joanna Konieczniak, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Narkotyki ukryte w samochodzie

Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze.

- W trakcie śledztwa ustalono między innymi, że proceder trwał od stycznia 2019 roku. Wykorzystywano w nim kilka ciągników siodłowych, których kabiny zostały przerobione w sposób umożliwiający ukrycie w nich znacznych ilości środków odurzających. Ciągniki z naczepą wyjeżdżały do Hiszpanii i wracały do Polski w zwykłych celach transportowych realizowanych na rzecz jednej z podkarpackich firm, jednak w trakcie pobytu w Hiszpanii zajeżdżały do miejscowości, gdzie dochodziło do załadunku ziela konopi innych niż włókniste - informuje prokurator Tomasz Czułowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze..

Zarekwirowane narkotyki

Z ustaleń śledztwa wynika też, iż po powrocie do Polski samochody zjeżdżały w ustalone uprzednio miejsca gdzie w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach dokonywano rozładunku środka odurzającego.

Znajdujące się w przerobionych kabinach poszczególnych pojazdów skrytki pozwalały na przewiezienie jednorazowo od 40 do 58 kg ziela konopi innych niż włókniste.

W ten sposób wykonano kilkadziesiąt transportów, w trakcie których do Polski przewieziono łącznie ponad 2,5 tony narkotyku o czarnorynkowej wartości przekraczającej 116 mln zł.

Czterem mężczyznom postawiony został zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 § 1 kk) oraz zarzut wewnątrzwspólnotowego nabycia znacznych ilości środków odurzających (art. 55 ust 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii). Podejrzani zostali tymczasowo aresztowani.

Zarekwirowane narkotyki

Prokurator Tomasz Czułowski potwierdził, że wśród oskarżonych jest 41-letni mężczyzna z powiatu krośnieńskiego - właściciel firmy transportowej, oraz kierowcy: 40-letni mieszkaniec Krosna, 32-letni mieszkaniec powiatu jasielskiego i 47-letni mieszkaniec województwa małopolskiego.

Trzech z nich nie było dotychczas karanych sądownie. Jeden był skazany za czyn z art. 180a kk (prowadzenie pojazdu mechanicznego pomimo cofnięcia uprawnień).

Popełnione przez oskarżonych czyny zagrożone są karą pozbawienia wolności w wymiarze od 3 do 15 lat.

~daro77

06-02-2022 13:15 11 14

no to poszli w hurt jak na na filmie mlode wilki tylko to niestety nie film i trzeba pojsc siedziec na 8 lat niestety
Odpowiedz

~Bo nie wiem

04-02-2022 19:55 10 11

Ale to jak? Wszyscy mieszkańcy Krosna i powiatu są oskarżeni?
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.