Inicjatywa Dzikie Karpaty opublikowała w mediach społecznościowych post, w którym krytykuje gospodarkę leśną w Leśnictwie Iwonicz za którą odpowiada Nadleśnictwo Dukla. Na odpowiedź nie trzeba było długo.
Inicjatywy Dzikie Karpaty opublikowała początkiem lutego br. post w mediach społecznościowych, w którym krytykuje gospodarkę leśną w Leśnictwie Iwonicz za którą odpowiada Nadleśnictwo Dukla. Chodzi o tereny przy uzdrowisku Iwonicz-Zdrój. Cytuje też rzekomo miejscowego przyrodnika, który pyta m.in. czy dojdzie do kolejnej masakry w takich unikalnych pod względem społecznym i przyrodniczym miejscach i czy Góra Borowinowa podzieli los Góry Winiarskiej, zniszczonej już przez Nadleśnictwo Dukla.
Na odpowiedź Nadleśnictwa Dukla nie trzeba było długo. Publikujemy pełną treść stanowiska:

W dniu 02.03.2022 r. (błąd w dacie, prawidłowa to 02.02.2022 r. - red.) portalu Inicjatywy Dzikie Karpaty pojawił się post, który w sposób bardzo jaskrawy obrazuje w jaki sposób można przekazywać informacje dotyczące pracy leśników aby celowo wywołać niepokój. Autorzy postu i filmu wszczynają larum bez zorientowania się w jaki sposób Nadleśnictwo współpracuje z lokalną społecznością i władzami samorządowymi w planowaniu działań z zakresu gospodarki leśnej w tym bardzo ważnym dla całej Polski uzdrowisku. Szkalujący post dotyczący planowanych prac hodowlanych w wydzieleniu 178-f oraz 178-g w Leśnictwie Iwonicz ma na celu wywołać jedynie negatywne emocje. W związku z tym Nadleśnictwo Dukla przekazuje swoje stanowisko w sprawie.

W dniu 31.01.2022 r. w Urzędzie Gminy Iwonicz Zdrój odbyło się spotkanie z przedstawicielami władz samorządowych , na którym zostały omówione plany realizacji zadań gospodarczych na terenie lasu uzdrowiskowego w 2022 r.

Poruszone tematy dotyczyły lokalizacji drzewostanów zaplanowanych w bieżącym roku do wykonania zabiegów hodowlanych. Podtrzymano wcześniejsze ustalenia że prace na powierzchniach przeznaczonych do użytkowania będą wykonywane w okresie - od stycznia do 31 marca oraz od 15 września do grudnia.

Priorytetowym celem hodowlanym w iwonickich lasach jest utrzymanie trwałości lasu poprzez popieranie naturalnych odnowień jodłowych. Udało nam się opanować problem silnego zahubienia starszych drzewostanów, uzyskaliśmy wartościowe odnowienie naturalne jodły oraz buka. Dzięki planowanym zabiegom, zwiększy się udział jodły w składzie gatunkowym młodego pokolenia lasu. Należy pamiętać, że o wyjątkowych walorach mikroklimatu Iwonicza decydowały przede wszystkim lasy jodłowe, dlatego takie ważne jest promowanie tego gatunku w składzie drzewostanów.

Bardzo ważnym punktem spotkania była kwestia zapewnienia bezpieczeństwa kuracjuszy, którzy bardzo intensywnie korzystają iwonickich lasów. Co roku, jako zarządca terenu, przeprowadzamy przegląd drzew wzdłuż ścieżek spacerowych oraz obiektów infrastruktury. W latach 2019-2021 przeznaczyliśmy ponad 60.000 zł na utrzymanie bezpieczeństwa, wymagającego użycia specjalistycznego sprzętu oraz metod techniki linowej.

Dzięki bardzo dobrej współpracy z lokalnym Samorządem, Nadleśnictwo zamierza zagospodarować kolejne dwie ścieżki edukacyjne w rejonie Góry Przedziwnej oraz trasy Stefanowa Dolina - Góra Glorietta.

Pan Witold Kocaj, Burmistrz Gminy Iwonicz Zdrój, w piśmie do Pani Anny Moskwa - Minister Klimatu i Środowiska, wyraził podziękowania oraz wyrazy uznania dla dyrekcji Lasów Państwowych oraz Nadleśnictwa Dukla za dotychczasową współpracę. Ze zdziwieniem odniósł się do kwestii poruszonych w poście przez Inicjatywę Dzikie Karpaty. Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią listu, dostępnego w załączeniu, który jednoznacznie pokazuje w jaki sposób Nadleśnictwo współpracuje z lokalną społecznością i władzami samorządowymi w planowaniu działań z zakresu gospodarki leśnej.


List: List

~RobG56

07-02-2022 20:26 7 23

Bardzo mnie cieszy współpraxa leśników z lokalnymi samorządami. Polecam reguralbe i wspólne sesje w celu omawiania problemów oraz ich analizowania na gruncie nauki i prawa.
Uważam, że organizacja naruszająca prawo nie może posiadać statusu organizacji pożytku publicznego.
Odpowiedz

~Obywatel54

07-02-2022 16:14 8 18

No i cała prawda o ekologach
Odpowiedz

~Gsgs

07-02-2022 05:55 9 21

Za robotę niech się wezmą a nie chodzą po lasach i szukają dziury w całym
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.