Delegatura Krosno Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu poinformowała o pracach konserwatorskich w zabytkowym, drewnianym kościele w Rogach.
W kościele pw. św. Bartłomieja w Rogach podczas prac konserwatorskich w połowie 2021 r. natrafiono na dekoracje malarskie pochodzące najprawdopodobniej z czasów budowy kościoła, tj. 1600 r.

Prace konserwacyjne w kościele w Rogach

Od tego czasu całą powierzchnię wschodniej ściany absydy oczyszczono z wtórnych przemalowań, odsłaniając malowidło.

Prace konserwacyjne w kościele w Rogach

- Tak jak zakładaliśmy na podstawie pierwszych odkrywek, polichromia zachowała się w niezwykle dobrym stanie, choć ingerencje związane z przebudową kościoła, wpłynęły na powstanie nieodwracalnych uszkodzeń. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, przy malowidle przeprowadzono prace konserwatorskie o charakterze technicznym. Polichromię doczyszczono, podklejono odspojenia i skonsolidowano wszystkie warstwy technologiczne. Równolegle prowadzone były prace przy południowej ścianie prezbiterium z dywanowym malowidłem secesyjnym autorstwa Władysława Lisowskiego z Sanoka, powstałym w 1931 r. Wykonano przy nim pełny zakres prac konserwatorskich i restauratorskich - poinformował na swoim FB Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu.

Prace konserwacyjne w kościele w Rogach

Efektem tych działań jest poprawa stanu technicznego i przywrócenie pierwotnej estetyki polichromii

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.