Do gminy Krościenko Wyżne dotarli pierwsi uchodźcy z Ukrainy. Władze gminy podają najważniejsze, praktyczne informacje dla mieszkańców. Apelują o spokój i rozwagę.
Gmina Krościenko Wyżne rozpoczęła działania, zmierzające do udzielenia niezbędnej pomocy uchodźcom z terenu objętej wojną Ukrainy w piątkowy wieczór (25 lutego).

- W tym celu przygotowaliśmy w Domu Strażaka w Krościenku Wyżnym niezbędne wyposażenie, które ma posłużyć osobom potrzebującym. Zakupiliśmy łóżka polowe, koce i śpiwory. Dodatkowo, wielu mieszkańców zaoferowało swoje wsparcie, dostarczając artykuły spożywcze, medyczne oraz produkty higieny osobistej. Obecnie oczekujemy na transport z pomocą humanitarną, który ma dotrzeć do nas w najbliższych godzinach. Po dokonaniu jego rozładunku, przeprowadzimy analizę, celem ewentualnego uzupełnienia wyposażenia pod kątem realizacji bieżących potrzeb. Wówczas podejmiemy decyzję o rozpoczęciu ewentualnej zbiórki najpotrzebniejszych artykułów - poinformował w poniedziałek w południe Mateusz Liput, wójt gminy Krościenko Wyżne.

Aktualnie na terenie gminy przebywa 5 rodzin z terenu Ukrainy (14 osób, w tym: 6 dorosłych i 8 dzieci). Zostali oni rozlokowani w domach mieszkańców Krościenka Wyżnego oraz Domu Strażaka.

- Z przeprowadzonych rozmów wynika, iż najpilniejszą potrzebą było dla nich zapewnienie dachu nad głową. Wyrazili również wdzięczność mieszkańcom "za wsparcie i dobre serce" podkreślił wójt Mateusz Liput.

Dodał też, że zbiórkę darów dla objętej wojną Ukrainy, będą prowadzić harcerze z 8 DH "Ventus" im. Szarych Szeregów w Krościenku Wyżnym w domu parafialnym: 28.02-2.03 oraz 5.03 po wieczornej mszy świętej do godz. 18:45.

Przejście graniczne Polska - Ukraina

Od 1 marca również do budynku Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym można dostarczać środki higieny osobistej, środki medyczne (np. opatrunki, bandaże), odzież oraz żywność długoterminową. Zbiórka dla uchodźców z Ukrainy prowadzona jest przez szkołę we współpracy z krośnieńskim oddziałem PCK.

Wójt podaje również najważniejsze informacje w sprawie przyjmowania uchodźców z Ukrainy prosząc najważniejsze są spokój i rozwaga.

W przypadku pojawienia się pod domem osób potrzebujących pomocy, wskazane jest najpierw zadzwonić na policję celem weryfikacji ich tożsamości.

Osoby przyjmujące pod swój dach uchodźców z Ukrainy muszą mieć świadomość, że przyjmują ludzi na swoją odpowiedzialność i swój koszt oraz muszą pomóc w zalegalizowaniu ich pobytu do dwóch tygodni na terenie RP.

Osoby z Ukrainy musza przejść przez punkt recepcyjny i posiadać: ważne dokumenty paszportowe, wyłącznie obywatelstwo ukraińskie, zgłoszenie i pozytywną weryfikację w punkcie recepcyjnym, deklarację o docelowym miejscu pobytu.

[AKTUALIZACJA]


Otrzymujemy również sygnały o fałszywych zbiórkach pieniędzy. Niestety internetowi oszuści próbują wykorzystać sytuację na Ukrainie, organizując fałszywe zbiórki. Warto być czujnym i należy weryfikować organizacje przed zasileniem ich środkami. Sprawdzone zbiórki organizuje m.in. Caritas, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, UNICEF czy Polska Akcja Humanitarna.


~Zgadza się

03-03-2022 20:17 11 16

Tak, zgadzam się. Moja znajoma wzięła rodzinę z Ukrainy i mówi, że Wójt jest prawie codziennie u nich i nigdy z pusta ręka. Jeżeli nie da rady przyjechać do niej, to dzwoni. Szacunek dla tego człowieka. Oby takich było jak najwięcej.
Odpowiedz

~Mieszkanka Krościenka Wyżnego

01-03-2022 09:18 9 25

Wójt to człowiek o wielkim sercu, który skromnie bez rozgłosu pomaga potrzebującym. Podziw się należy ludziom którzy przyjeli uchodzców do swojego domu. Brawa dla nich wszystkich.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.